Переходячи до розгляду цього питання, слід зазначити, що всі види транспорту згідно, ст. 21 Закону України «Про транспорт» входять до єдиної транспортної системи України і ця система повинна відповідати вимогам:
- суспільного виробництва;
- національної безпеки;
- мати розгалужену інфраструктуру для надання всього комплексу транспортних послуг.
Усі ці вимоги та взаємодія підприємств різних видів транспорту діють у трьох напрямах:
1. Внутрішній (в межах держави Україна).
2. Експортно-імпортний (ввезення-вивезення вантажів до/з України).
3. Транспортне перевезення вантажів транзитом через територію України (перевозяться вантажі, вироблені за межами України без будь-якого їх використання в Україні).
Зосередьмо свою увагу на напрямах 2 і 3. Ці перевезення мають статус міжнародних (бо в перевезенні беруть участь представники різних держав, або транспортування здійснюється територією більш ніж однієї держави), які регламентуються міжнародними транспортними угодами, що укладаються між урядами заінтересованих держав чи між їхніми транспортними органами.
По суті ці угоди містять дві групи правових норм.
1. Міждержавного характеру - які визначають права, обов'язки держав у встановленні міжнародного сполучення.
2. Відомчого характеру - які координують технічні й комерційні умови перевезень, дії перевізників у здійсненні договору перевезення.
Розглядаючи міжнародні перевезення, слід відзначити, що Україна на сучасному етапі поступово інтегрується в міжнародну спільноту. Одним із проявів такої інтеграції є її участь у міжнародних транспортних коридорах. Створення таких транспортних коридорів - це реальні можливості різкого підвищення товарообігу між країнами Європи та Азії, а відтак збільшення ефективності використання вигідного транзитного розташування України. Україна має найвищий у Європі транзитний рейтинг - 3,11. Польща, яка має другий рейтинг - 2,72, щороку отримує доходів від транзиту вантажів на суму 3,2-3,7 млрд доларів США. У цьому напрямі Україною в особі Кабінету Міністрів України було затверджено Програму створення та функціонування національної мережі міжнародних транспортних коридорів в Україні, зазначено відповідальні органи і організації та встановлено, що основна вага припадає на такі види транспорту, як залізничний, автомобільний і водний. Виняток у Програмі становлять повітряний і трубопровідний транспорт. Це, однак, не відкидає участі в цій діяльності інших видів транспорту (повітряний, трубопровідний), і потрібне в цьому напрямі лише техніко-економічне обґрунтування та забезпечення такої діяльності нормативно-правовою базою.
На сьогоднішній день за концепцією, прийнятою 1994 р. на Пан-європейській конференції, територією України пролягають чотири транспортні коридори:
№ 3: Берлін - Вроцлав - Львів - Київ;
№ 5: Трієст - Любляна - Будапешт - Чоп - Львів;
№ 9: Гельсінки - Київ - Одеса - Бухарест - Александрополіс;
№ 7 (водний): проходить через наші порти Ізмаїл і Рені.
Крім того, Україна бере участь у Євроазійському коридорі: Іллічівськ - Поті - Тбілісі - Баку.
Для успішної участі України в діяльності міжнародних транспортних коридорів слід прискорити оптимізацію транспортних процесів. Так, згідно з наведеною вище Програмою, міжнародна транспортна мережа України та діючі системи перевезень в умовах перебудови економіки вимагають принципових змін в експлуатаційно-технологічній діяльності, а також заміни технічних засобів і обладнання.
Головні вимоги в цьому напрямі такі:
- максимальне зниження собівартості перевезень;
- переоцінювання критеріїв підходу до визначення ефективності перевезень, перехід від об'ємних показників роботи транспорту до фінансово-економічних;
- забезпечення достатньої швидкості руху транспорту і доставляння пасажирів і вантажів;
- забезпечення зберігання вантажів під час перевезення;
- підвищення якості послуг на транспорті.