Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 24. Конституційні основи місцевого самоврядування в Україні




Мета заняття – опанування здобувача вищої освітими теоретичними знаннями про місцеве самоврядування як конституційно-правовий інститут (поняття, сутність, основні теорії та сучасні моделі місцевого самоврядування), конституційно-правовий статус органів місцевого самоврядування

Кількість годин – 4.

Питання для самостійного опрацювання Методичні рекомендації для підготовки питань для самостійного опрацювання
Охарактеризувати поняття і зміст місцевого самоврядування в Україні, його елементи та конституційні принципи здійснення; первинний елемент місцевого самоврядування – територіальну громаду. Орієнтовний план 1. Основні принципи організації та діяльності органів місцевого самоврядування в Україні. 2. Правові, організаційні та фінансові гарантії діяльності місцевого самоврядування в Україні. При розкритті питань даної теми необхідно проаналізувати місцеве самоврядування ‑ багатогранне та комплексне політико-правове явище, яке може характеризуватися різнобічно. Аналіз Конституції України дозволяє зробити висновок, що місцеве самоврядування як обʼєкт конституційно6правового регулювання виступає в якості: по-перше, відповідної засади конституційного ладу України; по-друге, специфічної форми народовладдя; по-третє, права жителів відповідної територіальної одиниці (територіальної громади) на самостійне вирішення питань місцевого значення. Місцеве самоврядування – це право територіальної громади – жителів села чи добровільного обʼєднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища чи міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Повноваження місцевого самоврядування ‑ це визначені Конституцією і законами України, іншими правовими актами права і обовʼязки територіальних громад, органів місцевого самоврядування із здійснення завдань та функцій місцевого самоврядування. Конституція України закріплює систему місцевого самоврядування, в якій роль системоутворюючого фактору і базового елементу відіграє територіальна громада, що складається шляхом природного розселення громадян України та інших фізичних осіб в населених пунктах. Таке розселення людей відбувається шляхом реалізації громадянами права на свободу пересування і вільного вибору місця проживання, що гарантується ст. 33 Конституції. Територіальна громада функціонує безпосередньо або через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні і міські ради та їх виконавчі органи (виконавчі комітети, міські адміністрації). Спільні інтереси територіальних громад в районах та областях представляють районні та обласні ради. До основних принципів місцевого самоврядування в Україні, відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», належать: народовладдя, законність, гласність, колегіальність, поєднання місцевих і державних інтересів, виборність, правова, організаційна та матеріально-фінансова самостійність, підзвітність та відповідальність, державна підтримка та гарантія місцевого самоврядування, судовий захист прав місцевого самоврядування.
Визначити засади та механізм взаємодії місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в Україні. Державне управління на місцях в Україні представлене місцевими державними адміністраціями, які підпорядковані органам виконавчої влади вищого рівня, а також підзвітні та підконтрольні відповідним представницьким органам у сфері делегованих ними повноважень. Їх функції мають державний характер (відображають державний інтерес), насамперед зумовлені завданнями і проблемами державного значення. Місцева державна виконавча влада не має будь-яких самостійних прав і повноважень, відмінних та відокремлених від прав і повноважень органів центральної державної влади.
Характеристика світового досвід діяльності органів місцевого самоврядування та його значення для України. У Європі було сформовано дві основні моделі місцевого самоврядування, які у тому, чи іншому сполученні поширилися по всьому світу – англосаксонська та континентальна. Англосаксонська модель поширена переважно у країнах з однойменною правовою системою: Великій Британії, США, Канаді, Індії, Австралії та інших. Її головні риси: високий ступінь автономії місцевого самоврядування, виборність, контроль передусім з боку населення, відсутність на місцях спеціальних державних уповноважених, які контролюють органи місцевого самоврядування; відсутність місцевих адміністрацій (органів державної влади місцевого рівня). Головний принцип – «діяти самостійно у межах наданих повноважень». Континентальна модель поширена у країнах континентальної Європи (Італія, Франція, Іспанія, Бельгія) та у більшості країн Латинської Америки, Близького Сходу, франкомовної Африки. Її головні риси: сполучення місцевого самоврядування з діяльність місцевих адміністрацій (органів державної влади місцевого рівня), виборності та призначення; певна ієрархія системи управління, у якій місцеве самоврядування є нижчестоящою ланкою у порівнянні з вищестоящою державною; обмежена автономія місцевого самоврядування; наявність на місцях спеціальних державних уповноважених, які контролюють органи місцевого самоврядування.

Теми рефератів:

1. Основні теорії місцевого самоврядування.

2. Відносини та взаємодія органів місцевого самоврядування з місцевими та центральними органами державної адміністрації.

3. Органи самоорганізації населення у системі місцевого самоврядування.

4. Форми безпосередньої демократії у місцевому самоврядуванні в Україні.

5. Територіальна громада ‑ основа місцевого самоврядування в Україні.

6. Органи самоорганізації населення.

7. Служба в органах місцевого самоврядування.

8. Місцеве самоврядування як конституційно-правовий інститут.

9. Місцеве самоврядування – засада конституційного ладу в Україні.

10. Місцеве самоврядування як право територіальної громади.

Аналітичне задання:

1. Які є теорії місцевого самоврядування? Розкрийте їхзміст.

2. Назвіть складові системи місцевого самоврядування.

3. На яких принципах базується місцеве самоврядування?

4. Розкрийте конституційно-правовий статус органів місцевого самоврядування.

5. Які повноваження закріплюються за обласними і районними радами?

6. Що відносить Конституція України до матеріально-фінансової основи діяльності місцевого самоврядування?

7. Які є організаційні гарантії діяльності місцевого самоврядування?

8. Назвіть фінансово-економічні гарантії самостійності місцевого самоврядування.

9. Вкажіть на ті принципи місцевого самоврядування, які вміщені безпосередньо в Конституції України.

10. Як реалізується принцип народовладдя в межах місцевого самоврядування?

11. В чому полягає суть принципу поєднання місцевих і державних інтересів?

12. В чому полягає суть принципу підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб?

Задачі

1. За результатами судового розгляду міським судом міста Д. було винесено обвинувальний вирок відносно міського голови та секретаря міської ради міста Д. за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України («Зловживання владою або службовим становищем»). Зважаючи на цю обставину були азначені позачергові вибори Макеєвського міського голови.

Хто буде тимчасово виконувати обовʼязки міського голови міста Д. та секретаря міської ради міста Д. до обрання та призначення відповідних посадових осіб?

 

2. Міським головою м. Х. на посаду радника міського голови у справах молоді було призначено 17-річну громадянку України О., яка останнім часом займалася волонтерсьвою діяльністю і брала активну участь у діяльності молодіжних організацій міста. Дане призначення було обґрунтоване «омолодженням кадрів» міської ради, а також необхідністю налагодження партнерських відносин між органами міської влади та кіровоградською молоддю.

Як Ви вважаєте, наскільки законним є призначення міським головою особи, яка не досягла 18-річного віку на посаду в орган місцевого самоврядування?

Рекомендована додаткова література

Нормативно-правові акти

1. Європейська хартія місцевого самоврядування: прийнята Радою Європи у Страсбурзі 15.10.1985 // Віче. – 2000. – № 3. – С. 43–45.

2. Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування: Закон України // Відомості Верховної Ради України. – 1997. – № 38. – Ст. 249.

3. Про місцеві вибори: Закон України від 14.07.2015 // Голос України від 07.08.2015. – № 143-144.

4. Про службу в органах місцевого самоврядування: Закон України вiд 07.06.2001 // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 33. – Ст. 175.

5. Про органи самоорганізації населення: Закон України вiд 11.07.2001 // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 48. – Ст. 254.

6. Про засади запобігання і протидії корупції: Закон України від 07.04.2011 // Відомості Верховної Ради України. – 2011. – № 40. – Ст.404.

7. Про схвалення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 № 333-р // Урядовий кур’єр. – 2014. – № 67.

 

Спеціальна література

1. Абасов Г. Класифікація гарантій прав місцевого самоврядування за характером і видом суспільних відносин:проблеми теорії / Г.Г. Абасов // Підприємництво, господарство і право. – 2013. – № 2. – С. 165–169.

2. Абасов Г.Г. Класифікація конституційно-правових гарантій прав місцевого самоврядування в Україні: теоретичні засади / Г. Г. Абасов // Форум права. – 2012. – № 4. –С. 17–22.

3. Абасов Г. Класифікація гарантій прав місцевого самоврядування за характером і видом суспільних відносин: проблеми теорії / Г. Абасов // Підприємництво, господарство, право. – 2013. – № 2. – С. 165–169.

4. Баєва Л. Статут територіальної громади як засіб реалізації конституційного права громадян на участь у місцевому самоврядування / Л. Баєва // Підприємництво, господарство і право. – 2010. – №4. – С. 11-14.

5. Батанов О.В. Проблеми реалізації економічних і соціальних прав людини у місцевому самоврядуванні / О.В.Батанов // Стратегічні пріоритети. – 2010. – № 2(15). – С. 145–150.

6. Батанов О.В. Статут територіальної громади: проблеми теорії і практики / О.В. Батанов, Ю.О. Волошин, С.В. Маліков; за заг. ред. В.Ф. Погорілка. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАНУ, Маріупольський гуманіт. ін-т, 2004 – 192 с.

7. Батанова Н. Конституційно-правова відповідальність у сфері місцевого самоврядування / Н. Батанова // Вісник Центральної виборчої комісії. – 2008. – №4 (14). – С. 61–67.

8. Гробова В.П. Система місцевого самоврядування в польщі: перспективи використання доcвіду в Україні / В.П. Гробова // Науковий вісник Ужгородського національного університету. – 2015. Серія Право. Випуск 31. – Том 1. – С. 78–82.

9. Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні: підручн. / І.І. Бодрова, С.В. Болдирєв, В.О. Величко та ін.; за ред. С.Г. Серьогіної; – 2-ге вид., перероб. і доп. – Х.: Право, 2013. – 360 с.

10. Камінська Н. В. Місцеве самоврядування: теоретико-історичний і порівняльно-правовий аналіз: навч. посіб. / Н. В. Камінська. – К.: КНТ, 2010. – 232 с.

11. Корнієнко М. Місцеве самоврядування: системний аналіз / М. Корнієнко // Право України. – 2013. – №3-4. – С. 348-355.

12. Кравченко В.В. Муніципальне право України: навч. посіб. / В.В. Кравченко, М.В. Пітцик. – К.: Атіка, 2003. – 672 с.

13. Кравченко Т. А. Особливості функціонування органів місцевого самоврядування в Україні як інституту публічної влади / Т. А. Кравченко // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2011. – №1. – С. 49–53.

14. Кравченко Т. А. Посилення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування в сільській місцевості / Т. А. Кравченко // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2013. – №2. – С. 152–158.

15. Кравченко Т. А. Реформування системи місцевого самоврядування в контексті адміністративно-територіальної реформи: теоретичні та прагматичні питання / Т. А. Кравченко // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2012. – №1. – С. 94–98.

16. Куйбіда В. Механізми взаємодії державної системи управління і органів місцевого самоврядування України / В. Куйбіда, Р. Фрис // Регіональна економіка. – 2003. – № 1. – С. 91–94.

17. Любченко П.М. Конституційно-правові основи розвитку місцевого самоврядування як інституту громадянського суспільства / П.М. Любченко; Нац. юрид. акад. України ім. Я. Мудрого. – Х.: Одіссей, 2006. – 352 с.

18. Максакова Р.М. Верховна Рада Автономної Республіки Крим: Проблеми взаємовідносин з Верховною Радою України, визначення місця в системі органів влади та строку повноважень / Р.М. Максакова // Науковий вісник Академії муніципального управління: збірник наукових праць. – Серія «Право». – 2010. – Вип. 1. – С.17–29.

19. Мамочка В.В. Загальносоціальні гарантії місцевого самоврядування в Україні / В.В. Мамочка // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. – 2009. – №2. – С. 81–92.

20. Матвієнко А.С. Місцеве самоврядування як ключовий суб'єкт децентралізації влади / А. Матвієнко // Віче: Теоретичний і громадсько-політичний журнал. – 2008. – № 9/10. – С. 29–31.

21. Махначова Н. М. Реформування муніципальної публічної влади в Україні: концептуальний підхід / Н. М. Махначова // Економіка та держава. – 2015. – №3. – С. 74–77.

22. Мінаєва І.М. Форми взаємодії органів публічної влади на місцевому рівні / І.М. Мінаєва // Державне будівництво. – 2010. ‑ № 1. – С. 43–48.

23. Новак А.О. Окремі питання визначення правової природи делегованих повноважень органів місцевого самоврядування / А.О. Новак // Державне будівництво та місцеве самоврядування. – 2014. – Вип. 27. – С. 173–187.

24. Онупрієнко А.М. Місцеві органи влади в механізмі демократичної держави: теоретико-правовий аналіз: [монографія] / А.М. Онупрієнко. – Харків.: ПП «Торсінг», 2009. – 300 с.

25. Орловський О. С. Муніципалізм як складова конституціоналізму / О. С. Орловський // Актуальні проблеми держави і права: збірник наукових праць. – 2014. – Вип. 71. – С. 20–25.

26. Падій В. Обласні і районні ради в системі органів місцевого самоврядування. взаємовідносини з територіальними громадами сіл, селищ, міст / В. Падій // Організація роботи керівника територіальної громади: Навч.-метод зб. / [уклад.: В.М. Бойко, М.Д. Верес, В.Я. Матяш, С.В. Бутко]. – Чернігів: Черніг. обереги, 2006. – С. 90–93.

27. Пастернак О.М. Поняття «субʼєкт конституційного права», «субʼєкт правовідносин у сфері місцевого самоврядування» та «субʼєкт місцевого самоврядування»: проблемні питання співвідношення / О.М. Пастернак // Держ. і право: зб. наук. праць. Юрид. і політ. науки – 2003. – Вип. 21. – С. 163–170.

28. Погорілко В.Ф. Муніципальне право України: підручник / В.Ф. Погорілко, О.Ф. Фрицький. – К.: Юрінком Інтер, 2006. – 592 с.

29. Пухтинський М. Проблеми трансформації територіальної організації влади та місцевого самоврядування в контексті розвитку конституційного процесу в Україні / М. Пухтинський // Право України. – 2012. – № 8. – С. 68–77.

30. Репін І.І. Перспективи розвитку системи надання адміністративних послуг органами місцевого самоврядування / І.І. Репін, І.В. Молчанова, Я.В. Храпунова // Формування ринкових відносин в Україні. – 2014. – №11. – С. 221-226.

31. Роз'яснення щодо змін до Конституції України на реалізацію реформи місцевого самоврядування та курсу уряду на децентралізацію влади в Україні // Фінансовий контроль. – 2014. – №6. – С. 8-14.

32. Руднєва О.М. Правова природа відповідальності органів місцевого самоврядування за дотриманням європейських стандартів прав і свобод людини / О.М. Руднєва // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2012. – № 3. – С. 81–86.

33. Русанова С.Ю. Гарантії прав територіальної громади: конституційно-правовий аспект: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.02 / С.Ю. Русанова; Харк. нац. ун-т внутр. справ. – Х., 2011. – 18 с.

34. Русанова С.Ю. Муніципальні права членів територіальної громади: поняття та класифікація / С.Ю. Русанова // Форум права. – 2009. – № 2. – С. 369–374.

35. Савчин М. Реформування місцевого самоврядування в Україні у контексті соціетального конституціоналізму / М. Савчин // Право України. – 2014. – № 9. – С. 116-125.

36. Скрипченко Н. Формування теоретичних основ понять «механізм місцевого самоврядування» та «механізм здійснення функцій місцевого самоврядування» / Н. Скрипченко // Демократичне врядування: Науковий вісник. – 2009. – Вип. 3. – С. 18‑26.

37. Солоненко О.М. Права людини та місцеве самоврядування: аспекти співвідношення / О.М. Солоненко // Науковий вісник НАВС. – 2011. – №4. – С. 106–111.

38. Упровадження децентралізації публічної влади в Україні: національний і міжнародний аспекти / Г.Г. Динис, Т.О. Карабін, Я.В. Лазур, М.В. Менджул, Р.П. Натуркач, О.Я. Рогач, М.В. Савчин, І.С. Сухан, П.А.Трачук, І.В. Хохлова; за заг. ред. д-ра юрид. наук, проф. М.В.Савчина. – Ужгород: TIMPANI, 2015. – 216 с.

39. Фуртатов В.С. Проблеми вдосконалення взаємодії органів виконавчої влади та місцевого самоврядування / В.С. Фуртатов // Наукові праці ЧДУ ім. Петра Могили. Правознавство. – 2010. – Том 69. – С. 134‑137.

40. Шаповал В.Д. Конституційно-правовий статус сільського, селищного, міського голови в Україні: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.02 / В.Д. Шаповал; Київський національний ун-т внутрішніх справ. – К., 2009. – 20 с.

41. Шахматова Т. Застосування принципів субсидіарності та пропорційності у процесі реформування місцевих органів влади в Україні / Т. Шахматова // Право України. – 2009. – № 10. – С. 125–131.

42. Шолкова Т. Фінансова система місцевого самоврядування України: поняття та елементи / Т. Шолкова // Підприємництво, господарство і право. – 2014. – №9. – С. 50–53.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 608 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2329 - | 2119 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.