Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ліберальний стиль управління




Ліберальний стиль управління - сукупність прийомів управління, манера поведінки керівника, засновані на передачі задач підлеглим, які приймають на себе і частину відповідальності за їх виконання. Керівник, що віддає перевагу делегує стиль, надає підлеглим практично повну свободу.

 

Ліберальний стиль розрахований на керівників, які добре орієнтуються в ситуації і вміють розпізнавати рівні зрілості співробітників, передаючи їм тільки ті обов'язки, з якими вони можуть впоратися. Мова про делегування може йти тільки в тому випадку, якщо це високоефективні колективи і якщо ті, кому передається право самостійного вирішення проблеми, є фахівцями високого класу.

 

Його суть полягає в тому, що керівник ставить перед виконавцями проблему, створює необхідні організаційні умови для їх роботи, задає кордону рішення, а сам відходить на другий план. За собою він зберігає функції консультанта, арбітра, експерта, оцінює отримані результати.

 

При цьому заохочення і покарання відступають на другий план у порівнянні з внутрішнім задоволенням, яке отримують підлеглі від реалізації свого потенціалу і творчих можливостей. Підлеглі позбавлені від постійного контролю і «самостійно» приймають рішення і намагаються знайти шлях їх реалізації в рамках наданих повноважень. Вони не здогадуються, що керівник все вже заздалегідь продумав і створив для цього процесу необхідні умови, які зумовлюють кінцевий результат.

 

Така робота приносить їм задоволення і формує сприятливий морально-психологічний клімат в колективі.

Застосування цього стилю має все більшого поширення через зростаючі масштабів науково-технічної діяльності та дослідно-конструкторських розробок, які виконуються висококласними фахівцями, які не хочуть перебувати під тиском і опікою. Його ефективність залежить від реального прагнення підлеглих до цього, чітким формулюванням керівником завдань і умов їх діяльності, його справедливістю відносно оцінки результатів і винагороди.

Але такий стиль може перетворитися в бюрократичний, коли керівник зовсім усувається від справ. Він передає всі управління в руки незалежних керівників, які від його імені керують колективом, застосовуючи жорсткі авторитарні методи керівництва. Сам же він робить вигляд, що влада перебувати в його руках, а насправді все більше стає залежним від своїх помічників.

Становлення керівника-ліберала може пояснюватися багатьма причинами. За характером такі керівники люди нерішучі, добродушні, бояться сварок і конфліктів. Вони недооцінюють значимості діяльності колективу і те, що колектив має потребу в них. Але може виявитися, що це високо творча особистість, захоплена якоюсь сферою своїх інтересів, але позбавлена ​​організаторського таланту. З цієї причини обов'язки керівника виявляються для даного керівника непосильними.

Ліберальний стиль керівництва відрізняє безініціативність і постійне очікування вказівок зверху, небажання прийняти на себе відповідальність за рішення і їх наслідки, якщо вони несприятливі. Керівник ліберального стилю мало втручається в справи підлеглих, малоактивний, дуже обережний, непослідовний у діях, легко піддається впливу оточуючих, схильний поступатися обставинам і миритися з ними, може без серйозних підстав скасувати раніше прийняте рішення.

У взаємовідносинах з підлеглими керівник-ліберал ввічливий і доброзичливий, відноситься до них з повагою, намагається допомогти у вирішенні їхніх проблем. Готовий вислухати критику і міркування, але здебільшого виявляється неспроможним реалізувати підказуємо йому слушні думки. Недостатньо вимогливий до підлеглих. Чи не бажаючи псувати з ними відносини, часто уникає рішучих заходів, трапляється, що вмовляє їх виконувати ту чи іншу роботу.

У прагненні здобути і зміцнити авторитет здатний виплачувати незаслужені премії, дозволяти невиправдані службовими потребами відрядження, схильний нескінченно відкладати звільнення непотрібного працівника. Рідко користується своїм правом говорити «ні», легко роздає нездійсненні обіцянки.

 

Коли вищі керівники просять його зробити щось, що не узгоджується з чинними нормативними актами або правилами поведінки, йому і в голову не приходить думка, що він має право відмовитися задовольнити таке прохання. Якщо підлеглий не виявляє бажання виконати його вказівку, то він швидше за виконає сам необхідну роботу, ніж примусить до цього недисциплінованої працівника.

Подібний керівник вважає за краще таку організацію діяльності, коли все розписано по поличках, і порівняно рідко виникає потреба в прийнятті оригінальних рішень і втручання в справи підлеглих.

Керівник ліберального стилю не проявляє скільки-небудь виражених організаторських здібностей, нерегулярно і слабо контролює дії підлеглих.

Становлення керівника-ліберала може пояснюватися багатьма причинами. У їх числі найбільш важливими є тип темпераменту і характер: здебільшого такі керівники по натурі люди нерішучі і добродушні, як вогню бояться сварок і конфліктів. Інша причина може полягати в недооцінці суспільної значимості діяльності колективу і свого боргу перед ним. Нарешті, він може виявитися високотворческой особистістю, цілком захопленою якоюсь конкретною сферою своїх інтересів, але позбавленої організаторського таланту, внаслідок чого обов'язки адміністратора виявляються для нього непосильними.

Ліберальний стиль управління характеризується мінімальною участю керівника в управлінні, персонал має повну свободу приймати самостійні рішення щодо основних напрямів виробничої діяльності організації (погодивши їх, природно з керівником). Такий стиль виправданий в тому, випадку, якщо персонал виконує творчу або індивідуальну роботу і укомплектований фахівцями високої кваліфікації з виправдано високими амбіціями. Цей стиль управління спирається на високу свідомість, відданість спільній справі і творчу ініціативу всього персоналу, хоча управляти таким колективом - завдання не з легких.

Керівник-ліберал повинен майстерно володіти принципом делегування повноважень, підтримувати добрі відносини з неформальними лідерами, вміти коректно ставити завдання і визначати основні напрямки діяльності, координувати взаємодію співробітників для досягнення загальних цілей.

Менеджери ліберального стилю управління, як правило, не володіють авторитетом, їх вказівки не виконуються або виконуються погано. Їх поведінка характеризується непослідовністю і зайвої м'якістю. Такі менеджери часто не пред'являють конкретних вимог до підлеглих, їх діяльність часом не спланована і схильна до впливу випадковостей. Не ведеться серйозна боротьба з неполадками і порушеннями дисципліни, ніхто не звертає увагу на брак кваліфікації. Вони легко погоджуються з будь-якими пропозиціями і намагаються полегшити собі життя, надаючи підлеглим всю інформацію та ресурси. Собі вони відводять роль посередника у взаєминах із зовнішнім оточенням.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 933 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2317 - | 2272 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.