Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


II.Вивчення нового матеріалу




В умовах сучасного національного буття для України ви­рішального значення набуває проблема усвідомлення та прийняття осо­бистістю своєї національної приналежності як детермінанти власного жит­тя, що визначає долю всієї країни в її взаємодії зі світовим товариством. Саме національна самосвідомість і є тією зв'язувальною ланкою, що дозво­ляє особистості відчути себе частинкою своєї нації, усвідомити свою приналежність до неї. Вона виступає стимулом у пізнанні своєї національної культури, спонукає особистість до збереження та передачі прийдешнім по­колінням її духовних надбань, естетичних та етичних ідеалів народу. Адже, як слушно зазначав І. Франко, національні почуття не є абстракт­ним, відокремленим від особистісного життя поняттям, а «потребою ду­ші», проявом індивідуального духовного розвитку особистості.

Реалії сучасності дозволяють стверджувати, що ідея повного злиття націй на практиці є нездійсненною. Прикладом сказаного можуть послу­жити Радянський Союз із невдалою спробою створення нової історичної спільності — «радянського народу», а також Сполучені Штати Америки, де теорія «плавильного казана» (в ньому представники різних етнічних спільностей повинні «злитися» в єдине ціле) також не є прийнятною для європейських етнічно чітко визначених спільнот, зокрема й особливо — для України.

Проте оскільки із поняттям «етнос», «нація», «національний» часто вживається термін «народ», нам слід визначитися щодо термінології. Етнос — це природна і культурна єдність, для якої характерна цілісність, що склалась історично, спільність теорії, особливостей мови, культури, побу­ту, а також, єдність у сфері духовній, інтелектуально-психічній. Вона фор­мується низкою чинників як матеріальних, так і духовних, причому духовний аспект домінує, виступає вирішальним. Із розвитком капіталіс­тичної економічної формації з притаманною їй приватною власністю, осо­бистою ініціативою та вільним ринком пов'язаний перехід етносу до вищої форми свого існування — нації. Виникаючи в період ліквідації феодальної роздробленості та й, зрештою, із розпадом власне феодальних відносин, нація детермінує зміцнення зв'язків між окремими регіонами. Для неї як своєрідного соціально-історичного явища характерні спільність умов жит­тя (економічних), території, мови, певних рис психології, що зумовлюють специфічний вплив, надають особливого забарвлення культурі та побуту.

Соціальна ж спільнота «народ» включає на різних етапах історичного розвитку людства ті верстви і класи, котрі внаслідок об'єктивних умов, що склалися в суспільстві, являють собою ре­альну прогресивну силу, спроможну вилинути на розвиток даного суспіль­ства.

Філософська позиція щодо поняття «національне» передбачає спів­відношення частини і цілого, елемента і самої системи, тобто пов'язує «на­ціональне» із загальнолюдським. їх неможливо відокремити одне від од­ного, оскільки вони існують у тісному взаємозв'язку. «Національне» народжується в глибинах людського буття і твориться власним історич­ним розвитком людства. Це процес руху від індивідуального (національно­го) до загальнолюдського. Тому національна самосвідомість є однією із ба­гатьох загальнолюдських цінностей і справляє найбільш відчутний вплив на розвиток національної культури.

Зміни в основних сферах життєдіяльності суспільства впливають на процес розвитку національної самосвідомості. Характер її розвитку пока­зує на зміни місця національних цінностей у структурі соціального орга­нізму. Нація за своєю суттю є більш високою або більш загальною особис­тістю, ніж людина, і співвідноситься з людиною так, як людина, розміщена в часі, співвідноситься сама з собою в окремі моменти рефлексії. Відповід­но, людська рефлексія є вищою, коли у самосвідомості діє національний суб'єкт. Національна Мета: випливає із загального принципу самоцішюсті суб'єкта. Мета: і шлях до цієї мети є удосконаленням, витонченням національного суб'єкта. Тому рівень національної самосвідомості, боротьба на­ції за своє ствердження, кристалізація національної ідеї та розвиток націо­нальної культури виступають водночас і засобом, і результатом просування на цьому шляху.

Послаблення ж національної ідеї призводить до послаблення самої нації, оскільки без ін­тегруючих ідей суспільство існувати не може.

Зміст і характер національної самосвідомості багато в чому залежить від способу життя — системи діяльності, що сформувалася на основі пев­ного способу виробництва, зумовленого історичними та природо-географічними особливостями, притаманними конкретному соціальному організмові. Тому національна самосвідомість, виступаючи найважливі­шим показником національної приналежності, володіє в межах певної на­ції об'єднувальною силою та здатністю протиставляти членів даної нації іншим націям в етнічному плані. Звідси національна самосвідомість є ви­значальним фактором етнічної ідентифікації індивідів.

Національна самосвідомість у філософії розглядається крізь призму взаємозумовленості людської особистісної свободи та долі. Саме свобода особи, на думку сучасних філософів, є передумовою ефективного функціонування різноманітних людських спільнот, зокрема націй, тому рівень національної самосвідомості залежить від міри людської духовності, від глибини мораль­ного самоусвідомлення особистості.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 444 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2347 - | 2305 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.229 с.