Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Зростання зовнішньополітичної активності США у післявоєнні часи.




Тема 4. США та Канада і їх вплив на світовий ринок

 

План

1. Зростання зовнішньополітичної активності США у післявоєнні часи.

2. Канада після Другої світової війни.

3. Внутрішня та зовнішня політика США 50-90-х років.

4. Зростання впливу США на міжнародному рівні після розпаду СРСР та країн комуністичного блоку.

5. Розвиток взаємовідносин незалежної України з США та Канадою.

 

Зростання зовнішньополітичної активності США у післявоєнні часи.

Повоєнний устрій світу багато в чому визначався стратегічними інтересами й політичною волею країн-переможниць у Другій світовій війні. Сполучені Штати Америки (США) зробили великий внесок у розгром фашизму і мілітаризму в роки Другої світової війни. Людські втрати країни складали понад 300 тис. вбитими і 800 тис. пораненими та такими, що потрапили у полон або зникли безвісти. Проте США, на теренах яких не велися військові дії, опинилися єдиною країною, чия економіка вийшла з війни значно більш зміцненою: за роки війни національний прибуток країни подвоївся. Основні суперники США або тимчасово вибули з конкурентної боротьби (Німеччина, Японія), або потрапили у фінансово-економічну залежність від США (Велика Британія, Франція). США використали ці обставини для можливості оволодіти новими ринками, збільшити експорт товарів й капіталів, створити розгалужену зону обігу власної національної валюти – долара.

На даний період спостерігається також зростання військової потужності США. На 1945 рік ця держава досягла найвищого за свою історію рівня військової потуги, зокрема, військово-морські й військово-повітряні сили базувалися на основних напрямках світових комунікацій і у найважливіших стратегічних пунктах. Наприкінці війни збройні сили США нараховували 12 млн. чол. Аж до 1949 року Сполучені Штати монопольно володіли ядерною зброєю, що створювало передумови для військово-політичної гегемонії у післявоєнному світі. Характеризуючи головні цілі зовнішньої політики США, слід зазначити таке: якщо до Другої світової війни зовнішньополітичний курс країни визначався політикою ізоляціонізму, то із зростанням економічної та військової потужності відбулася його кардинальна зміна у бік опори на військову силу, прагнення посилити свій вплив на розвиток подій в усіх країнах світу. Оптимальною з точки зору провідних кіл США формою устрою повоєнного світу був би “світ по-американські”. Таким чином, головними цілями зовнішньої політики США у перші повоєнні роки були: зміцнення національної безпеки, створення союзу західних країн, протидія поширенню комунізму, посилення позицій США в усьому світі. Для реалізації цих цілей Сполучені Штати здійснювали певні кроки і у внутрішній політиці, зокрема, 25 червня 1947 року конгрес, як вищий законодавчий орган країни, ухвалив Закон - “Про національну безпеку”, який вперше в американській історії запроваджував посаду міністра оборони. Крім того, були створені такі структури, як Національна рада безпеки і Центральне розвідувальне управління (ЦРУ).

Потрібно наголосити, що перші повоєнні роки були позначені зростанням зовнішньополітичної активності США. Так, Дж. Кеннан, радник посольства США у Москві, на початку 1946 року запропонував “доктрину стримування”, яка передбачала захист усього західного світу від можливого поширення ідеології та практики комунізму. Проблемі боротьби із зростанням впливу комунізму в світі була також присвячена “доктрина Трумена”, з якою президент США виступив у березні 1947 року на об’єднаному засіданні обох палат Конгресу США. Важливим показником вагомої ролі США у світі став факт їх особливого впливу при утворенні Північноатлантичного блоку (НАТО) у 1948 році, адже саме військові США посіли ключові посади у керівництві цієї організації. Значно посилилася роль США у світі завдяки реалізації “плану Маршалла”, під час якої, як вже зазначалося, було надано економічну допомогу 17-ти країнам Європи, включаючи й Західну Німеччину, для відновлення господарства, зруйнованого за роки війни. Втім, зростання міжнародного впливу США у добу “холодної війни” сприяло подальшій конфронтації та гонці озброєнь у світі.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 499 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2340 - | 2145 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.