Орієнтиром у роботі для всіх працівників у галузі дошкільного виховання є Базовий компонент дошкільної освіти – державний стандарт дошкільної освіти.. На його програмно-методичне забезпечення спрямовані зусилля науковців, методистів, творчих практиків. Створюється базова державна "Програма розвитку особистості дошкільника". До завершення цієї роботи на допомогу вихователям підготовлено доопрацьовані, оновлені програми розвитку, навчання і виховання дошкільників "Малятко" і "Дитина", а також рекомендації до них. Для успішного здійснення різних типів дошкільного виховання розробляються комплекси варіативних програм та методичні рекомендації до них.
У “Законі України про дошкільну освіту” стаття 22 вказано:
Стаття 22. Базовий компонент дошкільної освіти
1. Базовий компонент дошкільної освіти (державний стандарт, що містить норми і положення, які визначають державні вимоги до рівня розвиненості та вихованості дитини дошкільного віку, а також умови, за яких вони можуть бути досягнуті. Виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти є обов'язковим для усіх дошкільних навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, інших форм здобуття дошкільної освіти.
Базовий компонент дошкільної освіти розробляється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі освіти і науки спільно з Академією педагогічних наук України, затверджується в установленому порядку і переглядається не рідше одного разу на десять років. Зміна змісту і обсягу Базового компонента дошкільної освіти не допускається.
2. Програмно-методичне забезпечення реалізації Базового компонента дошкільної освіти здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі освіти і науки спільно з Академією педагогічних наук України.
У статті 23 сформульовані основні вимоги до дошкільної освіти:
Стаття 23. Вимоги до змісту дошкільної освіти, його реалізація.
1. Зміст дошкільної освіти визначається Базовим компонентом дошкільної освіти, який передбачає:
- формування основ соціальної адаптації та життєвої компетентності дитини;
- виховання елементів природодоцільного світогляду, розвиток позитивного емоційно-ціннісного ставлення до довкілля;
- утвердження емоційно-ціннісного ставлення до практичної та духовної діяльності людини;
- розвиток потреби в реалізації власних творчих здібностей.
2. Дошкільна освіта у межах Базового компонента дошкільної освіти здійснюється за Державною базовою програмою та навчально-методичними посібниками, затвердженими спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі освіти і науки.
3. Здобуття дошкільної освіти дітьми, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації, здійснюється за окремими програмами і методиками, розробленими на основі Державної базової програми.
4. Додаткові освітні послуги, які не визначені Базовим компонентом дошкільної освіти, вводяться лише за згодою батьків дитини або осіб, які їх замінюють, за рахунок коштів батьків або осіб, які їх замінюють, фізичних та юридичних осіб на основі угоди між батьками або особами, які їх замінюють, та дошкільним навчальним закладом у межах гранично допустимого навантаження дитини.
Аналіз програми першого класу школи свідчить, що успішно оволодіти нею зможе та дитина, яке вже має певний запас знань зі шкільних предметів, володіє основами навички читання. Вчитель буде спиратися на ці знання учня, розвивати і збагачувати їх. Знання, таким чином, складають основу для початку навчання зі спеціальних шкільних предметів.
Обов’язковий зміст знань дошкільника, який забезпечить йому основу для успішного оволодіння програмою першого класу, включає:
· Елементарні математичні уявлення – вага, об’єм, форма, розміщення у просторі, довжина, часові проміжки, поняття про число і цифру тощо.
· Розвиток мовлення, основи навичок читання і письма – словниковий запас, складання речень і коротких оповідань, вимова звуків, наголос, поняття про звук і літеру, складання звуків у склади, читання складів, основи правописних навичок тощо.
· Знання про навколишнє середовище. (Сфери – природа, культура, люди, “я сам” тощо).
· Елементарні зображувальні навички – малювання, ліплення, аплікація, тощо. (За “Базовим компонентом дошкільної освіти в Україні”, програмами “Малятко”, “Дитина”).
Індивідуальна форма є основною формою організації навчання дитини удома. Вона містить у собі багато позитивних факторів. Педагог має можливість визначити задачу, зміст, методи й засоби навчання відповідно рівневі розвитку вихованця, з урахуванням темпу засвоєння ним матеріалу, особливостей психічних процесів тощо. Зрозуміло, що вихователеві дитячого садка зробити це набагато важче. Однак, сучасні дослідження виявили такий недолік індивідуального заняття: його проведення вимагає від дитини великих нервових затрат, часом викликає у неї стан емоційного дискомфорту. Залишившись один на один з педагогом, дитина відчуває ніяковість, на неї „тисне авторитет знаючого і розумного дорослого (Є.В. Субботський). Позиція „мене навчають”, виявляється, не мобілізує її, а навпаки, формує уявлення про себе як про істоту несамостійну, опікувану, що стримує активність дитини. У цьому розумінні дитині необхідне спілкування з ровесниками, щоб просуватися у навчанні. Від дорослого дитина „бере інформацію”, засвоює способи дій, а на однолітка дивиться, як у дзеркало: який я?. У процесі спілкування з однолітками дитина порівнює свої досягнення з іншими, заспокоюється, коли бачить, що і у інших такі ж ускладнення, як і в неї. Такі ситуації виключно важливі для формування у дитини здатності до самооцінки, взаємо оцінки, співпереживання. Про це слід пам’ятати гувернеру, організуючи навчальний процес з дитиною, а, отже, хоча б інколи проводи тини заняття спільно з однолітками вихованця.
Однак у ряді випадків альтернативи індивідуальним заняттям немає. Перш за все це стосується дітей з недоліками у розвитку, хворобливих дітей, таких, що мають проблеми з поведінкою (непосидючість, імпульсивність поведінки, підвищена збудливість тощо). Працюючи з такими дітьми індивідуально, гувернер допомагає їм засвоювати необхідні знання і вміння, розвивати здатність керувати своїми психічними процесами. Індивідуальних занять потребують також діти з яскраво вираженими здібностями до тієї чи іншої діяльності (до малювання, музики, математики тощо), і діти з домінуючим пізнавальним інтересом (до техніки, тварин).
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ:
1. Назвіть основні функції спілкування гувернера з дитиною
2. Розкрийте педагогічний потенціал діалогічного спілкування з дитиною
3. Розкрийте значення спілкування дорослого у соціалізації дитини.
4. Знаючи меланізм і компоненти морального виховання (моральні знання й уявлення, мотиви, почуття і ставлення, навички і звички, вчинки і поведінка), спробуйте пояснити, що відбудеться з моральною якістю при виключенні одного з компонентів. Чи можна замінити його іншим компонентом?
5. Доведіть на конкретних прикладах залежність змісту моральних правил і норм від різних умов. Спробуйте знайти пояснення розбіжностям у змісті.
6. Назвіть види літературної творчості для дітей.
7. Охарактеризуйте форми естетичного виховання, які може використовувати гувернер в індивідуальній роботі з дитиною
8. Подумайте, як можна визначити схильність вихованця до тих чи інших видів художньої діяльності.
9. Обґрунтуйте значення дитячих свят для розвитку особистості вихованця.
10. Як ви вважаєте, яких помилок найчастіше припускаються дорослі, організовуючи дитяче свято вдома?
11. Розкрийте взаємозв’язок фізичного і розумового розвитку дитини дошкільного віку.
12. Головними завданнями фізичного виховання дитини є.... (продовжить).
13. Перелічите відомі вам методи загартовування дітей.
14. Укладіть перелік правил безпеки при заняттях дитини дошкільного віку фізичною культурою.
15. Назвіть можливі екстремальні ситуації, в яких можуть опинитися гувернер і дитина.
16. Розкрийте зміст статевого виховання дитини за “Базовим компонентом дошкільної освіти в Україні”.
17. Поясність різницю між поняттями “фізіологічна стать” і “психологічна стать”.
18. Поясніть різницю між поняттями “статеве виховання” і “сексуальне виховання”
19. Розкрийте зміст понять “статева ідентифікація”, “статеворольова поведінка”.
20. Розкрийте основні завдання розумового виховання для кожного вікового періоду дошкільного дитинства.
21. Доведіть зв’язок сенсорного і розумового розвитку, фізичного і розумового розвитку дитини.
22. Поясніть, що вкладається у поняття “ залучення дітей до сенсорної культури”?
23. Які прийоми для розвитку пізнавальної активності дитини ви порадите батькам?
24. Назвіть основні відзнаки праці дитини від праці дорослого.
25. Розкрийте зміст (види) праці дітей у відповідності до окремих періодів дошкільного дитинства.
26. Перелічіть форми організації праці дошкільників та конкретизуйте їх зміст відповідно вікових груп дітей.
27. А.С. Макаренко вважав за правило, що праця не може використовуватися як покарання.. Спробуйте спрогнозувати, як може вплинути на формування особистості дитини недотримання цього правила
28. Укласти конспект виступу за темою „Функції педагогічного спілкування гувернера з вихованцем”.
29. Укласти перелік вимог педагогічного такту до гувернера.
ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ:
1. Укладання анотованого переліку дитячих творів, які доцільно використовувати у моральному вихованні дитини.
2. Укладання методичної розробки роботи з казкою або твором дитячої художньої літератури у формуванні моральних уявлень дитини (казка за вільним вибором)
3. Доповідь: “Види дозвілля дітей у сім’ї та вимоги до їх організації”
4. Укладання методичної розробки домашнього дитячого свята
5. Укладання розробки заняття з дитиною по ознайомленню її з відомими спортсменами.
6. Добір комплексу вправ ранкової гімнастики з урахуванням рівня здоров’я дитини
7. Добір фізичних вправ і експериментів по вивченню дитиною свого організму.
8. Реферат: “Роль сім’ї у статевому вихованні дошкільника”
9. Укладання методичної розробки бесіди з дитиною на тему “Звідки я взявся”
10. Опишіть структуру та зміст “Базового компоненту дошкільної освіти в Україні”.
11. Підготуйте реферат: “Гра у розумовому вихованні дитини”
12. Укладання переліків трудових навичок дітей різних вікових груп.
13. Здійснення цілеспрямованого педагогічного спостереження за дошкільником у процесі трудової діяльності. Укладання протоколу спостереження.