Соціальна група – відносно стійка, історично сформована сукупність людей, які мають загальні природні і соціальні ознаки і об’єднані спільними інтересами, цінностями, нормами і традиціями.
Для виникнення групи необхідні такі чинники: внутрішня організація, мета, конкретні форми соціального контролю, зразки діяльності.
У соціальні групи люди об'єднуються на підставі спільних соціальних інтересів, які зумовлюють їх дії. Формуються вони з представників різних груп залежно від їх становища та ролі в суспільному житті.
Види соціальної групи:
За змістом:
– соціально-класові (верстви, стани, касти, класи);
– соціально-етнічні (роди, племена, народності, нації);
– соціально-демографічні (молодь, діти, батьки, жінки, чоловіки і т.д.);
– соціально-професійні (корпоративні) (вчителі, лікарі, шахтарі та ін.);
– соціально-територіальні (мешканці Автономної республіки Крим, областей, районів, міст і т.д.).
За ступенем усталеності:
Нестійкі групи – випадковий характер і слабка взаємодія між людьми (туристична група, мітингуючий натовп, нейтральні глядачі в кіно).
Групи середньої усталеності (трудовий колектив фірми, студентська група, бригада будівельників).
Усталені групи (нація, клас, каста).
За розмірами:
Мала соціальна група – нечисленна за складом соціальна група, учасники якої об'єднані спільною діяльністю і перебувають у безпосередньому стійкому особистому спілкуванні, що є основою для виникнення як емоційних стосунків, так і особливих групових цінностей і норм поведінки (сім'я, виробнича бригада, шкільний клас, колектив космічної, арктичної станцій, спортивна команда, релігійна секта, група друзів тощо).
Ознакою малої групи є наявність безпосередньо тривалих особистих контактів (спілкування, взаємодія).
Мінімальний розмір малих груп – дві особи, максимальний – кілька десятків.
Малі групи поділяються на:
Формальна – (офіційна) – об'єднання людей, яке утворюється на основі офіційного документа юридичних норм, установ, правил, службових інструкцій, приписів тощо.
Члени такої групи націлені на виконання якогось виду діяльності і знаходяться в ієрархічно структурованій підпорядкованості (учнівський клас, студентська група, виробничий колектив, військовий підрозділ, футбольна команда і т.д.).
Неформальна група складається стихійно і не має особливих документів, які регламентують її функціонування, але вона також утворюється на основі загальних інтересів, прагнень, що об'єднують людей в більш або менш стійкі об'єднання (дружня компанія, злочинна зграя і т.д.). Поведінка членів такої групи регламентується особливими неписаними правилами, відносини між ними є тісними і залежними один від одного.
Велика соціальна група – численна за складом група людей, об'єднаних для спільної діяльності, але взаємодія між якими формальніша (нації, класи, соціальні верстви, професійні об’єднання).