.


:




:

































 

 

 

 


DĚLAJÍ ŠATY ČLOVĚKA?




Oděv dotváří náš celkový vzhled. Jeho vyběr mluví nejen o tvé osobností, ale i o vkusu těch, kdo o tvém oblečení spolu rozhodují. Vstoupiš-li někam, hned se pozná, zda jsi vhodně oblečen s ohledem na počasí, přiležitost a věk. Tvé oblečení má být čisté, praktické a účelné. O tom, co ti sluší a co ne, tě přesvědči zrcadlo na stěně či řeknou tvé kamarádi. Navrhni šatník dívky či chlapce.

Přečtete se slovníkem. Řekněte souhlasíte nebo ne s zásadami: . , :

AKTUÁLNÍ MÓDNÍ TRENDY

 

- Lehoucké šaty z lehkého vyšívaného žoržetu a podšívkou ve stejně barvě reprezentují módní střih letošního léta (odhalená ramena, malý kulatý výstřih a mírně rozvolněná linie v délce pod kolena)

- Letní pulovr ve žlutozeleném odstínu s plastickým povrchem by ne-měl chybět v prázdninovém zavazadle. Skvělé je doplní kalhoty s módním vzorem.

- Supermoderní: dlouhá košile nebo letní plášť, šije se z jemného pro-svítajícího plátna a krásně vlaje kolem postavy.

- Univerzalní bunda má tu výhodu, že ji lze nosit ve městě i o víkendu na chatě. Hodí se k džínám, ale ji přehodíte i pres kalhotový komplet.

- Naivní háčkovaný klobouček vám dodá půvab malé holčičky. Nosi se především k džinovému oblečení a k sportovní módě.

- Klobouk v pánském stylu perfektně ladí s oblečením ve stylu safari a dodá akcent městskému kalhotovému kompletu.

- Do divadla - ke kalhotám dlouhý přiléhavý plášť nebo redingotové lesklé sako přes saténové tílko s uzoučkými ramínky.

 

CO SE NOSÍ VE ŠKOLE?

 

První, kdo vynášejí novou módu ze stránek módních časopisů do ulic i ne-ulic, bývají.....nactiletí. Na nich (aniž oni tuší) si pak módní tvůrci opo očku ovšřují, jak se jejich nový výmysl uchytil či přetvořil.

Podíval jsem do pražského gymnázia v Přípotoční ulici. A přišli jsme na to, že oblékání této studencké vrstvy má stále dva základní znaky:

Chce být originální a zaroveň uniformní. Nebo naopak. Skoro všichní studenti nosí DŽÍNYTRIKOKECKY. Je-li teplejí, džíny hoši zkracují pod kolena (s nohavicemi pěkně doširoka), dívky sukně hrnou ještě výš. Tuto uniformu si gymnazisté oryginalně doplňují basebalovou čepičkou kšiltem dozadu, šňůrkami korálků, dřevených blbosti na provázku, různým počtem naušnic v uchu, pro odvažnější v nose. Obyčejně tričko se batikuje, džíny trhají, kecky vykreslují...Vše se zda levné. Učelně. Jednoduché. Pohodlně. Neodmyslitelná součást gymnaziálního oblečení je batůžek. Aktovky vymizely. Batoh je nejskvělejší kožený. Nosí se zásadně na jednom rameni.

VIII.

MĔSTO. ORIENTACE VE MĔSTĔ

. .

Slovní zásoba. :

 

Kraj m. , okres m. , velkoměsto n. , město n. , městečko n. , venkov m. , , vesnice f. , obec f. , silnice f.

Sídliště n. , čtvrť m. , náměstí n. , ulice f. , třida f., zaulek m., slepá ulice f. , předměstí n. , střed m. města, centrum m. , tržiště n. , pamětihodnost f. , historická budova f. , kostel m. , pomnik m. , marianský sloup m. , muzeum m. , výstava f. , palác m. , zámek m. , hřbitov m. , pomnik m. , sousoší n. , socha f. , věž f.

Ulice: vozovka f. , zatačka f. , směr jízdy m. , doprava f. , dopravní značka f. , směr jízdy m. , jednosměrná ulice f. , chodník m. , přechod pro chodce m. , podchod m. , křižovatka f. , semafor m. , telefonní budka f. , stanice metra f. , autobusová zastávka f. , stanoviště n. taxiků , lampión m. , novinový stánek m. , tramvajové koleje

Být usituovaným , nacházet se ,

 

NAŠE MĚSTO

 

Jdeme na procházku po městě. Je to velkoměsto, které je sídlem důležitých úřadů a kulturních instituci. Jsou tu různá ministerstva, vysoké školy, nakladatelství, redakce novin a časopisů, divadla, kina, koncertní sály atd. Je zde také mnoho obchodů a obchodních domů, hotelů, cestovních kanceláři aj.

Městem proteká řeka, která rozděluje město na dvě části. Přez řeku vede mnoho mostů. Ve středu města na náměstí jsou krásné historické budovy. Jsou to stavby z minulých stoleti. Naše město se však staví stale. Na okraji města vyrostla nová sidliště, kde lidé bydlí v moderních dobře výbavených bytech.

Ještě před několika lety byla hlavním druhem dopravy tramvaj. Dnes jsou různé části města spojeny metrem. Metro je velmi pohodlný a rychlý dopravní prostředek.

Metrem jedeme do středu města, vystoupíme a jdeme hlavní třidou kolem divadla. Na rohu je křižovatka, ale teď už nemusíme čekat, až přejede proud motorových vozidel, aut, autobusů a motocyklů. Na druhou stranu ulice projdeme podchodem. Tam, kde nejsou podchody, smíme přecházet jen na zelenou.

Jdeme ulicemi hlavního města. Je tu vždy velmi živo, nejvíc na jaře a v létě. Chodníky jsou plné chodců. Lidé spěchají do tovaren, úřadů a škol, jíni se vydali nakupovat do obchodů. Turisté a návštěvnici hlavního města se procházejí po městě a prohlížejí si jeho pamětihodnosti. Naše město i jíná česká města jsou důležitými středisky kulturního a hospodařského života.

 

Slovníček: :

Úřad m. , nakladatelství n. , cestovní kancelář f. , , stavba f. , stavět se , okraj m. , spojovat spojit , prostředek m. , nejvíc , vydat se , návštěvnik m. , , středisko n.

Pozor! !

vystupovat vystoupit ,

nastupovat - nastoupit ,

přestupovat přestoupit -

Vystupujete na přiští zastávce? Prosím, ukoňčete výstup a nástup!

Máme teď nastoupit do tramvaje? Můstek je přestupní stanici.

 

MĚSTO A VESNICE

 

Ve městech se stavějí vicepatroví budovy, jen v některých častech města bývají jednopatrové domy a domky se zahradami. V nových sidlištích se stavějí většinou vyškové domy. Mezi nimi se budují parky a dětská hřiště. Ulice a náměstí většiny měst jsou vydlažděny nebo vyasfaltovany a mají po okraji chodníky pro chodce.

Ve městě pracuje mnoho městských obyvatelů, někteří lidé dojíždějí z okolních vesnic. Mnoho lidí z vesnic přijíždí také do města za nákupem, do škol, večer do kina či do divadla a o volném dni i i na různá sportovní útkaní.

Na vesnici jsou většinou přízemní budovy, jen některé jsou jednopatrové nebo ještě vyšší. Ve velkých vesnicích bývají obchody, někdy i pošta. V některých je i škola. Některé vesnice se podobají svou upravenosti malým městům.

Na obrazku je zekresleno malé město. Jiná města jsou rozlehlejší, mají více ulic, některá mají několik náměstí.

Toto město vzniklo z malé osady pod hradem. Z hradu zbyla jen zřicenina na zalesněném vrchu. Kdo přijíždí do města od severozápadu, vidí celé město jako na dlani.

Dělí se na čtyři části:

- domy a domky v zahradách mezi Píseckou, Jilemického a Komenského ulici tvoří zahradní čtvrť nazvanou Skalka. Domky byly postaveny před dvaceti až šedesáti lety.

- Na severozápadě vziklo sídliště s vysokými domy. Jménuje se V podhradí. Stojí tam j málo déle než deset let.

- Střed města tvoří jeho nejstarší část nazvaná Staré Město. Domy lemují husté ulice kolem náměstí. Jsou tam budovy staré sto, dvě stě i více let.

- Na jíhu města je čtvrť s výrobními závody nazvaná Nové Předměstí. Je tam i železniční zádraží a autobusové nádraží. Největší budovou je továrna, která byla postavená v letech 1970 až 1975.

 

 

Najděte na mapě popsáné části města. .

 

3. POVINNOSTI CHODCE

 





:


: 2016-12-03; !; : 314 |


:

:

: , .
==> ...

1994 - | 1625 -


© 2015-2024 lektsii.org - -

: 0.018 .