Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Етичні проблеми релігійної філософії




 

 

Особливістю сучасних релігійно-етичних концепцій є прагнення до переходу від твердої конфронтації з наукою і світською етичною думкою до діалогу і твердженню можливості узгодження релігії та науки. Однак принципові положення релігійно-етичних концепцій залишаються незмінними.

Слід зазначити представників неотомізму: Ж. Маритен, Є. Жильсон, К. Ранер, папа Римський Іоанн Павло II (1920–2005), які виражають офіційне вчення католицької церкви. Вони ставлять перед собою завдання переосмислити з урахуванням новітніх тенденцій спадщини Хоми Аквінського.

Є. Жильсон (1884–1978) вважає, що універсальний синтез релігії і науки був досягнутий в етиці Аквіната, а в Новий час взяли гору деструктивні тенденції, що й привело до глобальних проблем сучасності. Тому необхідно відновити втрачену єдність, гарантією якої є Бог.

Ж. Маритен (1882–1973) говорить про містичний акт існування, що виходить від Бога, що і є основою, як природи, так і моральних відносин у людському суспільстві.

К. Ранер (1904–1984), звертаючись до навчання М. Хайдеггера, формулює принцип «теологічної антропології», аналізує специфіку людського «буття у світі», що полягає, на його думку, у постійній відкритості, «трансцендірованії» щодо Божественного існування. Особистість, що направляється у своїх діяннях “природнім законом”, що пропонують творити добро і уникати зла. Прагнучи до блага, особистість знаходить сукупність інтелектуальних, моральних і теологічних чеснот, на культивування яких і повинна бути орієнтоване громадське життя. Питання про творчу активність людини, що творить культурно-історичний мир, привертає особливу увагу теоретиків «трансцендентального неотомізму», що поєднують характерне для християнської релігійної філософії провіденціально-есхатологічне бачення суспільства з аналізом актуальних соціальних проблем. Суспільство розуміється як сукупність окремих індивідів і як “надлюдина”. У своїй еволюції суспільство, згідно із соціальною теорією неотомізму, повинне випливати вічним нормативним принципам, які можуть по-різному тлумачитися в різних ситуаціях. Здійснення цих принципів покликано забезпечити примирення протиріч між соціальними шарами, політичний плюралізм і дотримання прав і свобод громадян. Віддаючи пріоритет загальнолюдським цінностям, представники неотомізму проводять думку про необхідність “третього шляху”, що лежить між “капіталістичним індивідуалізмом” і “марксистським колективізмом”.

Найбільш повна відповідь на дане питання студент може знайти в джерелах [2; 5; 6].

Діалог церкви «Градів Божого» і суспільства «Градів земного» розуміється, як засіб внесення вищих релігійно-моральних цінностей у культуру сучасності. Єднання «Градів земного» (наука і техніка) і «Градів Божого» (релігія) втілюється в ідеалах так званого «інтегрального гуманізму».

Визнаючи фундаментальну цінність світової історії, неотомізм вбачає в ній наявність іманентної мети, яка є моральним вдосконалюванням людства. Неотомізм надає великого значення екуменічному руху як засобу зближення релігій і зм'якшення трагічних протиріч сучасного суспільства.

Студент повинен зрозуміти, що етика неотомізму виходить із того, що джерелом моралі є божий розум, який вічний і визначає моральні вимоги до людині. Людина лише подібна Богу, його буття відрізняється неповнотою, сполучене зі злом, тому справжнє блаженство на цім світі неможливо. Головною причиною всіх лих є відступ від норм релігійної моралі. Щастя людини полягає в підпорядкуванні «божому закону», який тільки і може визначити шлях до вічного блаженства на тому світі. Їхня основна ідея полягає в об'єднанні релігійно-містичного підходу з науково-раціоналістичним світорозумінням, що ствердилися в сучасну епоху. При цьому неотомізм активно використовує ідеї інших етико-філософських плинів новітнього періоду, особливо позитивістсько-сцаентистської і екзістенціалістської спрямованості.

Теологічне обґрунтування моральності представлене також і в неопротестантизмі (К. Барт (1886–1968), Р. Нибур (1892–1971), П. Тиллих (1886–1965) і ін.), представники якого послідовно розбудовують навчання Лютера і Кальвіна. На їхню думку, людина по природі своєї гріховна і порочна, а тому не здатна здійснювати заповіді Христа в реальному житті. Моральність як боже приречення перебуває в сфері «відносини людини до Бога», що і становить його справжнє буття. Моральність – це звертання і любов до Бога, всепрощення і справедливість, тоді як світова мораль – це утилітарні розрахунки і матеріальні егоїстичні інтереси.

Додаткову літературу студент може знайти в джерелах [1; 5].

 

Література

 

1. Скирбекк, Г. История философии / Г. Скирбекк, Н. Гилье. – М., 2001.

2. Философия: курс лекций. – М.: Центр, 1999.

3. Спиркин, А. Г. Философия: учебник / А. Г. Спиркин. – М., 1999.

4. Мень, П. О Тейяре де Шардене / П. Мень // Вопросы философии. – 1990. – № 12.

5. Тейяр де Шарден. Божественная среда / Тейяр де Шарден. – М.: Политиздат, 1992. – 306 с.

6. Тейяр де Шарден. Феномен человека / Тейяр де Шарден. – М.: Политиздат, 1993. – 414 с.

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 406 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2333 - | 2042 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.