Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Короткі теоретичні відомості. Успішне вирішення питань раціональної організації пасажирських перевезень (ПП) і ефективного використання рухомого складу (РС) неможливе без систематичного




 

Успішне вирішення питань раціональної організації пасажирських перевезень (ПП) і ефективного використання рухомого складу (РС) неможливе без систематичного вивчення характеру змін пасажиропотоків транспортної мережі. Для виявлення їх характеру та розподілу по напрямам, збору даних про зміни пасажиропотоків в часі, ділянкам і напрямам руху проводять обстеження пасажиропотоків.

Пасажиропотік — це рух пасажирів в одному напрямі маршруту. Пасажиропотік може бути в прямому і у зворотному напрямах.

Пасажиропотік характеризується:

– потужністю або напруженістю, тобто кількістю пасажирів, яка проїжджає в певний час на заданій ділянці маршруту в одному напрямі (будь-яким видом транспорту);

– об'ємом ПП, тобто кількістю пасажирів що перевозяться даним видом транспорту за певний проміжок часу (година, доба, місяць, рік).

Потужність пасажиропотоку на перегонах з максимальним завантаженням розраховується за формулою:

, (1.1)

де – пасажиропотік в одиницю часу, пас./год.;

– число годин роботи маршруту за добу, год. (приймаємо год.)

Об'єм перевезених пасажирів – це загальне число перевезених пасажирів по маршруту, напряму або в цілому по населеному пункту за певний період часу.

Середню напруженість пасажиропотоків на окремих ділянках (перегонах) маршруту визначають за формулою:

, (1.2)

де – завантаження пасажирами перегону у напрямку максимального пасажиропотоку, пас.;

– кількість перегонів на маршруті.

Характерною особливістю пасажиропотоків є їх нерівномірність, вони змінюються за часом (годинам, добі, дням тижня, сезонам року).

Обстеження пасажиропотоків на маршрутах міського пасажирського транспорту (МПТ):

1. По тривалості охоплюваного періоду розрізняють:

систематичні обстеження – проводяться щодня впродовж усього періоду руху ТЗ по маршруту, як правило, працівниками служби експлуатації пасажирських транспортних підприємств;

разові обстеження – короткочасні обстеження, що проводяться у рамках розробленої програми, що визначає поставленими цілями: відкриття або закриття маршруту, визначення місткості і потрібної кількості РС та ін.

2. По ширині охоплення транспортної мережі:

суцільне – на всій міській, приміській і міжміській маршрутній мережі не рідше одного разу на три роки;

вибіркове – на окремих міських, приміських і міжміських маршрутах не рідше двох разів на рік (у осінньо-зимовий і весінньо-літній періоди), а також при різкій зміні пасажиропотоків;

на знов відкритих маршрутах обстеження проводиться після трьох, чотирьох місяців регулярної роботи автобуса.

3. За способом проведення виділяють:

– анкетні обстеження;

– звітно-статистичні обстеження;

– натурні обстеження;

– автоматизовані обстеження.

Методика вивчення попиту населення на ПП приведена у наказі Міністерства транспорту і зв'язку України N 21 від 21.01.98р. Робота по обстеженню пасажиропотоків незалежно від тривалості і широти охоплення повинна здійснюватися по заздалегідь складеному і затвердженому плану. План розроблюється з урахуванням конкретних умов і має бути реальним по термінах виконання, об'єму роботи і числу виконавців.

План, як правило, складається з трьох частин: підготовка проведення обстеження; робота по виконанню обстеження; обробка зібраної інформації.

Підготовку до проведення обстеження пасажиропотоків розпочинають з вибору конкретного методу. При цьому враховують характер і об'єм зібраної інформації, а також трудомісткість і необхідні витрати на проведення досліджень. Усі методи, що використовують для обстеження пасажиропотоків є трудомісткі і вимагають, як правило, залучення великого числа обліковців.

Для виконання облікової роботи можуть залучатися студенти технікумів (коледжів) і вищих навчальних закладів. Для управління проведенням обстежень транспортні підприємства в якості інспекторів виділяють частину своїх співробітників. При масових обстеженнях населення повинне оповіщатися про початок і мету обстежень завчасно.

Для обробки зібраних даних, а також подальшого їх аналізу і розробки заходів корегування, витрачається, як правило, багато часу. Тому при проведенні масштабних досліджень необхідно враховувати можливості обробки інформації і вірогідність зміни пасажирообігу за період аналізу зібраних даних. Вивчення пасажиропотоків дозволяє виявити їх розподіл за часом, довжині маршрутів і напрямам руху та в цілому охарактеризувати за допомогою коефіцієнтів нерівномірності.

Коефіцієнти нерівномірності пасажиропотоків по місяцям року визначаються для забезпечення зв'язку між річними і місячними обсягами перевезень:

, (1.3)

де , – кількість календарних днів відповідно у році і j -му місяці (рекомендовано приймати , а ).

Коефіцієнти нерівномірності пасажиропотоків по тижнях місяця визначаються за залежністю:

, (1.4)

де – кількість днів у тижні (рекомендовано приймати );

– обсяг ПП за m -ий тиждень, пас.

Існують також і інші коефіцієнти нерівномірності, значення яких для міст України знаходяться в наступних межах:

– по ділянках маршруту, :

, (1.5)

де – максимальна потужність пасажиропотоку найбільш завантаженої ділянки маршруту по одному з напрямків за певний період часу.

При значенні необхідно на цьому напрямі вводити укорочені маршрути між ділянками з високою потужністю пасажиропотоку.

– по днях тижня, :

, (1.6)

де – обсяг ПП в m-й день тижня, пас.;

– обсяг ПП в m-й день тиждень, пас.

Якщо , то необхідно в дні найменшого попиту на перевезення або збільшувати інтервал руху і скорочувати число машин, працюючих на маршруті, або використовувати транспортні засоби (ТЗ) меншої місткості.

– по годинах доби, :

, (1.7)

де – обсяг ПП на маршруті в годину "пік", пас.

При слід в міжпіковий період або збільшити інтервал руху і скоротити число машин, працюючих на маршруті, або випускати на лінію ТЗ з меншою місткістю.

– по напрямах, :

, (1.8)

де – обсяг ПП на маршруті в годину "пік" у напрямку максимального потоку пасажирів, пас.

При більш високих значеннях слід розглянути варіанти зміни траси маршруту в менш завантаженому напрямі, щоб збільшити наповнюваність ТЗ.

 

Основні завдання:

 

1.1. Відповідно до варіанту завдань згідно порядковому номеру в журналі сформувати базу вихідних даних, використавши систему Mathcad та таблиці А.1 – А.6 додатку А.

1.2. Використавши формули (1.1) – (1.8) на основі дослідних статистичних даних побудувати епюри пасажиропотоків та, проаналізувавши їх, визначити основні параметри.

1.3. За формулою (1.1) розрахувати середню потужність пасажиропотоку на перегонах з максимальним завантаженням та побудувати графік розподілу пасажиропотоку на маршруті за годинами доби.

1.4. Середню напруженість пасажиропотоку на окремих ділянках (перегонах) маршруту визначити за формулою (1.2) та побудувати графік завантаження перегонів у напрямку максимального пасажиропотоку.

1.5. Коефіцієнт нерівномірності пасажиропотоків по ділянках маршруту розрахувати за формулою (1.5).

1.6. Відповідно до формули (1.3) розрахувати коефіцієнти нерівномірності пасажиропотоків по місяцям року та побудувати графік їх зміни.

1.7. Коефіцієнти нерівномірності пасажиропотоків по тижнях місяця розрахувати за формулою (1.4) та побудувати графік їх зміни.

1.8. За формулою (1.6) визначити коефіцієнти нерівномірності пасажиропотоків по днях тижня та побудувати графік їх зміни

1.9. Використовуючи формули (1.7), (1.8) розрахувати коефіцієнти нерівномірності пасажиропотоків по годинам доби та по напрямках.

1.6. Проаналізувати отримані дані коефіцієнтів нерівномірності пасажиропотоків, порівняти їх з теоретично допустимими та зробити відповідні висновки.

1.7. Самостійно відповісти на контрольні питання.

 

 

 

 

 

 

Контрольні питання

1. Дати поняття пасажиропотоку та визначити його характеристики.

2. Що називається об'ємом пасажирських перевезень?

3. З якою метою здійснюється обстеження пасажиропотоків на маршрутах міста та у скільки етапів воно проводиться?

4. Навести класифікацію обстеження пасажиропотоків на маршрутах по тривалості охоплюваного періоду та розкрити їх сутність?

5. На скільки етапів поділяється обстеження пасажиропотоків на транспортній мережі по ширині охоплення? Охарактеризуйте їх.

6. Які ви знаєте методи дослідження пасажиропотоків?

7. Дати класифікацію коефіцієнтів нерівномірності пасажиропотоків.

 

Рекомендована література: [1, 3, 4, 6, 8, 13]

 

Практичне заняття № 2

 

Тема: Розрахунок транспортної рухомості міського населення та прогнозування пасажирських автоперевезень

 

Мета заняття: Набути навичок розрахунку транспортної рухомості населення міста та визначенню необхідної інвентарної кількості одиниць рухомого складу різних типів наземного пасажирського транспорту для забезпечення перевезень у його межах.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 661 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2346 - | 2303 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.