Але український народ ніколи не переставав боротися за рідну школу. До Петербурзького комітету грамотності постійно надходили листи з домаганням навчати в школах рідною мовою. Деякі учителі пробували користуватися українською мовою в школі, але їх звільняли з роботи, обвинувачуючи в українському сепаратизмі й висилали на працю в глиб Росії, або взагалі забороняли вчителювати3.
У Російській імперії через весь час існував розподіл населення на суспільні верстви, або стани. На відміну від Західної Європи, де такий розподіл мав тільки формальне значення, у Росії він визначав і певні права для кожного із тих станів. Зокрема, яскравий поділ існував у ділянці шкільництва, де уряд провадив політику станової освіти.
1 Редько М. Світогляд Г.С. Сковороди.—Львів, 1967.— С. 26.
2 Енциклопедія українознавства (за В. Відновим).—Мюнхен, 1949.— Том 1.—Ч. 3.—
С 920-921.
3 Кріїїюв І. Система освіти в Україні (1917—1930).—Мюнхен, 1956.—С 8—9.
Селянські діти, за невеликими винятками, вчилися у народних школах з трирічним, а в XX ст. вже з чотирирічним курсом навчання. Здібніші діти могли продовжувати свою освіту в вищих початкових школах із чотирирічним навчанням, або в учительських семінаріях. Крім того, для селянських дітей були призначені церковно-парафіяльні школи та дворічні школи грамоти. Освіта в дореволюційній Росії стояла на дуже низькому рівні взагалі і навіть у другій половині XIX ст. вона була цілком незадовільна. Багато дітей шкільного віку не відвідувало шкіл. У 1869 р. на 1000 населення у початкових школах училося 6 дітей, у 1885 р. — 22, а в 1896 р. — 29 дітей1.
Наприкінці 1890-х pp. Україна була поділена на три шкільні округи: Київську, Харківську та Одеську. В них налічувалося 16 818 початкових шкіл, якими завідували різні чинники: міністерство освіти — бл. 5500 шкіл, земства — 3200 шкіл, церкви — 8061 школою та ще декілька інших. Початкова освіта не була обов'язкова, тому тільки незначна кількість дітей відвідувала школи. Наприклад, у самій Київській шкільній окрузі 1902 р. було 2 млн. дітей шкільного віку без шкільної освіти, або 83% усіх дітей шкільного віку в окрузі. Київська округа є прикладом того, що Правобережна Україна до революції 1905 р. була найбільш упосліджена. Це були наслідки ще польського панування до кінця XVIII ст. У 1897 р. серед населення України віком від 9—49 років налічувалося лише 24% письменних2. Дуже багато неписьменних було на селі, особливо серед жінок3.
Далеко краще виглядало шкільництво на Лівобережній Україні, де розбудовою шкіл займалися земства і вже на початку XX ст. школами була охоплена приблизно половина дітей шкільного віку. Україна до революції стала одною з передових країн тодішньої царської Росії. Лівобережна Україна, завдяки її земствам, мала прекрасні школи, які перед війною охоплювали майже 100% дітей.
Повітові й губерніальні земства робили заходи перед урядом, щоб навчання проводити українською мовою, але уряд завжди те прохання відкидав. Учителів, які пробували користуватися українською мовою, як допоміжною, звільняли або, в найкращому випадку, переводили на працю в Московщину.
У середніх школах, тобто гімназіях, училися переважно діти дворян та державних урядовців, хоча були й діти інших станів, якщо їхні батьки могли покривати велику оплату за навчання. Але були й такі школи, куди приймали тільки дворянських дітей (Інститути
шляхетних дівчат, дворянські гімназії, як наприклад у Полтаві, Чернігові тощо). Майже у кожному губерніальному місті були т.зв. "пажеські корпуси" для дітей найвищої аристократії1.
Свої спеціальні школи мало також дворянство, нижчі чотирирічні духовні школи (бурси), духовні семінарії з шестирічним і духовні академії з чотирирічним навчанням. Дочки духовенства вчилися в середніх єпархіальних школах, які мали при собі свої інтернати. Діти міського населення вчилися переважно в реальних школах, а в кінці XIX ст. постали спеціальні торговельні та промислові школи й інститути. Діти дворян, офіцерів та урядовців, які бажали робити військову кар'єру, вчилися у спеціальних військових школах2.
На початку XX ст. в Україні було 129 гімназій (52 хлоп'ячих і 77 дівочих), 19 реальних і 17 торговельних шкіл та 11 середніх технічних та сільськогосподарських шкіл, 4 кадетські корпуси, 5 інститутів для шляхетних дівчат та 12 духовних семінарій із шестирічним навчанням.
Після революції 1905 р. збільшилося число гімназій, особливо приватних дівочих. Наприклад, у 1912 р. у Київській шкільній окрузі було 56 хлоп'ячих з 17 666 учнями і 95 дівочих гімназій із 27082 ученицями. На 1 січня 1914 р. було в Україні понад 300 гімназій та близько 40 реальних середніх шкіл.
Це раптове зростання шкільництва в Україні, після того, як хвилево було обмежене самодержавство царя, вказує на те, що недостатня кількість шкіл в Україні була наслідком колоніальної політики Москви в Україні, а не із недбальства української провідної верстви та українського народу взагалі. Цс, мабуть, найкращим чином може проілюструвати випадок із Василем Симиренком, який за свої власні гроші збудував школу у селі Сидорівці Канівського повіту, щоб у ній діти навчалися українською мовою5.
Гімназії, реальні й торговельні школи, у значній своїй частині існували на приватні кошти. Незалежно від того гімназіями та реальними школами завідувало міністерство освіти та вело строгий нагляд, чого у тих школах навчалися.
В Україні існувало три університети (у Харкові з 1805 р., у Києві з 1837 р., в Одесі з 1865 р.) та декілька спеціальних інститутів, ліцеїв та академій. Абсольвснти гімназій мали вільний вступ в університети, а з інших середніх шкіл мусіли складати додаткові іспити. Університетами завідувало міністерство освіти і строго стежило за їхньою діяльністю. Академічної свободи в Російській імперії не було.
1 ВащенкоГ. Коротка характеристика освіти в дореволюційній Росії // Наукові Запис
ки Українського Вільного Університету.— Мюнхен, 1963.— Ч. 7.—С 52.
2 Українська Радянська Енциклопедія. — Київ, 1965.— Т. 17.—С 407.
3 Історія Української РСР: у двох томах.— Київ, 1967.— Т. 1.— С 491.
1 Ващснко Г. Вказ. праця.— С. 49.
2 Там же.
3 Леоігговт В. Спогади про мої зустрічі з українськими діячами старшого покоління
// 3 минулого: збірник.— Варшава, 1938.—Т. 1.—С 77—78.
Однак Київський університет став одним із головних осередків українського руху, а не твердинею монархізму й русифікації, як цього прагнув міністр освіти граф С.С. Уваров (1786—1855). Тут викладало багато видатних учених в усіх галузях науки, а серед професури виділялися такі видатні українські історики, як Микола Костомаров і Володимир Антонович, що обсадив своїми студентами всі кафедри історії в університетах України, які засівали зерно правди про минуле українського народу. На юридичному факультеті був професор Михайло Владимирський-Буданов (1838—1916) — творець історії українського права, та інші визначні науковці1.
Протягом XIX ст. у Київському університеті значно змінився контингент студентів. На початку це були переважно поляки-шлях-тичі, далі — українські й російські шляхтичі. У 1860-х pp. переважала вже українська молодь, серед якої ширилися революційні ідеї. Наприкінці XIX ст. в Київському університеті стали організуватися студентські українські громади2.
Викладання в середніх, високих і початкових школах велося виключно російською мовою. Про стан освіти в Україні дуже промовисто свідчать урядові документи, поміщені в "Ежегоднику Россіи" за 1910 p., згідно з якими грамотність населення європейської частини Російської імперії, не враховуючи дітей до 9 років, становила всього 30%, тобто менше половини того, що було тоді в найбільш відсталій європейській країні — Австрії. Хоча ситуація з неграмотністю в Росії була ганебна, та ще гірше вона виглядала в Україні. У семи українських губерніях, де українці становили не менше двох третіх населення, відсоток грамотних коливався від 29% у Катеринославській губернії до 20% в усіх інших, тобто нижче середньозагального російського. Отже, стан був гірший як у будь-якій іншій частині європейської Росії3, що також свідчило про колоніальний стан України.
Шляхта й український рух
Українські вищі суспільні верстви, аристократія, увійшовши по втраті своєї держави до складу російського дворянства, не могли діяти інакше, як погоджувати свою вірність російському імператорові зі службою для свого народу. А це не було легке і просте завдання.
Великим центром українського відродження був Харків зі своїм університетом, який було відкрито заходами і коштами українського дворянства й купецтва.
1 Історія Києва.- Київ, 1960.-Т. 1.- С 334-347.
г Моргун О. На провесні то було // Визвольний шлях.—1963.— Ч. 4.— С 420—428. 3 Петровсьшй Г. Промова в IV Думі, 20 травня 1913 року //Літопис революції.— 1928. - № 1(28).-С. XLI-XLII.
Майже всі літературні видання початку українського відродження фінансували чернігівські поміщики, історик та меценат Василь Тар-новський — старший (1810—1866) та Григорій Галаган (1819—1888).
Перший український щоденник у Києві "Рада" виходив головно за гроші українського поміщика Євгена Чикаленка. Так само цілий ряд наукових і культурних інституцій в Україні існувало завдяки щедрим пожертвам українських поміщиків, як наприклад, Микола Терещенко (1820—1903) подарував 2 млн. рублів на Київську політехніку в 1878 р. й на будинок Київського історичного музею в 1899 р. тощо. Барон Федір Штайнгель (1870—1946) був фундатором Волинського археологічно-історичного музею в Городку на Волині. Богдан Ханен-ко (1849—1917) став фундатором Київського музею мистецтва та ін. Фундаторами, мабуть, чи не всіх українських музеїв були поміщики та капіталісти українського роду або із поукраїнщених родів1.
У той час як українська інтелігенція та університетська молодь під впливом школи й оточення захоплювалася чужими, часто навіть ворожими українству ідеологіями, жертвувала для них не тільки свою працю і гроші, але навіть і життя, серед спольщеної шляхти Правобережної України продовжувався рух за поворот до українства.
Визначним представником цього руху був В'ячсслав Липинський (1882—1931), шляхтич родом з Волині, син поміщика з польського роду. Ще у гімназії Києва він увійшов в українське середовище й почав цікавитися українським рухом та історією України. Закінчивши студії в Кракові й Женеві, Липинський повернувся до свого маєтку в Уманщині та працював над поверненням до українства спо-лонізованої шляхти. Спеціально для неї він написав у 1909 р. польською мовою брошуру "Шляхта на Україні; її участь у житті українського народу". "Обов'язком цеї шляхти,— писав Липинський,— стати разом з пробудженим українським народом до боротьби на користь цього народу, з якого шляхта жила й досі нічим не причинилася до розвитку його культури, нічим не допомогла йому в його боротьбі за своє самозбереження."
Під впливом праці Липинського навесні у Києві відбувся таємний з'їзд, який його учасники назвали з'їздом "українців польської культури". На ньому було схвалено підтримати український національний рух, заложити видавництво популярних українських книжок для народу й видавати польською мовою часопис, який мав би пропагувати серед спольщеної шляхти в Україні поворот до рідного народу. Згідно з тим рішенням ще того самого року почав у Києві виходити часопис "Przegla_d Krajowy" (Крайовий огляд).
У 1912 р. Липинський випустив свою другу книжку "Z dziejow Ukiainy" ("З історії України"), в якій він описав змагання українського народу за свою державність у часах Хмельницького й Ви-
1 Ідеї і люди визвольних змагань, 1917—1923.— Нью-Йорк, 1968.— С 11-13.
говського, та роль шляхти у тому процесі. Праця перейнята ідеалом боротьби за самостійну Україну. Свої праці Липинський писав польською мовою, щоб їх читали спольщені шляхтичі в Україні й запізналися зі своїм власним минулим.
Липинський був також ініціатором створення поза кордонами Російської імперії 1914 р. (у Львові) шформативно-пщготовчого центру для боротьби за незалежну українську державу —"Союзу Визволення України".
Важливу роль у поширенні й поглибленні українського національного руху відіграла, в першу черіу, українська шляхта-дво-рянство. З початком революції 1917 р. значна частина чернігівського дворянства, яке мало також поважні політичні впливи в Російській імперії, виступила на стороні нової української влади.
Зростання населення та його соціальне становище
У XIX ст. кількість населення України почала швидко зростати внаслідок не тільки природного приросту, але також напливу імміграції, зокрема на рідко заселені запорізькі землі на півдні України. Херсонщина 1797 р. мала заледве 1,1 мешканця на один квадратний кілометр, а вже у 1897 р. налічувалося 49 осіб. Подібне явище характерне й для Слобідської України. Наприклад, якщо на Харківщині у 1837 р. налічувалося всього 24 мешканці на квадратний кілометр, то в 1891 р. їх там уже було 52. У 1863 р. на території України жило 13615 тис. осіб, що становило понад 22% всього населення Європейської Росії. На час загального перепису населення в 1897 р. Україна мала вже 23430 тис. населення, тобто воно зросло на 9815 тис, що становило 25% населення Європейської Росії1.
Наприкінці XIX ст. посилилася боротьба селянства, незадово-леного реформою і способами її проведення, що виявилася в численних селянських заворушеннях. Селяни вимагали більших наділів землі, яка залишалася ще в користуванні поміщиків. За неповними даними, в 90-х pp. в Україні зареєстровано 152 селянські заворушення2. Зокрема, у 1902 р. відбулися великі заворушення на Полтавщині й Харківщині, коли спалено багато панських садиб, цукроварень та інших заводів5.
В останні роки перед вибухом першої світової війни 62% селян мали до трьох десятин землі (близько 8 акрів); так званих серед-ньозаможних, які мали від 3—9 десятин землі (8 до 24 акри) було близько 34%, а таких, що мали від 9 до 50 десятин землі (24 до 100 акрів) було заледве 5%. Ті багатші зі середньої групи українські
1 Гуржій І. Вказ. праця.—С 8.
2 Історія Української РСР.-Київ, 1967.— Т. 1.-С. 476.
3 Енциклопедія українознавства.—Мюнхен, 1949.— Т. 1.— С. 477.
селяни, як і та, найбагатша, група мали у своїх руках 60% всієї української землі. Вони були основними виробниками продуктів, що йшли на експорт, і становили майже 80% експортових сільськогосподарських продуктів цілої Російської імперії. Брак землі, як і великий попит на харчові продукти, спричинилися до перетворення колишніх пасовиськ та землі гіршої якості — на орні поля.
Великою проблемою все ще залишалося питання землеволодіння. У десятьох українських губерніях у посіданню великих землевласників знаходилося 22 260 859 десятин землі, а без лісів 19 520 164 десятини; казенних, удільних, церковних і т.п. — 1 499 613 десятин без лісів, разом 23 759 473 десятини. На малу селянську посілість припадало всього 17 484 615 десятин, а саме: в губерніях Київській, Подільській і Волинській — 4 579 450 дес. на 1 008 528 родин чи господарств; у Чернігівській, Полтавській і Харківській — 5 281 165 дес. на 1 035 475 родин, а в Новоросійському районі, тобто в Басарабсь-кій, Херсонській, Катеринославській і Таврійській губерніях) — 7 624 000 дес. на 1 061 743 родини. Загалом відношення великої зсм-левласності до малої в Україні становило 60% до 40%. Місцями, одначе, цей стан був ще гіршим. Наприклад, у Київській та Подільській губерніях на особу припадало 7/8 десятин, у Харківській — Г-/5 у Катеринославській — 13/4, а в Чернігівській і Полтавській тільки 1/7 десятини на особу.
Жиди в Україні
Одною з найдавніших меншин в Україні були жиди, які вже в XI—XII ст. займали в Києві окрему ділянку. Вони відігравали важливу роль в економічному розвитку країни й ними часто послуговувалися українські князі. Наплив жидів в Україну збільшився після Люблінської Унії 1596 р. Вони займалися торгівлею, фінансовими операціями, в тому числі збиранням податків, орендою магнатських маєтків та промислових закладів. У XVI—XVII ст. жиди стали фінансовими кредиторами, а їхніми боржниками нерідко бували польські пани-магнати, а то й самі королі. Від того часу жиди були на послугах чужої в Україні панівної верстви; збирали з населення податки та різні оплати для панів, які за позичені гроші віддавали жидам в оренду православні церкви. При цьому, звичайно, жиди надуживали своїми правами і практикували лихварство, ба навіть шахрайство, чим наставляли населення проти себе, в очах якого вони були інструментом визиску. Власне це було причиною того, що якщо вибухало в Україні повстання чи бунт проти панської сваволі, жиди також падали жертвою. Такий гнів населення проти панів і жидів вибух у часі козацьких і гайдамацьких повстань XVII— XVIII ст. Важливо, одначе, підкреслити, що сталось це внаслідок їхньої шкідливої діяльности, а не расової нетерпимості українців.
Але попри все згадане, жиди займалися також різними ремеслами, вони були шевцями, кравцями, золотниками тощо.
Становище жидів на Гетьманщині під російським пануванням дещо змінилося, бо російський уряд, починаючи від Петра І, заборонив їм мешкати на Лівобережжі і там їх було менше. Більше жидів було на Правобережжі, під польським пануванням. За переписом з 1765 р. жидівська людність Правобережної України становила 131 782 осіб, а всього їх було 2 498 117 осіб. Майже три четвертих жидів жило по містах, де вони в основному займалися шинкарством та корчмарством, як також купецтвом, лихварством і ремеслом.
По селах жиди виступали в 1770 pp. як орендарі маєтків, млинів, винокурень, корчм і шинків. Насправді всі маєтки Правобережжя, в часі перепису населення 1764—1765 pp., перебували під зарядом жидів. На цілу Правобережну Україну (приблизно 120 000 жидів) у 1786 р. знайшовся тільки один жид-хлібороб1.
Після поділу Польщі в межах Російської імперії залишилося бл. 900 тис. жидів на Правобережній Україні та в Білорусі, яких Росія не хотіла бачити на суто російських територіях. Це було причиною того, що 23 грудня 1791 р. російський уряд визначив т. зв. смугу осілості, де жиди могли поселятися, вона охоплювала землі Литви, Білорусі й України. На українській території ця смуга захоплювала на сході Чернігівську, Полтавську та Катеринославську губернії2. У Києві, Херсоні, Севастополі та Ялті жиди могли поселятися тільки за спеціальним дозволом, а на Слобожанщині, яка була поза смугою осілості, — жиди могли селитися тільки в Харкові.
З початку XIX ст. багато жидів перейшло до міст і містечок Лівобережної і Степової України. Полтавську, Чернігівську, Херсонську й Катеринославську губернії, де наприкінці XVIII ст. майже не було жидів, заселили чисельні жидівські громади. З введенням жидів в економіку України спочатку волею Польщі, а потім Росії, український купець і ремісник не витримав жидівської конкуренції. Так за допомогою московського уряду задавлено розвиток національного українського середнього стану, що ще у XVIII ст. був по містах і користувався магдебурзьким правом. У 1825 р. на 2 730 000 жидів Європи, в Україні з Басарабією жило 625 000, в Галичині 275 000 (разом 900 000), тоді як на цілу Західну Європу припадало заледве 458 000 жидів3.
У Правобережній Україні 1897 р. 47,5% жидівської людності жило з торгівлі та засобів пересування, а в Полтавщині — 62,5%. Жи-ди-купці як стан становили 65,8% всього купецтва. У Києві 1901 р. із 440 свідоцтв купців першої гільдії 400 були видані жидам-купцям4.
1 Мицюк О. Аграризація жидівства України // Розбудова Нації.— 1931.— Ч. 1—2.—С. 23.
2 Там же.— С. 25.
3 Там же.- С 25-26.
4 Міщюк О. Жидівська економіка на Україні// Розбудова Нації.— 1932.—Ч. З—4.—С 87.
Живучи головно по містах і містечках уже в першій половині
XIX ст., жиди, як це стверджував історик Орест Левицький, орен
дували у поміщиків шинки, корчми, млини, заводи, річні перево
зи, а іноді й цілі фільварки, постачали панів і селян кредитом, за
безцінь скуповували у них різні продукти, а більш заможні жиди
брали в оренду навіть казенні маєтки з правом вимагати від селян
панщини1.
У кінці XIX — початку XX ст. серед жидів з'явилося чимало багатих купців, фабрикантів, банкірів і вищої інтелігенції. Починаючи з 1860 pp. жидівський капітал служив і розвиткові продук-ційних сил країни, а з початком XX ст. це явище ставало ще ін-тенсивнішим. Деякі жиди-капіталісти у 1870-х pp. не лише фінансували, але й будували заводи з власної ініціативи. На початку
XX ст. більшість цукроварень Правобережної України були в ру
ках жидівського капіталу, від чого вигравало не тільки саме вироб
ництво, але й селянство, яке мало роботу2.
Але категорія жидів-багатіїв становила незначну кількість. Багато жидів бідувало. Пауперизація жидівської маси в Україні була наслідком не лише урядових обмежень, чи конкуренції християнських підприємців, але насамперед величезного природного приросту жидів. Це дало поштовх до організації власних національних політичних партій (сіонізм), які дбали про піднесення жидівської культури. Жидівський пролетаріат, збідніла інтелігенція й напівінтелігенція по містах заповнювали ряди російського революційного руху. Лише окремі одиниці серед них підтримували український національний рух3.
Це, очевидно, насторожувало проти жидів російську поліцію, а зокрема російські шовіністичні кола й партії, як наприклад, "Союз русского народа", "Союз Двоглавого Орла" тощо, які намагалися дискредитувати жидів як національно-релігійну меншину та влаштовували їх погроми там, де вони жили, тобто в Україні й Білорусі, а не в Росії, де їх не було. Перший погром жидів в Україні відбувся 1871 р. в Одесі. Згодом погроми були в Єлисаветграді, на Київщині, на Волині та інших місцевостях. У 1903—1905 pp. відбулася чергова хвиля погромів на всій території жидівського поселення, зокрема в Житомирі і Ніжині. Були погроми також і поза Україною, у Кишиневі, Гомелі й Білостоці. Протижидівські настрої населення підтримували урядові кола, ба навіть інспірували різними протижидівськими публікаціями.
Щоб удокументувати погроми, "охранка" вдалася до різних фальсифікацій. До них належать горезвісні "Протоколи сіонських мудреців", в основу яких покладені свідчення про світову жидівську змову. Голова тодішнього уряду Російської імперії П. Столипін
1 Міщюк О. Аграризація жидівства України // Там же.— 1931.—Ч. 7—8.— С. 179.
2 Міщюк О. Жидівська економіка на Україні // Там же.— 1932.—Ч. З—4.—С. 84.
3 Енциклопедія українознавства.— Львів, 1993.— Т. 2 (перевидання в Україні).— С. 672.
1909 p. доручив дослідити походження "протоколів". Вислідом було доведено, що то фальшивий документ. Але цю інформацію не донесено до загального відома на наказ самого царя Миколи II. Незважаючи на те, що Департамент поліції мав у своїх архівах докази про фальсифікацію "протоколів", він все-таки і далі доручав відділам "Союзу Русского народа" користуватися ними для організації жидівських погромів1.
Кооперативний рух
Під кінець XIX — на початку XX ст. в Україні широкого розмаху набрала організація різного роду кооперативів як одного із засобів у піднесенні економічного рівня серед населення. Перша споживча кооперація була заснована в 1866 р. у Гадячі на Полтавщині, але російський уряд, боячись будь-якої організації громадських сил, довгий час ставився ворожо до кооперації і гальмував її розвиток на селі. Щоб організувати на селі кооператив, треба було мати дозвіл з міністерства у Петербурзі, яке давало його дуже нерадо. Через те до половини 1890 pp. по містах України ледве животіли близько 50 споживчих кооперативів. Перше споживче товариство на селі постало в 1888 р. в Бахмутському повіті на Катеринославщині.
У 1894 р. Микола Левитський (1859—1934), закінчивши право в Московському університеті, почав організувати хліборобські спілки — артілі, головно в Херсонській губернії. За його почином спілковий рух дістав нових організаторів в особах Василя Доманиць-кого, Василя Нагірного та інших. Кооперативний рух розширився по всіх девяти українських губерніях. Однак, щойно після революції 1905 р. почалася активна організація кооперативів (пересічно 300 кооператив на рік)2.
В Україні у 1908 р. було вже 572 споживчі товариства, а в 1914 р. — 3052. У кооперативному русі Україна зі своїми 30 мільйонами населення займала перше місце в тодішній Російській імперії, де налічувалося усього бл. 10 500 кооперативів. Для координування праці та взаємної допомоги у Києві 1908 р. був заснований Союз Споживчої Кооперації, а другий у Вінниці в 1910 р. У противагу Українському Союзові і для конкуренції з ним москалі заснували свій у Харкові — "Потребительское Общество Юга Рос-сіи" (ПОЮР).
Великого розмаху набрав кооперативний рух в Україні в 1910 p., однак українській кооперації бракувало всеукраїнського центру і че-
Носснко В., Рогов С. Осторожно: провокация!—Кому нужны черносотенные мифы //Огонек.- 1988.- № 23.- С. 7.
Витапович І. Історія українського кооперативного руху.—Нью-Йорк, 1964.— С. 119-120.
рез тс вона була залежна від двох московських централь. Між окремими губерніальними центрами України проводилися переговори в цій справі й ініціативу створення українського кооперативного центру взяв на себе Київський Союзбанк з Христіяном Бара-новським на чолі. Однак, коли в Києві розпочали організувати Український центральний банк, який мав стати фінансовим центром української кооперації, московські центри виступили проти українського об'єднуючого центру в Києві. Провідники російської кооперації повели гостру боротьбу проти "нечуваного шовінізму" українських кооператорів, які не погоджувалися на те, щоб Московський народний банк уважати центром української кооперації, а творили собі свій центр у Києві1. З тих заходів так і нічого не вийшло, бо російська адміністрація не дала дозволу.
Під тиском конкуренції з Московським союзом Київський союз потрапив у фінансову скруту. На покриття його втрат Московський союз погодився дати в 1911 р. позичку з вимогою, щоб Київський союз ліквідував торговельні операції. Він існував ще два роки, але вже тільки як організаційний осередок, а в 1913 р. мусів цілковито ліквідуватися. З таких самих причин мусів ліквідуватися і Вінницький союз, й українську споживчу кооперацію підпорядковано російському союзові у Харкові2.
Не залишились позаду й кредитові кооперативи, зростання яких після 1905 р. було не менш замітним. Перший "Союз кредитної кооперації" постав у Бердянську в 1901 р. На 1 січня 1915 р. в Україні було 794 ощадно-позичкових та 1792 кредитових спілок, тобто разом 2772. Коли до цього зачислити ще й Кубань та Басара-бію, де жило багато українців, то їх кількість разом виносила 3412, які володіли майном вартістю бл. 150 мільйонів рублів.
Але проти цього руху виступили представники уряду, а також і російської інтелігенції, до соціалістів включно. Всі вони вбачали в незалежному кооперативному русі український економічний і політичний сепаратизм. Ліва російська інтелігенція, посідаючи керівні посади в російських кооперативних центрах, старалася недопусти-ти до розвитку української кооперації шляхом конкуренції, або навіть дефіцитових операцій, висуваючи на кооперативних з'їздах гасло "всеросійської кооперативної єдності". Уряд і місцева адміністрація зупиняли цей розвиток шляхом адміністративних кар та різноманітних брутальних репресій5.
1 КовалевсьшиМ. Україна під червоним ярмом. Документи і факти.—Варшава—Львів, 1936.-С. 16.
2 Віггановач І. Вказ. праця.— С. 131.
3 Ковалевськіш М. При джерелах боротьби: спомини, враження, рефлексії.—Інсбрук,
I960.- С. 230.
Розділ V
НА ПОРОЗІ XX СТ.