Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Інтуїтивне та дискурсивне пізнання.




Інтуіція - це раптова, вірна здогадка про таке, що логічно не випливає із попередніх міркувань. Це – форма безпосереднього знання, що зумовлена величезним попереднім досвідом і проникливим розумом вченого. Інтуіція розширює можливості наукового пізнання, доповнюючи собою логічне (дискутивне) мислення. Разом з тим інтуітивна і логічна форма мислення суттєво відрізняються між собою. Якщо інтуітивно отримані знання у своїй більшості вважаються істинними завдяки їх очевидності, поза застосуванням логічних доведень, то дискутивне мислення характеризується логічністю, системністю, послідовністю, доказовістю. Платон трактував її ідеалістично. Ідеал. – І. - особл. засіб безпосереднього знання і утворення абстракцій, які не можуть бути поясненіні емпірично, ні теор. Середньовічча – І. є засобом пізнання Бога. Декарт і раціоналісти розгл-ли її як прояв пізнавальних здібностей Л., властивість розуму. Локк – І. спрямована на пізнання не зовн., а внутр. світу. Ідеалісти створили напрям інтуітивізм (Пуанкаре, Бергсон) – І. – певне надчуттєве раціон. Прозріння, безпосереднє сприйняття розумом світу. Фіхте – І. створює не тільки наші знання, але й самі предмети. Матер. - інтуїтивне знання виникає завдяки складному комплексу псих. процесів, якими здійснюється людська пізнавальна діял-сть. Ознаки її: безпосередність, самоочевидність, раптовість, алогічність. Раптове інтуїтивне знання може з’явитись як наслідок привалого пізнавального процесу. Це момент мислення, коли істина осягається, оминаючи багато ланок в ланцюгу процесу пізнання.

Як логіко-дискутивний, так і інтуїтивний спосіб пізнавального осягнення реальності спрямовані на розкриття чогось “прихованого” від безпосереднього погляду, але розкриття здійснюється по-різному. Логічне передбачення, на думку М.Борна, є аналітичним передбаченням, а інтуіція є синтетичним передбаченням.

Відмінність між логічним і інтуітивним відкриттям полягає в тому, що перше відкриває елементи вже відомої людині сфери буття, друге – самі ці сфери буття, створюючи фундамент для логічних відкриттів.

1 з форм логічн. Пізнання є судження – форма мислення, у якій дещо стверджується або заперечується про предмети, їх власт, відношення і зв’язки. Судження є істинним або хибним. Скл-ся з 3х ел-тів: 1)поняття про предмет думки; 2) про власт. предмета думки; 3) зв’язки, яка відображає відношення між предметом та його власт. Мовною формою реальності судження, його матеріальною оболонкою є речення.

 

2.25. ЕМПIРИЧНИЙ I ТЕОРЕ­ТИЧ­НИЙ РIВНI ПIЗНАННЯ, ЇХ ВІДМІННІСТЬ ЗА ПРЕДМЕТОМ, МЕТОДОМ І ФОРМАМИ ПІЗНАННЯ

Основою наукового пiзнання є його емпiричний рiвень. Характерною рисою такого дослiдження є його зв’язок iз чуттєвим сприйманням. Емпiричнi знання пов’язанi з такими елементами як емпiричнi факти i вiдношення, данi спостереження, покази приладiв, якi можуть бути записанi в протоколi, зведенi в таблицю чи поданi графiчно.

Важливим завдання емпiричного рiвня пiзнання є отримання статистичних даних про рiзнi тенденцiї його руху i розвитку. В статистичних даних знаходять свiй вияв, перш за все, кiлькiсна сторона об’єкта, що дослiджується, його властивостi i зв’язки.

Основними методами i формами емпiричного пiзнання є: спостереження, експеримент, моделювання i науковий факт.

Вищим за емпiричним рiвнем наукового пiзнання є теоретичний. На емперичному рiвнi вiдбувається накопичення та вивчення конкретного матерiалу, фактiв. На теоретичному рiвнi людиною пiзнається сутнiсть предметiв на рiвнi встановлення законiв i закономiрностей об’єктивної реальностi. Головними методами теоретичного пiзнання є: iндукцiя i дедукцiя; аналiз i синтез; iнтуiцiя; iдеалiзацiя; екстраполяцiя; гiпотеза; теорiя; наукове передбачення.

Аналiз — це розчленування цiлiсного предмета та складовi частини з метою їх всебiчного вивчення.

Синтез є методом пiзнання, змiстом якого є з’єднання ранiше видiлених частинi предмета в єдине цiле.

Iнтуiцiя — це раптова, вiрна здогадка про таке, що логiчно не випливає iз попереднiх мiркувань.

Гiпотеза — це такий спосiб мислення, який полягає у побудовi припущення про те чи iнше дослiджуване явище та у доведеннi цього припущення.

Теорiя — це система понять i уявлень про дiйснiсть, що створюється в процесi пiзнавальної дiяльностi.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 3801 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2268 - | 2092 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.