Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 2: Походження держави і права.




Семінарське заняття 2

 

Навчальна мета заняття: сформувати у студентів основи уявлення про походження держави і права; окреслити загальні закономірності виникнення держави і права у різних народів світу та їх особливості, надати знання про організацію публічної влади та соціальні норми у первісному суспільстві, та їх відмінності від державної влади і правових норм.

Час проведення: 2 години.

План:

1. Теорії (наукові концепції) походження держави.

2. Первісне суспільство: організація публічної влади, соціальні норми.

3.Загальні закономірності виникнення держави і права.

4. Відмінність державної (політичної) влади від публічної влади в первісному суспільстві.

5. Особливості виникнення держав у різних народів світу.

Теми рефератів:

1. Особливості соціальної влади у первісному суспільстві.

2. Соціальні норми у первісній общині.

3. Виникнення східних держав.

4. Процес державотворення в України

5. Марксистська (класова) та теорія примирення походження права: порівняльна характеристика.

6. Психологічна та органічна теорія походження права.

 

Ключові поняття: держава, загальні закономірності виникнення держави, концепції (теорії) походження держави, первісне самоврядування, публічна влада, мононорма, звичай.

 

Методичні вказівки

У першому питанні слід надати загальну характеристику найбільш поширених теорій про походження держави і права (патріархальна, договірна, теорія насильства, марксистська (класова), органічна, психологічна, теологічна; природного права, історична школа права, психологічна теорія, марксизм та ін.).

Відповідь на друге питання припускає розуміння того, що первісне суспільство являло собою певну форму об’єднання (організації) людей, яка існувала в історії людства до виникнення цивілізацій, державності. Відносини у первісному суспільстві упорядковувалися за допомогою, так званих, мононорм, звичаїв, релігії та норм первісної моралі.

Аналізуючи загальні закономірності виникнення держави і права, необхідно звернути увагу на такі чинники як необхідність удосконалення управління суспільством, пов’язана з його ускладненням в результаті розвитку виробництва, розподіл праці, змінення умов розподілу продуктів, зростанням чисельності населення та розшаруванням суспільства на соціально неоднорідні групи (класи); необхідність підтримання в суспільстві порядку, забезпечення його соціальної стійкості, що досягається за допомогою соціальних (а особливо – юридичних) норм; необхідність захисту території та ведення наступальних та оборонних війн; необхідність організації масштабних суспільних робіт з метою забезпечення нормальних умов життя людей, що потребувало об’єднання великих груп людей.

Питання про відмінність державної (політичної) влади від публічної влади в первісному суспільстві насамперед припускає з’ясування того, що публічна влада у первісному суспільстві виражає і захищає інтереси всіх членів суспільства, тоді як державна влада виражає і захищає інтереси насамперед домінуючої частини суспільства.

 

Список літератури:

1. Алексеев В. П., Першиц А. И. История первобытного общества. - М., 1990.

2. Баланд'є Ж. Політична антропологія: Пер. з фр. - К.: Альтерпрес, 2002. - 252 с.

3. Белков П.Л. Раннее государство, предгосударство, протогосударство: игра в термины? / Ранние формы политической организации. – М., 1995.

4. Бобровник С.В. Органічна школа // Юридична енциклопедія: в 6 т. / Ред. кол. Ю.С. Шемшученко (гол. ред.) та ін. – К.: Укр. енцикл., 1999, - т. 4. – с. 312.

5. Бобылев А.И. К вопросу о концепциях происхождения права и государства // Право и политика. - 2001. - № 11. -С. 4 - 14.

6. Гранат Н.Л. Современный подход к происхождению, понятию, сущности и функциям государства // Исследования теоретических проблем правового государства: Труды Акад. МВД РФ.- М., 1996.

7. Карабанов А.Б. Фрейдистская версия происхождения и эволюции государственно-правовых институтов // Государство и право. – 2002. - №6.

8. Кашанина Т.В. Происхождение государства и права. Современные трактовки и новые подходы. – М., 1999.

9. Котенко В.Д. Проблема становлення державності східних слов'ян // Держава і право. Юрид. і політ, науки. - 2001. -Вип. 13. -С. 61-64.

10. Львова О.Л. Виникнення та розвиток мусульманського права // Часоп. Київ. ун-ту права. - 2008. - № 2. - С. 9-16.

11. Мозоль Н.І. Становлення соціально-справедливої державності (правові проблеми) // Наук. вісн. Львів. держ. ун-ту внутр. справ. Сер. юрид. - Л.: Львів, держ. ун-т внутр. справ, 2008.-Вип. 2.-С. 369-379.

12. Прокопов Д.Є. Аналіз основних правових традицій в обґрунтуванні походження і розвитку права // Бюл. М-ва юстиції України. - 2007. - № 1. - С. 19 - 29.

13. Тимошенко В.І. Психологічна теорія держави // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Вип..27. – К.: Ін-т держави і права ім.. В.М. Корецького НАН України, 2005.

14. Шкурат І. Теоретичні підходи до аналізу походження держави // Актуальні пробл. держ. управління. - Вип. 3 (25). - Донецьк: ДРІДУ Нац. акад. держ. управління, 2006. - С. 38-49.

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 419 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2510 - | 2261 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.