Семінарське заняття 2
Навчальна мета заняття: сформувати у студентів основи уявлення про походження держави і права; окреслити загальні закономірності виникнення держави і права у різних народів світу та їх особливості, надати знання про організацію публічної влади та соціальні норми у первісному суспільстві, та їх відмінності від державної влади і правових норм.
Час проведення: 2 години.
План:
1. Теорії (наукові концепції) походження держави.
2. Первісне суспільство: організація публічної влади, соціальні норми.
3.Загальні закономірності виникнення держави і права.
4. Відмінність державної (політичної) влади від публічної влади в первісному суспільстві.
5. Особливості виникнення держав у різних народів світу.
Теми рефератів:
1. Особливості соціальної влади у первісному суспільстві.
2. Соціальні норми у первісній общині.
3. Виникнення східних держав.
4. Процес державотворення в України
5. Марксистська (класова) та теорія примирення походження права: порівняльна характеристика.
6. Психологічна та органічна теорія походження права.
Ключові поняття: держава, загальні закономірності виникнення держави, концепції (теорії) походження держави, первісне самоврядування, публічна влада, мононорма, звичай.
Методичні вказівки
У першому питанні слід надати загальну характеристику найбільш поширених теорій про походження держави і права (патріархальна, договірна, теорія насильства, марксистська (класова), органічна, психологічна, теологічна; природного права, історична школа права, психологічна теорія, марксизм та ін.).
Відповідь на друге питання припускає розуміння того, що первісне суспільство являло собою певну форму об’єднання (організації) людей, яка існувала в історії людства до виникнення цивілізацій, державності. Відносини у первісному суспільстві упорядковувалися за допомогою, так званих, мононорм, звичаїв, релігії та норм первісної моралі.
Аналізуючи загальні закономірності виникнення держави і права, необхідно звернути увагу на такі чинники як необхідність удосконалення управління суспільством, пов’язана з його ускладненням в результаті розвитку виробництва, розподіл праці, змінення умов розподілу продуктів, зростанням чисельності населення та розшаруванням суспільства на соціально неоднорідні групи (класи); необхідність підтримання в суспільстві порядку, забезпечення його соціальної стійкості, що досягається за допомогою соціальних (а особливо – юридичних) норм; необхідність захисту території та ведення наступальних та оборонних війн; необхідність організації масштабних суспільних робіт з метою забезпечення нормальних умов життя людей, що потребувало об’єднання великих груп людей.
Питання про відмінність державної (політичної) влади від публічної влади в первісному суспільстві насамперед припускає з’ясування того, що публічна влада у первісному суспільстві виражає і захищає інтереси всіх членів суспільства, тоді як державна влада виражає і захищає інтереси насамперед домінуючої частини суспільства.
Список літератури:
1. Алексеев В. П., Першиц А. И. История первобытного общества. - М., 1990.
2. Баланд'є Ж. Політична антропологія: Пер. з фр. - К.: Альтерпрес, 2002. - 252 с.
3. Белков П.Л. Раннее государство, предгосударство, протогосударство: игра в термины? / Ранние формы политической организации. – М., 1995.
4. Бобровник С.В. Органічна школа // Юридична енциклопедія: в 6 т. / Ред. кол. Ю.С. Шемшученко (гол. ред.) та ін. – К.: Укр. енцикл., 1999, - т. 4. – с. 312.
5. Бобылев А.И. К вопросу о концепциях происхождения права и государства // Право и политика. - 2001. - № 11. -С. 4 - 14.
6. Гранат Н.Л. Современный подход к происхождению, понятию, сущности и функциям государства // Исследования теоретических проблем правового государства: Труды Акад. МВД РФ.- М., 1996.
7. Карабанов А.Б. Фрейдистская версия происхождения и эволюции государственно-правовых институтов // Государство и право. – 2002. - №6.
8. Кашанина Т.В. Происхождение государства и права. Современные трактовки и новые подходы. – М., 1999.
9. Котенко В.Д. Проблема становлення державності східних слов'ян // Держава і право. Юрид. і політ, науки. - 2001. -Вип. 13. -С. 61-64.
10. Львова О.Л. Виникнення та розвиток мусульманського права // Часоп. Київ. ун-ту права. - 2008. - № 2. - С. 9-16.
11. Мозоль Н.І. Становлення соціально-справедливої державності (правові проблеми) // Наук. вісн. Львів. держ. ун-ту внутр. справ. Сер. юрид. - Л.: Львів, держ. ун-т внутр. справ, 2008.-Вип. 2.-С. 369-379.
12. Прокопов Д.Є. Аналіз основних правових традицій в обґрунтуванні походження і розвитку права // Бюл. М-ва юстиції України. - 2007. - № 1. - С. 19 - 29.
13. Тимошенко В.І. Психологічна теорія держави // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Вип..27. – К.: Ін-т держави і права ім.. В.М. Корецького НАН України, 2005.
14. Шкурат І. Теоретичні підходи до аналізу походження держави // Актуальні пробл. держ. управління. - Вип. 3 (25). - Донецьк: ДРІДУ Нац. акад. держ. управління, 2006. - С. 38-49.