Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Філософія освіти. Розвиток філософії освіти в Україні




Здійснювані філософією дослідження у сфері освіти, піднесли ідею освіти до рівня вселюдського феномену. Проте, філософія, в силу своєї місії, не досліджує специфічні проблеми, що належать до інших галузей знання. Зосереджуючись на дослідженні феномену освіти, розвитку ідеї освіти та ідей в освіті, цілей і результатів освіти філософія (як наука теоретико-методологічного спрямування) забезпечує осягнення найбільш сутнісних проблем і взаємозв’язків у сфері освіти, відкриваючи широкий простір для формування нового наукового напрямку – освітології.

Поняття «філософія освіти» вперше з’являється у другій половині ХІХ століття коли у розвинених країнах Європи і США сформувалися національні системи освіти. Саме у цей період освіта набула визначального впливу на суспільні трансформації, а наука обґрунтувала необхідність її пріоритетного розвитку.

Дискусії щодо статусу і змісту філософії освіти, що розгорнулися у другій половині ХХ ст. не вщухають і досі. Складнощі у її становленні та утвердженні значною мірою пов’язані з дуалістичною композицією – філософією та освітою, – що спричиняє певну невизначеність предметного поля досліджень, а відтак дискусії з цього приводу серед різних філософсько-освітніх напрямів.

В українській філософській думці питання єдиної філософської парадигми освіти не ставиться. Навпаки, пропонується враховувати наявність міжпарадигмального освітнього простору як явища, характерного не тільки для трансформаційних суспільств, але й для суспільств, у яких домінують ліберальні цінності. Загалом українські вчені не мають загальновизнаного тлумачення філософії освіти та предмету її досліджень, що може свідчити про незавершеність процесу становлення в Україні філософії освіти як науки. На цю обставину звертає увагу президент Академії педагогічних наук, академік В. Г. Кремень: «… цей термін («філософія освіти» – авт.), як і предмет, потребує подальшого обговорення й уточнення, адже проблемне поле філософії освіти ще не склалося, хоча вже стали очевидними деякі напрямки, які виявляють місце освіти в життєдіяльності суспільства й становленні людини»[1]. На думку В. Г. Кременя, предметом дослідження філософії освіти є цілі, цінності, ідеали освіти в сучасному суспільстві, їхнє співвідношення з технологіями і практичними засобами, а також аналіз результатів і критеріїв їхньої оцінки. Водночас вчений зауважує, що у зазначеному контексті утворюється суперечлива система, аналіз якої виявляє дисгармонійність, неузгодженість і неадекватність компонентів системи. «Важливе значення для визначення сутності філософії освіти, – підкреслює В. Г. Кремень, – має з'ясування того, чим відрізняється «освічена людина» від «людини знаючої і компетентної», і що таке «людина культурна» – складний результат духовного розвитку чи просто «освічена або навчена»[2].

Загалом українські філософи продовжують працювати над виробленням концептуального бачення філософії освіти.

Виходячи з аналізу надбань вітчизняних і зарубіжних філософів освіти, можемо зробити деякі висновки:

- філософія освіти є закономірним явищем в науці, яка адекватно реагує на зміни суспільного статусу освіти в умовах глобальної конкуренції та переходу до моделі сталого людського розвитку і яка ґрунтується на концепції суспільства знань та парадигмі освіти упродовж життя;

- філософія освіти як наукова галузь теоретико-методологічного спрямування наблизилася до більш чіткого окреслення свого предметно-наукового поля. Спираючись на раціональні методи, вона прагне створити цілісну картину сфери освіти та відносин людини у ній, виробити систему знань про фундаментальні засади її розвитку;

- філософія освіти, перебуваючи у тісній взаємодії з педагогікою, психологією та іншими галузями науки, має зосередитися на всебічному осмисленні освітніх ідей;

- філософія освіти, хоч і здійснює найбільш сутнісні теоретичні узагальнення у сфері освіти, але, зважаючи на багатоманітність та специфіку проблем, всебічне й комплексне дослідження освіти, має підтримуватися інтегрованими зусиллями різних галузей наук, що об’єднуватимуться науковим напрямом освітології.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-04; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1308 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2241 - | 2074 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.