Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекція 2. Теорія держави і права в системі суспільних наук.




ТДП, як і будь-яка наука, не може розвиватися ізольовано, поза взаємодії з іншими галузями знань. У процесі вивчення предмета ТДП досить часто виникає потреба у використанні досягнень інших суспільних наук, таких як філософія, соціологія, економічна теорія, політологія, логіка, конфліктологія, соціальна психологія, антропологія, етика тощо. Зв'язок ТДП із різними суспільними науками має двосторонній характер: з одного боку, загальна теорія держави і права використовує досягнення суспільних наук, а з другого – останні більшою чи меншою мірою враховують розробки з теорії держави і права при вивченні власного предмета.

Принципове значення для розвитку ТДП має її зв'язок із філософією. Філософія – це наука про загальні закони розвитку природи, суспільства та мислення, що виробляє узагальнену систему поглядів на світ, місце в ньому людини, загальні принципи буття і пізнання. Зв'язок ТДП з цією наукою відбувається у декількох напрямках:

1) філософія озброює юриспруденцію методологією дослідження. Вона розробляє основні методологічні підходи до наукових досліджень, зокрема матеріалістичний, ідеалістичний, діалектичний, метафізичний, герменевтичний, феноменологічний, антрополо­гічний та деякі інші, що використовуються також загальною теорією держави і права;

2) філософія формулює найзагальніші філософські закони та закономірності, зокрема основні закони діалектики, які поширюються і на державно-правову дійсність. ТДП широко використовує вироблені протягом багатьох століть філософські категорії та загальні поняття.

3) філософські дослідження не обходять своєю увагою безпосередньо державу і право, однак вони обмежуються визначенням їх загальної сутності, природи, призначення та місця в системі соціальних явищ. ТДП вивчає державно-правову дійсність детально, розглядаючи всі основні закономірності її розвитку та функціонування.

У системі філософських знань згодом виокремлюється філософія права, яку визначають як систему філософських знань про пізнавальні, ціннісні та соціальні основи права.

Велике значення для розвитку ТДП має її зв’язок із соціологією. Соціологія – це гуманітарна дисципліна, що займається вивченням суспільства як цілісної системи, його окремих структур та інститутів, різних соціальних груп та стосунків між ними, закономірностей індивідуальної та групової поведінки, а також соціальних процесів, що відбуваються в суспільному середовищі.

ТДП спирається як на загальну соціологічну теорію, що вивчає закономірності функціонування всього суспільства, так і на окремі соціологічні теорії, що розкривають закономірності розвитку деяких сфер суспільного життя. Розгляд держави і права із соціологічних позицій допомагає глибше та різнобічно зрозуміти їх з погляду ТДП. ТДП використовує соціологічні методи дослідження.

На межі соціології та ТДП утворилася нова галузь – соціологія права, яка вивчає суспільні відносини. Що складаються як в процесі підготовки та ухвалення правових актів, так і в перебігу реалізації правових приписів, їх перетворення на соціальну поведінку особи та суспільних утворень, тобто вона спрямована на з’ясування соціальної зумовленості та соціальної ефективності права.

При здійсненні юридичних досліджень, особливо у сфері державознавства, ТДП спирається на політологію. Політологія – науку про політику, що вивчає загальні закономірності розвитку політичних явищ, процесів, інститутів та установ, розв’язує проблеми політичної влади, політичної системи, політичної ідеології, політичного режиму, політичних відносин тощо.

Тісний зв’язок між ТДП та політологією зумовлений їх спільним об’єктом дослідження, яким є державно-правові явища та процеси. ТДП використовує політологічні дані, вивчаючи співвідношення державної і політичної влади, місце держави в політичній системі суспільства, взаємодію держави з політичними партіями та блоками, зв’язок права і політики тощо. У свою чергу, політологія користується теоретико-правовими досягненнями у вивченні проблем теорії держави і деяких аспектів теорії права.

На стику цих наук виникла галузь політологія права – система знань про державно-правову політику, стратегічні напрямки політичного розвитку держави і права з урахуванням політико-правових поглядів усіх суб’єктів політичної системи.

Розвиток ТДП тісно пов’язаний з досягненнями економічної теорії. Економічна теорія вивчає основні закономірності та принципи виробництва, нагромадження, обміну і розподілу матеріальних та інших благ, характеру виробничих сил та виробничих відносин, різних способів і засобів виробництва, форм власності, методів управління економікою, проблем праці та заробітної плати тощо.

ТДП спирається на висновки економічної теорії при визначенні методів і режимів правового регулювання суспільних відносин, особливостей співвідношення права та економіки і т.д.

Постійний і послідовний зв’язок ТДП простежується з соціальною психологією. Соціальна психологія являє собою науку про закономірності поведінки людей, обумовлених їх належністю до певних соціальних груп та верств населення, а також психологічні характеристика окремих людських співтовариств.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 636 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2414 - | 2335 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.