Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 4. Статистика державного бюджету




Державний бюджет – головний елемент державних фінансів, законодавчо встановлений основний фінансовий план формування і використання коштів для забезпечення функцій державних органів, економічного і соціального розвитку країни.

Показники державного бюджету визначаються на основі бюджетної класифікації – головного методологічного документа, на основі якого повинні складатися і виконуватися бюджети різних рівнів і забезпечуватися єдність показників у міжнародних зіставленнях в галузі статистики державних фінансів. Сучасна бюджетна класифікація, уведена на Україні в 1998 році, заснована на рекомендаціях МВФ і являє собою систематизоване угруповання доходів, видатків, видів державного боргу і джерел фінансування державного бюджету.

Основними показниками статистики державного бюджету є:

1) доходи бюджету – складаються з поточних (податкових і неподаткових) надходжень, доходів від операцій з капіталом, офіційних трансфертів, державних цільових фондів;

2) видатки бюджету – поточні і капітальні платежі, що не підлягають поверненню, пов'язані з розподілом фонду коштів держави і його використанням;

3) дефіцит бюджету визначається як перевищення видатків над доходами. Позитивна різниця між сумарними доходами і сумарними видатками являє собою профіцит бюджету. Дефіцит бюджету оцінюється не тільки в абсолютній сумі, але і як відносна величина в порівнянні з ВВП або з загальною сумою видатків;

4) фінансування бюджету - це залучення урядом позикових коштів для фінансування видатків бюджету (у випадку його дефіциту). Здійснюється шляхом випуску державних облігацій і різного роду позик (у банків, міжнародних фінансових організацій, у іноземних урядів, у державних позабюджетних фондів та ін.). Відповідно виділяється внутрішнє і зовнішнє фінансування;

5) державний борг – неоплачена сума офіційно визнаних прямих зобов'язань органів державного управління, що виникла в результаті їхньої діяльності в попередні роки. Державний борг також підрозділяється на внутрішній і зовнішній.

При розробці й оцінці показників статистики держбюджету орієнтуються на рекомендовані МВФ критерії, зокрема:

- видатки зведеного бюджету не повинні перевищувати 20 % ВВП;

- дефіцит державного бюджету – не більше 1 % ВВП;

- темпи росту державного боргу не повинні випереджати темпи росту ВВП.

Рівень доходів (відношення суми бюджетних доходів до величини ВВП) дозволяє проаналізувати ступінь централізації фінансових ресурсів у бюджеті країни, а рівень податкових надходжень (як частковий показник рівня доходів) характеризує ступінь податкового навантаження на економіку країни.

Статистичний аналіз показників державного бюджету включає розрахунок показників структури доходів, видатків, фінансування бюджету і державного боргу і вивчення їх у динаміці.

Аналіз динаміки абсолютної суми доходів (Д) бюджету базується на взаємозв'язку найважливіших факторів – вартості ВВП і рівня доходів (УД): Д = ВВП * УД. Для розрахунку ступеня впливу зазначених факторів найраціональніше застосувати спосіб абсолютних різниць, тобто абсолютний приріст суми доходів за рахунок зміни вартості ВВП (∆ДВВП) визначається за формулою:

,

а за рахунок зміни рівня доходів – за формулою:

.

Так як вартість ВВП змінюється під впливом зміни фізичного обсягу і цін на товари і послуги , то даний взаємозв'язок можна записати й у вигляді трифакторної моделі:

.

Розрахунок ступеня впливу наведених факторів на динаміку абсолютної суми доходів здійснюється в такий спосіб:

При факторному аналізі доходів бюджету найчастіше, тому що основною статтею доходів є податкові надходження, вивчається абсолютна зміна їхнього обсягу. За окремими видами податків розрахунок приростів здійснюється під впливом двох факторів – зміни податкової бази (НБ) і зміни податкової ставки (НС):

,

де - абсолютна зміна податкових відрахувань у

звітному періоді в порівнянні з базисним;

Н1, Н0 – обсяг податкових відрахувань у базисному і звітному періодах.

Абсолютний приріст обсягу податкових відрахувань за рахунок зміни податкової бази () визначається за формулами:

,

а за рахунок зміни податкової ставки ( НС) – по одній з формул:

.

Аналогічні розрахунки можна здійснити і при аналізі абсолютної суми видатків, попередньо побудувавши формули взаємозв'язку абсолютної суми видатків (), середньої чисельності населення, або контингенту, () і середньодушового розміру видатків бюджетних коштів ():

.

При наявності аналогічної інформації з окремих адміністративно-територіальних одиниць можна проаналізувати динаміку середньодушових видатків за допомогою індексів змінного складу, постійного складу і структурних зрушень.

 

Приклади типових рішень

Завдання 1

Видатки Державного бюджету України на охорону здоров'я і чисельність населення України в 2004-2005 р. характеризуються такими даними:

Показник    
Видатки бюджету на охорону здоров'я, млн. грн. 12159,40 15476,50
Середньорічна чисельність наявного населення, млн... осіб. 47,45 47,10

Визначте: 1) індекси: а) видатків бюджету на охорону здоров'я; б) чисельності населення; в) середньодушових бюджетних видатків; 2) абсолютну зміну середньодушових видатків бюджету на охорону здоров'я (у млн. грн.) – загальну й у тому числі обумовлену зміною: а) чисельності населення; б) середньодушових бюджетних видатків.

Розв’язання:

1) так як дані наведені лише по одній одиниці сукупності (країні в цілому), то проводиться розрахунок індивідуальних індексів:

а) , тобто загальна сума видатків

зросла на 27,3 %;

б) , тобто чисельність наявного

населення скоротилася на 0,7 %;

в) , тобто

середньодушові видатки зросли в 2005 році в порівнянні з 2004 роком з 256 грн. 26 коп. до 328 грн. 59 коп. на особу, або на 28,2 %;

2) загальна сума видатків бюджету зросла на 3317,1 млн. грн. (15476,50-12159,40), у тому числі:

а) за рахунок зміни чисельності населення:

;

б) за рахунок зміни середньодушових видатків:

Баланс факторів: -89,69+3406,74 3317,1.

 

Завдання 2

Надходження в державний бюджет податків на прибуток підприємств області в звітному році склали 722 млн. грн., збільшившись у порівнянні з базисним роком на 43,2 %. Оподатковувана база при цьому зросла на 40,6 %.

Визначте абсолютну зміну величини податкових надходжень (по податку на прибуток підприємств) у звітному періоді в порівнянні з базисним у грошовому вираженні й встановіть, в якій мірі це було обумовлено зміною податкової бази, а в якій – зміною податкових ставок.

Розв’язання

Суму податкових надходжень у базисному періоді (Н0) визначаємо з індивідуального індексу млн. грн.

Визначаємо абсолютну зміну загальної суми податкових надходжень:

Н=Н1 – Н0=722-504,2=217,8 млн. грн.

В зв’язку з тим, що абсолютні дані в умові відсутні, рішення задачі неможливо здійснити методом абсолютних різниць, як у завданні 1 даної теми. Розрахунок ступеня впливу факторів можливий за методом відносних різниць.

Зміну загальної суми податкових надходжень за рахунок збільшення податкової бази визначаємо за формулою:

млн. грн.

Вплив зміни середньої ставки податку визначається за формулою:

Попередньо із взаємозв'язку індексів, що випливає з взаємозв'язку показників Н=НБ*НС, визначаємо індекс податкової ставки

.

Абсолютний приріст суми податкових надходжень за рахунок останнього фактора дорівнює:

ННС=504,2*1,406*(1,0185-1)=13,1 млн. грн.

Обидва фактори впливали позитивно і їхній сукупний вплив склав: 204,7+13,1=217,8 млн. грн.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 346 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2281 - | 2103 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.