Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Правоохоронних органів до дій в екстремальних умовах.




Екстремальними в побутовому спілкуванні найчастіше на­зивають ситуації, що загрожують здоров'ю і самому життю лю­дини. Більш точно екстремальні ситуації можна визначати як несприятливий, складний стан умов людської життєдіяльності, що набув для окремої особи або групи осіб особливої значимості; це об'єктивно складні умови діяльності, що сприймаються й оці­нюються як напружені чи небезпечні. Це — зовнішня, об'єктив­на сторона проблеми. Суб'єктивно екстремальні ситуації набу­вають форми екстремальності — особливого стану людської психіки (екстремум-стану), спричиненого незвичними чи екст­раординарними умовами, що породжують підвищену три­вожність та особливу емоційну напруженість. Ситуація стає для особи надзвичайно значимою, причому безвідносно до того,


136 Тема 6

містить вона реальну небезпеку чи така небезпека лише уявна: екстремальність є суб'єктивним переживанням реальної дійсності. Тому не виключено, що одна й та ж сама ситуація різними людьми буде усвідомлюватися як екстремальна і орди­нарна; об'єктивно екстремальна ситуація сприйматиметься кон­кретною особою як штатна і, навпаки, об'єктивно безпечна — як екстремальна.

Екстремальні ситуації можуть бути регламентованими і не-регламентованими, плановими і ситуаційними, «штатними» і «позаштатними». У найбільш загальному вигляді вони поділя­ються на чотири групи: 1) спричинені надзвичайними умовами (стихійне лихо, природна чи техногенна катастрофа, війна, ма­сові терористичні акції тощо); 2) життєві, повсякденні (пожежа, напад злочинця, гострий брак часу, необхідність одночасного ви­рішення декількох однаково важливих завдань), тобто такі, що виникають у житті кожної людини; 3) пов'язані з захопленням потенційно небезпечними видами хобі (альпінізм, підводне пла­вання, швидкісна їзда та ін.); 4) службові, професійні — зумов­лені виконанням фахових обов'язків. З небезпекою для життя і здоров'я пов'язане виконання багатьох видів робіт, що містять елементи виробничого і професійного ризику (шахтарі, льотчи­ки, моряки та ін.), а також службова діяльність військовиків, працівників правоохоронних органів та службовців МНС Украї­ни.

У діяльності працівників правоохоронних органів можлива кожна з зазначених ситуацій, але ми приділятимемо увагу тільки екстремальним ситуаціям службового характеру. Це може бути: процес безпосереднього попередження чи припинення право­порушень, втручання в вирішення сімейно-побутових та інших конфліктів між громадянами, психологічне протиборство при проведенні оперативно-розшукових і слідчих заходів, протип­равне використання громадянами джерел підвищеної небезпе­ки, припинення групових порушень громадського порядку і ма­сових заворушень, дії в умовах введення надзвичайного стану тощо. Окрім того, екстремальність може виникати внаслідок інтенсивного та тривалого навантаження при повсякденному виконанні службових обов'язків.


Психологічна характеристика екстремальних ситуацій... 137

1. Характер і види екстремальних ситуацій.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 354 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2524 - | 2223 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.