Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


VІ. Доба Ренесансу у розвитку української філософії права




Якщо за часів Київської Русі проблема поведінки людини осмислювалася у дусі патристики, то вже у добу Відродження у розвитку вітчизняної філософсько-правової думки з’являються гуманістичні тенденції. Основна парадигма «Людина – Бог» в українській філософії поступово трансформується у нову парадигму «Людина – Природа». Водночас ідея Бога набуває нової інтерпретації: людина пізнає Творця не у сліпому схилянні перед його могутністю, а через самопізнання і самозаглиблення.

У ренесансній українській філософії, а отже, в тому її аспекті, що стосувався ідеї права і правовідносин, виокремлюються два види ставлення до дійсності: філософія пасивного споглядання (Іван Вишенський, Йов Княгиницький та ін.) і філософія активного перетворення світу (Юрій Рогатинець, Стефан і Лаврентій Зизанії, Петро Могила, Герасим Смотрицький).

Представники першого напряму розвивали вітчизняну традицію у зв’язку з її витоками у культурі Київської Русі та грековізантійським світом, ідеями неоплатонізму. Людина осмислювалася як духовно недосконала, гріховна істота, а її призначення полягало у постійному духовному зростанні, підсумком якого було посмертне злиття із Богом. А отже, людина мала за життя зректися матеріальних благ і присвятити себе духовному очищенню. Вище благо людини вбачалося у пізнанні Бога, а умовою досягнення абсолютної істини – чисте споглядання. Така світоглядна позиція позбавляла людину прагнення активно змінювати своє життя, бути господарем своєї долі.

Представники другого напряму підтримували реформаційні тенденції у православній церкві, традиції раннього гуманізму та культурно-освітню діяльність братств. Людина представниками цього напряму сприймалася як фізично і духовно досконала, здатна насолоджуватися радощами земного буття, красою землі, тілесними відчуттями. Вдосконалення такої людини полягало не в аскетичному самоочищенні і відчуженні від світу, а в активній соціально корисній поведінці. Відповідно особисте благо осмислювалося невідривно від блага суспільного. В цих поглядах обґрунтовано ренесансний ідеал людини, що за життя прагне досягти досконалості, а сенс людського життя визначається раціональним використанням відведеного людині земного життя задля досягнення загального блага.

ВИСНОВКИ ДО ШОСТОГО ПИТАННЯ

Мислителі епохи українського Ренесансу обстоювали необхідність піднесення і розробки ідеї людини, цінності її життя, захисту гідності людської особистості, утвердження принципів рівності, братства, справедливості. У цей активно розвивається ідея захисту прав людини, і хоча розуміння її мало теологічне забарвлення, адже утверджувалася, наприклад, рівність усіх перед Богом-Творцем, все ж творчість видатних представників філософської думки того часу стала суттєвим кроком до розбудови вітчизняної філософії права.

ВИСНОВКИ ЗА ТЕМОЮ

1. Вчення М. Лютера і Ж. Кальвіна стало потужним чинником перебудови взаємин церкви і держави, переходу на новий щабель суспільних відносин. Розкол єдиної церкви, придушення її монастирських інституцій і духовних об’єднань, а також скасування канонічного права – все це ослабило суворий контроль над світською владою, що існував у Середньовіччі.

2. У ХV−ХVІ століттях, що ввібрали у себе реформаторський рух і культурне відродження, утвердилися правові та політичні основи громадянського суспільства. У тому ж XVI столітті почали розроблятися і теорії, в яких заперечувалося не лише феодально-станове суспільство, але і будь-який лад, заснований на приватній власності і майновій нерівності. Ці ідеї були породженням мрії народних низів про краще майбутнє. Результати пошуків мислителями-соціалістами ідеальної моделі справедливого суспільного устрою переконливо свідчать: формальної рівності людей замало. Якщо поза увагою залишається духовна сфера людського життя, виробничі сили розвиваються недостатньо, а отже рівень матеріального благополуччя людей є низьким, і так звана рівність призводить до нівелювання особистісного, до знищення суспільного різноманіття й потенціалу розвитку держави.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 906 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2372 - | 2320 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.