Підрахунок голосів, установлення та оголошення результатів виборів
Після призначення виборів необхідно визначитися з тими, хто матиме право брати в них участь. Для цього необхідно скласти (або уточнити) списки виборців як у цілому в державі, так і по кожному виборчому округу та дільниці. В багатьох державах існують спеціальні реєстри виборців, в інших — перед кожними виборами громадянин повинен зареєструватися в спеціально визначених законодавством державних органах. Якісні списки виборців є однією з передумов проведення чесних і справедливих виборів.
Наступним етапом є створення виборчих округів і дільниць. При цьому беруть до уваги адміністративно-територіальний поділ держави, а також розподіл населення по цій території. Особливо важливо забезпечити рівномірність поділу території у випадку, коли від кожного округу обирається однакова кількість осіб (депутатів чи інших посадових осіб). Округи прийнято поділяти на одномандатні та багатомандатні. В одномандатному окрузі переможцем стає лише одна особа. Саме такими завади є округи по виборах мерів, президентів (адже переможець тут лише один!). У багатомандатному окрузі переможців є декілька — так обирають
народних депутатів України (за списками політичних партій та блоків). Виборчі дільниці створюються для виконання безпосередньої технічної роботи під час виборів — саме на них громадяни віддають свої голоси за кандидатів.
Безпосереднє проведення виборів у більшості держав здійснюють спеціальні виборчі органи. В одних державах (ФРН, Австрія, Мексика тощо) ці функції покладаються на органи внутрішніх справ. В інших — разом із центральними виборчими органами, які є спеціальними (як правило, постійно діючими) державними органами, створюються окружні й дільничні виборчі комісії — тимчасові органи з представників політичних партій, блоків, організацій, кандидатів на виборні посади.
Наступний етап — висунення та реєстрація кандидатів на виборні посади. Законодавство різних держав передбачає різні шляхи висунення кандидатів. Перший із них — висунення кандидатів політичними партіями чи іншими колективами людей. Другий — самовисунення, коли кандидат подає власну заяву про реєстрацію кандидатом і згоду балотуватися на певну посаду. Іноді для реєстрації передбачається надання певної кількості підписів виборців, які підтримують висунення кандидата або ж сплату певної застави, що повертається лише у випадку успіху на виборах.
Після висунення й реєстрації кандидатів розпочинається найбільш тривалий період — активної передвиборної агітації та
Вибори депутатів Київської міської ради народних депутатів
Округ № 200
18.03.1990
■Марченко-
Харчсшев-
Сташенко
Нестеренко-
Бюлетень негативного голосування
Вибори депутатів Іванівської сільської ради Округ № 20 | |
30.05.2010 | |
Марченко | |
Харченко | |
Сташенко | V |
Нестеренко | |
Не підтримую жодного з кандидатів |
Бюлетень позитивного голосування |
боротьби. Під час кампанії кандидати можуть застосовувати різноманітні форми та методи агітації — використання засобів масової інформації (газету, радіо, телебачення, Інтернету), проведення мітингів, зборів, демонстрацій, застосування різноманітних рекламних засобів. У більшості країн під час агітації заборонено підкуповувати виборців, надавати їм безоплатно чи на пільгових умовах будь-які речі, послуги тощо.
У цей період постає питання про фінансування виборчої кампанії. Законодавство більшості держав визначає можливі джерела фінансування й встановлює певні обмеження. Так, законними джерелами вважаються, як правило, особисті кошти кандидата, пожертвування фізичних та юридичних осіб (при цьому здебільшого забороняється надання фінансової допомоги іноземними фізичними та юридичними особами), кошти політичних партій, які висувають або підтримують кандидатів. У деяких державах передбачено більшою чи меншою мірою фінансування передвиборчої кампанії з боку держави.
Одним із найвідповідальніших етапів, який привертає до себе увагу всіх кандидатів, спостерігачів, у тому числі й міжнародних, є голосування. У більшості держав голосування здійснюється за допомогою паперових виборчих бюлетенів. Вони видаються за умови включення виборця до списків на даній виборчій дільниці та пред’явлення посвідчення особи. Отримавши бюлетень, виборець або проставляє відмітку навпроти назви партії чи прізвища кандидата, якого він підтримує (позитивне голосування), або ж, навпаки, викреслює всіх кандидатів чи всі назви партій, крім тієї, яку він підтримує (негативне голосування). Іноді, як уже зазначалося, використовують спеціальні машини, що забезпечують збереження таємниці голосування. Важливим питанням, яке доводиться вирішувати під час організації голосування, є забезпечення можливості проголосувати кожному виборцю. У деяких державах передбачено можливість проголосувати по пошті, в інших — можливе голосування за довіреністю. Іноді передбачається можливість дострокового голосування. Спеціальні заходи вживають для того, щоб особи, які мають певні фізичні вади, інваліди мали можливість віддати свій голос.
Спеціальні процедури, які повинні унеможливити або суттєво ускладнити помилки й фальсифікації, передбачає законодавство більшості держав під час підрахунку голосів і встановленні результатів виборів. Вони, як правило, передбачають порядок визначення загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, погашення невикористаних бюлетенів і, головне, визначення волевиявлення виборців. Під час цих процедур здебільшого передбачають можливість присутності спостерігачів і представників засобів масової інформації. Законодавство передбачає також порядок оголошення результатів, для чого, як правило, використовують засоби масової інформації.
Спеціальні процедури встановлено для фіксації порушень під час підготовки й проведення виборів та оскарження результатів.
Виборче право регулює порядок проведення виборів. Залежно від можливих дій виборця розрізняють активне та пасивне виборче право.
У більшості держав визначено певні вимоги й обмеження для участі громадян у виборах — виборчі цензи. їх поділяють на природні та штучні цензи, серед яких — віковий, осілості, професійний, освітній тощо.
Законодавство визначає порядок проведення виборів — виборчий процес, який має чимало етапів, — від призначення виборів до підрахунку голосів, визначення й оприлюднення результатів виборів.
Активне й пасивне виборче право, виборчі цензи, виборчий р? процес.
1. Поясніть поняття виборче право, виборчі цензи, виборчий процес.
2. Порівняйте пасивне й активне виборче право.
3. Які виборчі цензи вам відомі?
4. Які етапи виборчого процесу вам відомі?
5*. Висловіть свою думку щодо правомірності й справедливості встановлення різних виборчих цензів, які з них ви вважаєте доцільними.
6*. Проаналізуйте текст Конституції України і, по можливості, законів про вибори народних депутатів, Президента України, органів місцевого самоврядування й визначте, які виборчі цензи передбачені українським законодавством.
7*. Висловіть думку, чи можлива фальсифікація результатів виборів. Якщо можлива, то на яких етапах виборчого процесу, на вашу думку, така небезпека є найбільшою?
8*. Зімітуйте в класі окремі етапи виборчого процесу.
§ 13- Виборчі системи
1. Поняття та види виборчих систем.
Виборча система — порядок організації і проведення виборів до представницьких органів державної влади, місцевого самоврядування й здійснення громадянами своїх виборчих прав. Виборча система визначає порядок висунення кандидатів, утворення виборчих округів, підрахунку голосів і розподілу депутатських місць. Будь-яка виборча система ґрунтується на загальновизнаних принципах виборчого права.
Сучасна правова наука й практика передбачає три основні виборчі системи — мажоритарну, пропорційну, змішану.
Мажоритарна виборча система |
Пропорційна виборча система |
Змішана виборча система |
2. Мажоритарна виборча система.
Мажоритарна виборча система є найдавнішою з існуючих виборчих систем. Саме її почали використовувати для обрання парламентів. Мажоритарна (від фр. majoritaire — заснований на більшості, majorité — більшість) виборча система передбачає голосування за конкретного кандидата на виборну посаду й визнання переможцем того, хто набирає більше голосів виборців, ніж інші кандидати.
Мажоритарна система кваліфікованої більшості використовується найменше. Вона передбачає отримання переможцем визначеної законом кваліфікованої більшості — наприклад 2/3 голосів. Так, до 1993 р. для перемоги в першому турі кандидат у сенатори (верхню палату) парламенту Італії повинен був отримати не менше 65 % голосів виборців. Для обрання президента в цій країні в парламенті необхідно було в першому турі отримати 2/3 голосів депутатів. Зрозуміло, що такі вимоги суттєво ускладнювали обрання, адже набрати таку велику кількість голосів було дуже важко. Саме тому іноді вибори президента Італії (а для перемоги в наступних турах треба було отримати понад 50 % голосів депутатів) проводилися протягом тривалого часу. Так у 1971 р. для обрання президента Італії знадобилося 23 тури голосування, у 1964 р. — 21 тур, у 1992 р. президента Італії було обрано лише в шістнадцятому турі голосування!
Набагато частіше використовується мажоритарна система абсолютної більшості. За цією системою для перемоги необхідно отримати понад 50 % голосів виборців або ж, як іноді кажуть, «50 % + 1 голос» (тобто хоча б на один голос більше, аніж половина виборців). Цю систему іноді називають французькою моделлю виборів, тому що вона вперше була застосована й використовується донині у Франції та в багатьох її колишніх колоніях. Необхідно зазначити, що в більшості випадків ця вимога застосовується лише для першого туру виборів. Якщо жоден кандидат у першому турі не зумів досягти необхідного результату, проводиться другий тур, до якого виходять переможці першого туру — кандидати, які зайняли в ньому перше та друге місця за кількістю набраних голосів. При
цьому в більшості випадків у другому турі для перемоги вже не вимагається абсолютна більшість голосів. Саме така система використовується, зокрема, при проведенні виборів Президента України — у першому турі кандидат уважається обраним, якщо набере понад 50 % голосів виборців, інакше відбувається другий тур виборів.
Види мажоритарних виборчих систем
Г
Абсолютної більшості |
Відносної більшості |
більшості
Юзьков Леонід Петрович (1938-1995) Український учений-право- знавець, доктор юридичних наук. Працював у Київському державному університеті імені Т. Г. Шевченка. Досліджував проблеми конституційного й адміністративного права. Брав участь у розробці Декларації про державний суверенітет України, Конституції України. В 1992 р. був обраний першим Головою Конституційного Суду України. |
Адже теоретично можливий навіть варіант, коли обраним буде визнано особу, яка отримала тільки один голос (якщо інші кандидати не отримали підтримки жодного виборця).
3. Пропорційна виборча система.
Пропорційна виборча система передбачає розподіл депутатських місць між партіями (або виборчими блоками) пропорційно до кількості голосів виборців, отриманих кожною з них. Необхідно зазначити, що пропорційна виборча система передбачає обов’язкову організацію багатомандатних виборчих округів — в іншому випадку немає можливості пропорційного розподілу, крім того, пропорційна система непридатна для проведення виборів одноосібних органів — глав держав, територіальних громад, населених пунктів тощо.
Сутність пропорційної системи полягає в тому, що мандати розподіляють залежно від отриманих виборчим списком на виборах голосів. Одним з основних понять пропорційної системи є виборча квота — кількість голосів, які повинна одержати партія (блок) для отримання одного мандата у виборному органі. Розподіл мандатів при цьому ілюструє таблиця (назви партій та цифри — умовні). Уявімо, що в парламенті держави — 100 місць, отже, треба обрати 100 депутатів. Кількість виборців, які взяли участь у виборах, — 100 000, при цьому (для спрощення розрахунків) вважатимемо, що всі вони проголосували за одну з трьох зазначених у таблиці партій.
Назва партії | Кількість отриманих голосів виборців | Відсоток голосів, отриманих списком парти від загальної кількості виборців = відсоток місць у парламенті від загальної кількості депутатів | Кількість отри маних мандатів |
Партія жінок | 32 000 | ||
Партія молодості | 48 000 | ||
Партія захисту тварин | 20 000 |
Отже, кількість парламентарів із кожного списку відповідає кількості відсотків виборців, які віддали свої голоси відповідній партії.
При використанні пропорційної системи, як правило, установлюється так званий «загороджувальний бар’єр», або «виборчий поріг». Метою запровадження цього бар’єра є обмежити проходження до виборного органу дрібних політичних сил, зменшити можливість утворення малих фракцій. Чим більшими у виборному органі є фракції і чим їх менше, тим стійкішим є виборний орган, менше
можливостей для виникнення політичних криз. У різних державах цей поріг може бути дуже різним — у Нідерландах це лише 0,67 %, в Ізраїлі — 1 %, Данії — 2 %, Аргентині — 3 %, Німеччині та Швеції —
5 %, Росії — 7 %, Ліхтенштейні — 8 %, Туреччині — 10 %.
Дуже малий (до 3 %) бар’єр не виконує свого основного призначення — у виборному органі утворюється багато маленьких депутатських груп, фракцій, що ускладнює формування стійкої більшості й заважає ефективній роботі органу. З іншого боку, при встановленні високого «загороджувального бар’єра» багато голосів виборців нехту- ється — адже якщо вони віддані партіям, які не подолали бар’єра, їхні голоси не враховуються, а після перерахунків переходять до зовсім інших політичних сил. В Україні нині встановлено «загороджувальний бар’єр» 3 %, що в цілому відповідає світовій практиці.
Існує декілька видів пропорційних систем, які розрізняються тим, як визначаються кандидати-переможці.
Види пропорційних виборчих систем
З жорсткими списками |
З преференціями |
З відкритими списками |
З напівжорсткими списками |
З єдиним голосом, що передається |
Система пропорційної системи з жорсткими списками (іноді їх називають закритими) передбачає, що партія чи блок ще до дня голосування (при реєстрації списку) визначають послідовність кандидатів у ньому. Будь-які зміни в послідовності після цього неможливі (за винятком виходу кандидата зі списку або його виключення з нього за рішенням партії). Після голосування кандидати отримують депутатські мандати в послідовності, яка визначена списком. Отже, виборець обирає лише партію, але не може вплинути на розподіл мандатів у середині партійного виборчого списку. Саме така система використовується в Україні під час виборів народних депутатів і депутатів більшості органів місцевого самоврядування, така ж система діє в Ізраїлі, Коста-Риці тощо. Суттєвим недоліком цієї системи є позбавлення виборців можливості вплинути на вибір конкретних осіб, можливість для партії «протягнути» у депутати маловідомих, непопулярних, а часом і недостатньо компетентних кандидатів.
У багатьох державах уважають необхідним дати можливість виборцю висловити своє ставлення не лише до партійного списку
загалом, а й до окремих кандидатів зі списку. Таку можливість найчастіше реалізують за допомогою системи преференцій — із напівжорсткими, або «відкритими списками». У цілому система преференцій передбачає можливість виборця за допомогою спеціальних позначок у бюлетені висловити своє ставлення до конкретних кандидатів зі списку й вплинути на розподіл мандатів в середині списку. При системі з відкритими списками (іноді їх називають гнучкими, або вільними) прізвища кандидатів у списку партії розміщені в алфавітному порядку, а виборець має право самостійно визначити порядок, у якому він бажає бачити кандидатів цього списку у виборному органі. Така система нині застосовується в Швейцарії, раніше нею користувалися в Італії. При напівжорстких списках виборець також може вплинути на розподіл місць, крім кандидата, який визначений партією першим, — як правило, керівника партії, її «обличчя». Кандидат, прізвище якого стоїть у списку першим, залишається на своєму місці незалежно від висловлених виборцями переваг. Усі ж інші розподіляються відповідно до наданих виборцями їм персонально голосів (преференцій). Така система існує й використовується в Данії, Бельгії, Австрії. Нині чимало політичних сил в Україні виступають за запровадження системи «відкритих списків» у нашій державі. Система преференцій суттєво ускладнює процедури підведення підсумків, але дає змогу більш повно врахувати думку виборців.
4. Змішана виборча система.
Кожна з розглянутих нами систем — пропорційна й мажоритарна — разом із певними перевагами має й суттєві недоліки. Саме тому в деяких державах було запроваджено змішану — пропорційно- мажоритарну — систему, яка поєднує елементи обох систем. При використанні цієї системи частина виборного органу (переважно парламенту) обирається за виборчими списками партій за пропорційною виборчою системою, а інша — за мажоритарною системою у виборчих округах. У разі застосування цієї системи виборець, прийшовши на виборчу дільницю, отримує два бюлетені — в одному він голосує за певну партію чи блок, обираючи список кандидатів, а в іншому — віддає свій голос за конкретного кандидата.
У різних державах реалізація цієї системи може відбуватися по- різному. Визначають лінійне та структурне змішування.
Г Види змішаної |
І виборчої системи )
Лінійне змішування |
При лінійному змішуванні депутати, обрані за обома системами, працюють в одній палаті парламенту. Такий спосіб формування нижньої палати парламенту застосовується у ФРН, Литві (по 50 % депутатів обираються за кожною з виборчих систем), Угорщині (за мажоритарною системою обирають 1/3 депутатів, 2/3 обирається за партійними списками), Мексиці (300 депутатів обирають за мажоритарною системою, 100 —т за пропорційною).
Якщо застосовують структурне змішування, за мажоритарною системою обирається одна палата парламенту, за пропорційною — інша. Саме так формуються парламенти Австралії, Італії, Польщі. Змішана виборча система з лінійним змішуванням використовувалася під час виборів народних депутатів України в 1998 та 2002 р.
При проведенні виборів у різних державах світу застосовуються різні виборчі системи — пропорційна, мажоритарна й змішана. Вибір системи визначається історичними особливостями держави, її політичною системою й традиціями, а також рівнем розвитку парламентаризму та партійної системи в державі.
Мажоритарна виборча система передбачає перемогу кандидата, який отримає підтримку більшості виборців. Пропорційна система передбачає формування виборного органу шляхом голосування за виборчі списки партій та розподіл мандатів відповідно до відсотка отриманих списком голосів.
Змішана система поєднує елементи обох систем у різних співвідношеннях.
Виборча система, пропорційна, мажоритарна, змішана системи.
& 1. Які види виборчих систем ви знаєте?
2. Наведіть приклади країн, що використовують різні виборчі системи.
3. Як підбивають підсумки виборів при використанні різних виборчих систем?
4. Порівняйте
А мажоритарну, пропорційну та змішану виборчу системи Б пропорційну систему з жорсткими, вільними й напівжорсткими списками
5*. Проаналізуйте переваги й недоліки різних виборчих систем.
6*. Висловіть свою думку щодо того, яка з виборчих систем є найбільш ефективною та демократичною.
Дізнайтеся, які державні органи існують в Україні, у вашому насе- леному пункті, районі, області.
ТЕМА 5. ОРГАНИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ Й МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
§ 14. Державна влада. Державний апарат
і. Поняття та ознаки державної влади.
Кожній людини у своєму житті доводиться перебувати в ситуації, коли нею хтось керує, нав’язує свою волю. Батько визначає час, коли дитина має повернутися додому, — це прояв сімейної влади. Директор підприємства видає наказ про звільнення працівника, виявляючи економічну владу. Священик виступає з проповіддю і, використовуючи релігійну владу, закликає не вживати м’яса під час посту. Особливе місце серед цих видів влади займає державна влада.
Державна влада — це вид публічної політичної влади, яка здійснюється державою та її органами, здатність держави підпорядковувати своїй волі поведінку людей та діяльність об’єднань, що знаходяться на її території.
Державна влада має суттєві відмінності й особливості порівняно з іншими видами влади. Передусім державна влада є єдиною. На відміну від неї всі інші види влади є множинні — сімейна влада в кожній сім’ї окрема, релігійну владу також має представник кожної релігії, так само економічна влада відрізняється на кожному підприємстві.
Державна влада поширює повноваження на всіх членів суспільства в державі. Можливості ж будь-яких інших, видів влади обмежені певною, часто вельми невеликою групою членів суспільства — членами сім’ї, працівниками підприємства, прихильниками певної релігійної конфесії. Тільки рішення державної влади є загальнообов’язковими для всіх у державі.
Державна влада є найбільш впливовою та сильною. Вона єдина може офіційно застосовувати примус для забезпечення своїх велінь. Для цього в державі створюється спеціальний апарат державної влади, апарат примусу. У той же час застосування примусу носіями сімейної, релігійної, економічної, ідейної влади буде порушенням існуючого законодавства. Більше того, коли хтось із представників цих видів влади спробує застосувати силу, він може бути покараний органами державної влади.
Державна влада покликана вирішувати проблеми, що мають загальносуспільне значення, інші ж види влади вирішують проблеми, які стосуються лише частини суспільства.
І нарешті, лише державна влада характеризується суверенністю — тобто верховенством, повнотою, неподільністю, незалежністю від будь-якої іншої влади.
Суттєвою ознакою державної влади є також її певна організаційна відокремленість від суспільства, окремих його соціальних груп (класів, станів тощо).
2. Механізм держави.
Реалізація державної влади потребує обов’язкової наявності спеціальних органів, установ, які реалізують функції держави. Систему органів та організацій держави, створених для реалізації її завдань і функцій та наділених спеціальними повноваженнями у відповідній сфері діяльності, називають механізмом держави,
Механізм держави — це досить складна система органів та організацій, які мають єдині принципи організації та діяльності, цілі й завдання. Більше того, вони мають певну систему підпорядкування між усіма цими органами. Основним призначенням усіх елементів механізму держави є реалізація завдань і функцій держави. Кожен елемент механізму держави має чітко визначену функцію. При цьому існують спеціальні структури, які можуть забезпечити виконання велінь держави. Організація діяльності механізму держави й кожного його елементу значною мірою залежить від форми держави, зокрема політичного режиму, який у ній існ}'є. Механізм держави потребує для своєї діяльності певного матеріально-технічного й кадрового забезпечення.
Механізм держави має три складові елементи.
Перший елемент механізму держави — державні підприємства, установи й організації — забезпечує виконання економічних і соціальних функцій держави. Державні установи й організації покликані забезпечити діяльність освітньої й культурної сфери, соціального забезпечення, охорони здоров’я. Ці установи фінансуються з державного бюджету і не ставлять за мету отримання прибутку. Саме державними установами є школа, театр, музей, вищий навчальний заклад. На відміну від них державні підприємства забезпечують виробничу діяльність. Вони базуються на державній власності й здійснюють, як правило, підприємницьку діяльність. Серед найвідоміших державних підприємств України — державне підприємство «Укрзалізниця». Державні підприємства повинні не лише забезпечувати своє існування, бути самоокупними, а й приносити прибуток державі.
Органами держави спеціального призначення є насамперед збройні сили, органи внутрішніх справ (міліція або поліція), контрольні органи (митниця, прикордонна та податкова служби тощо) та інші структури, які іноді називають «силовими». Ці органи отримують гроші для свого існування та діяльності з бюджету, хоча іноді можуть і приносити в державний бюджет певні суми (штрафи, мито тощо). Вони забезпечують виконання державою передусім її правоохоронних функцій, а також функції захисту незалежності та територіальної цілісності держави. Так само ці органи беруть участь у забезпеченні виконання покарань.
І рупа міліціонерів Прикордонник із собакою
перед виїздом обстежує новопривезений
на завдання вантаж
Особливе місце в механізмі держави займають державні органи, які об’єднуються під назвою «державний апарат». Особливістю органів, які становлять державний апарат, є те, що вони здійснюють не будь-які функції держави, а саме реалізують державну владу.
3. Державний апарат.
Сукупність органів, за допомогою яких практично здійснюється державна влада, називають державним апаратом. Основним елементом державного апарату є державний орган, який має певні владні повноваження. Працівниками державного апарату є чиновники, які професійно працюють в апараті, реалізуючи функції держави. Структура й повноваження органу державного апарату визначаються певним нормативним актом. Усі органи державного апарату діють від імені держави, закріплюють і відображають її волю. Важливою ознакою державного апарату є те, що його діяльність фінансується з державного бюджету.
Нині державний апарат будується й функціонує за принципом поділу державної влади на законодавчу, виконавчу та судову.
За основу діяльності державного апарату взято певні принципи його діяльності.