Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Труднощі в діагностиці гострих середнiх отитiв.




- Утруднений огляд барабанної перетинки з-за вузькостi зовнiшнього слухового проходу.

- Майже горизонтальне положення барабанної перетинки затрудняє установлення "границi" з шкiрою, що покриває верхню стiнку зовнiшнього слухового проходу.

- Гiперемiя барабанної перетинки може бути "прихована" пiд злущеним епiдермiсом.

- Hормальна барабанна перетинка може "червонiти" пiд час плачу i крику дитини, що "виникає, як правило", пiд час очистки зовнiшнього слухового проходу. В подiбних випадках необхiдно повторити огляд через декiлька годин.

Останнi два положення нерiдко передбачають "дiагностичний парацентез".

В залежностi вiд вiку i клiничного перебiгу розрiзняють декiлька форм гострого середнього отиту у дiтей: гострий середнiй отит новонароджених;

типовий гострий середнiй отит;

латентний гострий середнiй отит;

рецидивуючий середнiй отит.

Клінічна картина типового гострого середнього оттта у дітей мало чим вiдрiзняється вiд такої у дорослих, захворювання проходить приблизно такi ж стадiї. В цiлому перебiг цього захворювання у дiтей бiльш сприятливий, нiж у дорослих. Тривалiсть гострого середнього отиту вiд декiлькох днiв до 2-3 тижнiв.

При гострих середнiх отитах у дiтей нерiдко в запальний процес втягується печера, а у бiльш старших - i вся клiтина система соскоподiбного вiдростка (мастоїдит). Прорив гною пiд окiстя i утворення субперiостального абсцесу у дiтей молодшого вiку спостерiгається значно частiше, нiж у дiтей старшого вiку i дорослих. Гнiй проривається через втягнутий в запальний процес кортикальний шар або через sutura squamomastoidea.

При отоскопiї у дiтей раннього вiку при антритi i субперiостальному абсцесi буває видно в слуховому проходi дещо назовнi вiд задньоверхнього квадранту барабанної перетинки невелике потовщення у виглядi валика. Це потовщення обумовлено перiоститом в областi кiсткового барабанного кiльця i задньої стiнки зовнiшнього слухового проходу на рiвнi передньої стiнки печери. При надавлюванi на дiлянку субперiостального абсцесу (завушного) гноєтеча з вуха посилюється, що, безумовно пiдтверджує його наявнiсть i зв'язок з середнiм отитом.

Лікування антриту з субперiостальним абсцесом деякi отiатри проводять пункцiю абсцесу товстою голкою, вiдсмоктування гною i промиванням його порожнини. Hерiдко при такому промиванi рiдина витiкає через зовнiшнiй слуховий прохiд. В бiльшостi випадкiв приходиться розкривати субперiостальний абсцес i антрум (мал. 19 -20). Пiсля розкриття антрума i видалення патологiчно змiнених тканин в нього вводять дренажну полiетiленову трубку, через яку кожен день промивають порожнини середнього вуха i вводять в них антисептичнi розчини, емульсiї. В бiльшостi випадкiв таке лiкування приводить до повного одужання дитини.

 

Гострий середній отит новонароджених зустрiчається в першi три тижнi пiсля народження i спостерiгаїться у 0,4% дiтей цього вiку.

Дiагностика гострого середнього отиту у новонароджених затруднена. У них гострий середнiй отит супроводжується падiнням маси тiла, розладом шлункового-кишкового тракту, неспокiйною поведiнкою (дитина вертить головкою, плаче, вiдказується вiд грудей або з криком перестає ссати, поскiльки ковтальнi i смоктальнi рухи посилюють бiль у вусi). Hевиключена можливiсть, що посилення болю у вусi пiд час годування груддю виникає за рахунок близькостi до зовнiшнього слухового проходу i барабанної перетинки суглобу нижньої щелепи, а також повiтряних поштовхiв, якi передаються через широку i коротку слухову трубу новонародженого при ковтальних рухах.

Hе дивлячись на вiдсутнiсть кiсткової частини зовнiшнього слухового проходу у новонароджених, реакцiя при натисканi на козелок при середньому отитi буває позитовною лише в 50-60% випадкiв, що пов'язано з недостатнiм розвитком нервової системи i значним зниженням больової i других видiв чутливостi, особливо пiд час сну. Тому пропозицiя деяких авторiв використати цю ознаку пiд час сну новонародженого малообгрунтована.

Пiдвищення температури тiла при гострому середньому отитi у новонародженого спостерiгається в 55-60% випадкiв. У деяких дiтей навiть при рiзковиражених ознаках гострого середнього отиту температурна реакцiя вiдсутня.

Змiна кровi при гострому середньому отитi у новонароджених також буває не завжди, аде в бiльшостi випадкiв (65-70%) кров реагує пiдвищенням кiлькостi лейкоцитiв. Однак це пiдвищення рiдко буває значним.

В першi 2-3 днi пiсля народження шкiра зовнiшнього слухового проходу i епiдермального шару барабанної перетинки буває розрихленою внаслiдок тривалого контакту з навколоплiдною рiдиною, тому пiзнавальнi пункти барабанної перетинки не такi чiткi, як у дiтей старшого вiку. Свiтловий конус в переважнiй бiльшостi випадкiв вiдсутнiй протягом першого тижня.

Hеобхiдно враховувати, що пiсля введення вушної лiйки шкiра зовнiшнього слухового проходу дещо червонiє. Це почервонiння швидко проходить i на барабанну перетинку. Така ж реакцiя виникає внаслiдок очистки зовнiшнього слухового проходу, а також крику дитини.

У новонароджених стан барабанної перетинки часто не вiдображає того процесу, який розвивається в барабаннiй порожнинi. До того ж треба звертати увагу на можливiсть крововиливiв в барабанну перетинку, якi можуть виникнути пiд час пологового акту, особливо при патологiчних пологах.

Латентний середній отит спостерiгається у дiтей ранього вiку при токсичнiй диспепсiї, дизентерiї та iнших захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Ведучим проявом такого поєднання захворювань є рiзковиражений токсикоз, який приводить до латентного перебiгу середнього отиту. При цьому з збiльшенням виснаження дитини зменшуються прояви отоскопiчних змiн.

Дуже важлива своєчасна дiагностика антрита. Отоскопiя при цьому мало iнформативна. Iнодi виявляють пастознiсть i незначну iнфiльтрацiю м'яких тканин завушної дiлянки. В бiльшостi випадкiв симптоматика антриту буває дуже скудною, тому пiд час операцiї нерiдко виявляється рiзка невiдповiднiсть мiж бiдною клiничною картиною i великою руйнацією скроневої кiстки. Тому в дiагностицi антриту слiд ширше примiняти рентгенологiчнi методи дослiдження.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 306 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2298 - | 2049 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.