Семінарське заняття 11
Навчальна мета заняття: сформувати у студентів загальне уявлення про право як соціальний інститут та універсальний регулятор суспільних відносин, надати інтегративне визначення права та його основні ознаки в об’єктивному значенні; співвідношення об’єктивного (позитивного) та суб’єктивного права; сутність та систему принципів і функцій права.
Час проведення: 2 години.
План
1. Об‘єктивне і суб‘єктивне право.
2. Сутність права.
3. Функції права.
4. Принципи права: поняття та система.
5. Цінність права.
6. Право, політика та економіка.
Теми рефератів:
1. Загальнолюдські (цивілізаційні) принципи права.
2. Загальні принципи права.
3. Взаємозв’язок права, політики, економіки
4. Цінність права.
5. Співвідношення регулятивної та охоронної функцій права в сучасній державі.
Ключові поняття: об’єктивне (позитивне) право, суб’єктивне право, сутність права, функції права, принципи права.
Методичні вказівки
При відповіді на перше питання необхідно наголосити, що термін «право» є багатозначним, тому слід розрізнювати «право в об’єктивному значенні», «право в суб’єктивному значенні». Терміни «об’єктивне право» («право в об’єктивному значенні») і «суб'єктивне право» («право в суб’єктивному значенні») припускають розрізнення «права» як виду соціальних норм і «права» як можливої поведінки суб'єкта права.
При відповіді на друге питання слід вказати, що філософська категорія «сутність» використовується для відповідної характеристики будь-якого предмета чи явища. Ця категорія також є традиційною і для юриспруденції. Визначення сутності права припускає встановлення тієї його відносно стійкої і найбільш важливої, внутрішньої якісної основи, котра відображає природу права як соціального інституту, його соціальне призначення.
З’ясування природи принципів права припускає зосередження уваги на тому, що зазначені принципи є ідеологічною, нормативно-ідейною основою функціонування правової життєдіяльності суспільства, його правової системи. Як стрижневі ідеї права, принципи права, відображені у змісті норм права, характеризують сутність і соціальне призначення права даної країни, вони впливають як на статику права, так і на динаміку права.
Формулюючи визначення поняття функцій права необхідно наголосити, що функції права – це визначені сутністю права, його соціальним призначенням в даній країні, основні напрямки юридичного впливу на суспільні відносини права як нормативного регулятора цих відносин.
Питання про цінність права припускає з’ясування його інструментальної цінності, власної цінності, соціальної цінності. Тоді як питання про взаємозв’язок права, політики, економіки потребує попереднього визначення поняття політики, економіки. Після цього необхідно визначити які саме прямі й зворотні зв’язки мають зазначені явища.
Список літератури:
1. Бурлай Є. До питання про функції права // Вісн. Акад. прав, наук України. - 2005. - № 3 (42). - С. 31-42.
2. Колодій А.М. Принципи права України: Монографія.- К., 1998.
3. Кондратьєв Р., Гернего О. Принципи права та їх роль у регулюванні суспільних відносин // Право України. – 2000. - №2. – С.43-45.
4. Корчерна Л.О. Нормативний і дескриптивний підходи до права // Право і безпека. – 2002. - №4. – С.20-22.
5. Лейст О.З. Сущность и исторические типи права // Вестник Московского ун-та. Право. 1992. - №1.
6. Лисенков С.Л. До питання про сутність та зміст права.- В кн.: Проблеми удосконалення кримінального та кримінально-процесуального законодавства.- К., 1993.- с.79-82
7. Максимов С.И. Правовая реальность: Опыт философского осмысления. - X.: Право, 2002. - 318 с.
8. Оніщенко Н.М. Сприйняття права в умовах демократичного розвитку: проблеми, реалії, перспективи / Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України.- К.: Юрид. думка, 2008. - 320 с.
9. Петришин О.В. Соціально-юридична природа права // Правова система України: історія, стан та перспективи. У 5 т.-X.: Право, 2008. - Т. 1. Методологічні та історико-теоретичні проблеми формування і розвитку правової системи України / За заг. ред. М.В. Цвіка, О.В. Петришина. - С. 87-108.
10. Плавич В.П. Сучасна концепція праворозуміння та його моделі // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Вип. 27. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2005. – С. 3-7.
11. Погребняк С. Про ознаки права // Вісн. Акад. прав, наук України. - 2008. - № 4 (55). – С. 13-21.
12. Рабінович П. Праворозуміння "природне" та "легістське": неминучість співіснування // Право України. - 2009. - № 3. – С. 65-70.
13. Рабінович П.М. Право сучасної України: тенденції та суперечності розвитку // Правова система України. Питання теорії і практики. - К. 1993.
14. Селіванов В.М. Право і влада суверенної України: методологічні аспекти. - К.: Ін Юре, 2002. - 724 с.
15. Христова Г.О. Зміст і форма в праві: питання співвідношення і взаємовпливу // Вісн. Акад. прав, наук України. - 2002. -№3(30).-С 180-188.
Тема 12: Норми права
Семінарське заняття 12
Навчальна мета заняття: сформувати у студентів фундаментальні уявлення про норму права, її структуру, основні ознаки, способи викладення правових норм у статтях нормативно-правових актів; опрацювати класифікацію норм права за різними критеріями.
Час проведення 2 години.
План:
1. Поняття норми права, її основні ознаки.
2. Структура норми права.
3. Способи викладу правових норм у статтях нормативно-правових актів.
4. Види норм права.
Теми рефератів:
1. Норма права як класична модель нормативного припису.
2. Спеціалізовані (нетипові) норми права: особливості та значення у правовому регулюванні.
3. Співвідношення норм права та принципів права.
4. Особливості конституційних норм.
Ключові поняття: норма права, структура норм права, гіпотеза, диспозиція, санкція, стаття нормативного акту.
Методичні вказівки
Найбільш повне та адекватне визначення категорії «норма права» можливе завдяки розкриттю його головних та невід'ємних ознак. Характеристика системності, загальної обов'язковості, формальної визначеності, забезпеченості владою держави, нормативності та інших ознак досягається поясненням їх внутрішньої суті з відповідними прикладами та порівняннями.
Дослідження особливості структури юридичної норми є, водночас, продовженням пояснення ознаки «нормативності». Потрібно звернути увагу на теоретичність класичної моделі, що складається з гіпотези, диспозиції, санкції у порівнянні з практичними особливостями відображення цієї структури у статтях нормативно-правових актів,
Загальну класифікацію видів норм права слід починати з розподілу всієї системи юридичних норм за значенням у правовому регулюванні на матеріальні та процесуальні з відповідними визначеннями та прикладами.
Окрему увагу бажано приділити нетиповим спеціалізованим нормам. Тут необхідно роз'яснити і саму нетиповість та спеціалізованість даних норм і, водночас, розкрити на прикладах окремі види: загально закріплюючі, дефінітивні, декларативні, оперативні, колізійні.
Список літератури:
1. Берг О. В. Некотрые вопросы теории норм права / О. В. Берг // Государство и право. – 2003 - № 4 - С. 19 - 25;
2. Бубило В. Н. Структура норм уголовно-процессуального права / В. Н. Бубило // Право и демократия: сб. научн. тр./ [Вып. 11]. — Минск, 2001. — С. 256—265;
3. Власенко Н. А. Коллизионные нормы в советском праве / Н. А. Власенко. —Иркутск, 1994;
4. Горшенев В. М. Нетипичные нормативные предписания / В. М. Горшенев // Советское государство и право. —1978. — №3;
5. Жеребкин В. Е. О нормативной природе юридических понятий / В. Е. Жеребкин. —X., 1990;
6. Заморська Л.І. Логіко-структурні закономірності щодо визначених норм права // Держава і право. Юрид. і політ, науки. -2008. - Вип. 39. – С. 40-47.
7. Колошин В. Логічна структура норм права (деякі практичні аспекти) // Право України. - 1995. - № 7. - С. 44-46.
8. Корнута Р. Вітчизняні погляди на структуру норми права // Право України. - 2007. - № 7. – С. 19-21.
9. Кудрявцев Ю. В. Нормы права как социальная информация / Ю. В. Кудрявцев. — М., 1981. - 144 С.;
10. Мельников Ю. И. О гипотезе, диспозиции и санкции процессуальной нормы. Проблемы социалистической законности / Ю. И. Мельников. - X., 1986.-вып. 17;
11. Нормы советского права. Проблемы теории / Под ред. М.И. Байтина и В.К. Бабаева. - Саратов: Изд-во Сарат. ун-та, 1987.-248 с.
12. Орехов В.Ю. Місце санкції у структурі правової норми // Держава і право. Юрид. і політ, науки. - 2005. - Вип. 29. –С. 102-108.
13. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Поняття, ознаки, види і структура конституційно-правових норм // Право України. -2001. -№ 11.-С. 9-14.
14. Погрібний І.М. Визначення та особливості структури процесуальних норм / І.М. Погрібний // Вісник ХНУВС. – 2008. - № 43. – С. 15 – 19.
15. Ручкин Е.Б. К вопросу о нормативности права // Пробл. законності. - 2001. Вип. 46 - С. 3-9.
16. Ульянова О. Правові фікції і правові презумпції: єдність та відмінність // Право України. - 2005. - № 6. – С. 101-103.