Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 1.11. Глобальні проблеми сучасності. Соціально-екологічні наслідки глобалізації




Самостійна робота 10

Питання 1

Науковий погляд на перспективи розвитку людства, можливий аналіз системи "людина - наука - технологія —суспільство"

Література: 2, с. 174 -199; 5, с. 594 - 599, т. 2; 17, с. 435 -456.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

З давніх часів люди намагалися дізнатися про подальший хід подій і власну долю, більш того - хотіли впливати на майбутнє.

Нині рівень глобальних проблем сам по собі набуває най-ширших масштабів у ракурсі: "суспільство - катастрофа", "сус­пільство та його дестабілізація". У зв'язку з цим зростає соціаль­на, економічна, інформаційна цінність наукових прогнозів. Пе­редбачення можливих наслідків якихось процесів допомагають запобігти або звести до мінімуму небажані наслідки.

Передбачення майбутнього - це результат пізнавальної діяльності людини. Основою наукового передбачення є пізнання об'єктивних внутрішніх зв'язків предметів і явищ, а також за­конів, що розкривають цей внутрішній сталий зв'язок умов їх­нього існування. Це дає змогу в процесі пізнання переходити від відомого до невідомого, від сучасного до майбутнього.

Слід враховувати, що майбутнє можна зрозуміти тільки в результаті аналізу минулого і сучасного, оскільки воно пов'я­зано з діалектикою попереднього розвитку.

Прогнозування є окремим видом передбачення. Саме со­ціальне передбачення, поширюючись на окрему сферу суспіль­ного розвитку, має відносну самостійність щодо інших видів, ти­пів і методів наукового передбачення, оскільки воно передбачає ті зміни у суспільному житті, які розкривають взаємозв'язок історичної закономірності й предметної діяльності людей.

Говорячи про можливий аналіз системи "людина - наука -технологія - суспільство", зазначимо, що концепції західних соціо­логів і футурологів (Ж. Еллюль, Л. Мемфорд, Т. Розак, Дж. Байрем, Е. Мюрез та ін.) відмічають песимістичну настроєвість сучасного світу: зневіру в майбутньому, страх перед можливими наслідками, безвихідь, байдужість, депресію. За такою схемою майбутнє люд­ства нагадує "страшний суд" і пророцтва стосуються генетичної і духовної деградації людини.

З одного боку, не можна заперечувати, що шалено при­скорюється теми життя і людина у сучасному світі почуває себе самотньою і незахищеною. Цей стан людини є подібним до шо­ку; О. Тофлер у книзі "Шок від майбутнього" називає це футуро-шоком від зіткнення з майбутнім. Але з іншого боку, майбутнє людства не є аморфним прийдешнім, без часо-просторового ви-

значення, схожого на фантастику. Майбутнє генетичне пов'я­зане із сучасним технологічним розвитком, суспільним устроєм, науково-технічним прогресом.

Величезне значення має часовий проміжок, на який да­ється прогнозування. Щодо найближчого майбутнього наука вже сьогодні використовує багато конкретних даних, які дають змогу складати вірогідні прогнози на 20-30 років наперед. Знання ж про майбутнє в міру віддалення від сьогодення стають все менш конкретними і точними, все більш загальними і приблизними.

Ця зростаюча невизначеність передбачення майбутнього пов'язана з природою соціального розвитку, з багатоваріант-ністю і альтернативністю реального історичного процесу, з непе-редбачуваністю конкретного ходу і результату окремих подій у суспільному житті.

У нашій країні аналіз системи "людина - наука - су­спільство" іноді, на жаль, має парадоксальний результат. Усі прогнози соціально-економічного розвитку пильно охороня­ються відомствами, тримаються у таємниці. Наприклад, у США всі подібні документи друкуються в газетах, розголошуються, стають сенсацією, обговорюються громадськістю. Тобто наше майбутнє штучно робиться неймовірною таємницею, а ми все більше дізнаємося про справи минулого, повертаючись у вчо­рашній день, а майбутнє залишається під забороною.

До майбутнього треба ставитися реально, адекватно, бо воно безпосередньо пов'язано з діяльністю людини. Все, що ста­неться завтра, пов'язано із прагненнями, планами, бажаннями, інтересами та потребами всіх представників суспільства.

У західному світі теоретичною розробкою та обгрунту­ванням різних варіантів розвитку суспільства і людини в май­бутньому займається футурологія

Термін "футурологія" вперше вжитий в 1943 р. професо­ром політології інституту ім. Отто Зура при Вільному універси­теті Західного Берліна - О. Флеттхатюм.

Наприкінці 60-х - початку 70-х рр. футурологія займалася розробкою різних альтернативних проектів розвитку суспіль­ства. "Футурологічний бум" характеризується появою сотень державних спеціалізованих науково-дослідних центрів, інсти­тутів і приватних установ з розробки соціально-економічних, науково-технічних і військово-політичних прогнозів. При Аме­риканській академії мистецтв і наук чільне місце посідає "Ко­місія 2000 року". Футурологічними дослідженнями активно зай­маються Конектикутський інститут дослідження майбутнього, Гудзонівський інститут, корпорації "РЕНД" і "Ресурси для май­бутнього"; футурологічні інститути у Франції, Німеччині, Гол­ландії та ін. Ці організації регулярно проводять з'їзди і конфе­ренції, формуючи нову тенденцію у можливих прогнозах. Суть цієї нової тенденції полягає у тому, що зазнають істотних змін не деталі, а цілі теорії, які раніше вважалися загальноприй­нятими. Це пов'язано з тим, що надії на прогрес технології і ком­п'ютеризації не виправдалися. Тому зазнають перегляду всі концепції "індустріалізму", що, на жаль, призводить до того, що оптимістичні прогнози 60-х рр. замінюються похмурими про­роцтвами про неодмінну загибель цивілізації внаслідок безкон­трольного розвитку науки і техніки.

Слід зазначити, що соціальне прогнозування охоплює всі сторони людської діяльності: науку, техніку, продуктивні сили, виробничі відносини тощо. Закони, принципи і методи прогнозу­вання вивчає така наука, як прогностика.

Однією з найважливіших функцій прогностики є вчасне інформування широких кіл громадськості про проблеми, що можуть виникнути в окремій країні або перед людством взагалі.

Наукове передбачення дає принципово нові знання про об'єкти, явища, процеси, що здобуваються в результаті всебічно­го дослідження, і відображає нові аспекти в усій системі знань.

Розмірковуючи про перспективи людства, слід говорити про проблему створення суспільства, де б людина була центром усіх відносин. Тільки за умови кардинальної зміни продуктив­них сил, раціонального використання найновіших досягнень науково-технічного прогресу можна говорити про розквіт нової цивілізації.

Слід враховувати, що розвиток технічної і технологічної основи суспільства не автоматично впливає на перетворення со­ціального життя, а опосередковано, через систему суспільних відносин. Саме тому погляд на перспективи людства може сфор­муватися на основі всебічного аналізу системи "людина - наука - технологія - суспільство".

Теми рефератів

1. Наукове передбачення суспільних процесів.

2. Прогностика і футурологія.

Запитання для самоперевірки

1. Що таке соціальне передбачення?

2. Які функції виконує соціальне прогнозування?

3. У чому полягає гуманістична місія передбачення майбутнього?

4. У чому різниця між прогностикою і футурологією?

Розділ 2. Релігієзнавство





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 557 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2283 - | 2212 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.