Кафедра правознавства
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС КУРСУ
“Адміністративний процес України”
(за вимогами кредитно-модульної системи)
Навчально-методичний комплекс розробила к.і.н., доц. С.І.Поляруш
Кіровоград - 2014
УДК
ББК
Навчально-методичний комплекс курсу «Адміністративний процес України». – КДПУ ім.. В.Винниченка. - 2014. - 38 с.
Розробники: к.і.н., доцент С.І.Поляруш
Рецензенти: (профільна кафедра іншого ВНЗ та два рецензенти: з установи, в якій ви-кладається навчальний курс, та з іншого ВНЗ або НДІ).
Затверджено методичною комісією кафедри правознавства КДПУ ім..В.Винниченка.
Протокол № _ 1 __від _ 28 серпня __2014 р.
ББК
©КДПУ ім.В.Винниченка, 2014.
СТРУКТУРА ПРОГРАМИ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
«Адміністративний процес України»
1. ОПИС ПРЕДМЕТА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
Курс: (підготовка бакалаврів) | Напрям, спеціальність, освіт-ньо-кваліфікаційний рівень | Характеристика навчального курсу |
Кількість кредитів, відповід-них ЕСТS: _ 2,5 __ (нац. кредитів: _ 2, 5 _) Модулів за видами роботи: 3. Змістовних модулів: 2 Загальна кількість годин: 144 год. Тижневих годин: 3 год. | Шифр та назва напряму: 0304 Право Шифр та назва спеціальності: 6030401. Право Спеціалізації: ________________________ Освітньо-кваліфікаційний рівень: бакалавр. | Обов'язковий Рік підготовки: 2014/2015 Семестр: ІІІ. Лекції (теоретична підготовка): 38 год. Семінарські заняття: 16год. Практичні заняття: _ 0 ___ годин Лабораторні заняття: _ 0 __ годин Самостійна робота: 90 год. Вид контролю: екзамен. |
2. МЕТА І ЗАВДАННЯ ВИВЧЕННЯ КУРСУ
2.1. Мета викладання дисципліни – вивчення нової галузі юрисдикційного спрямування –адміністративно-процесуального права України
2 2.Завдання вивчення дисципліни – вивчення теоретичної частини курсу із з”ясуванням предмета, метода, суб”єктів, джерел, адміністративного провадження; ознайомлення з провадженнями у сфері управління, провадженнями з адміністративного судочинства та адміністративно-деліктними провадженнями.
2.3.Перелік дисциплін, засвоєння яких необхідно студентам для вивчення курсу - конституційне право України, адміністративне право, трудове, земельне, екологічне, митне право, цивільний процес та кримінальний процес.
НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА КУРСУ
ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1. Теоретичні засади адміністративного процесуального права.
Тема 1. Поняття адміністративного процесуального права України
Загальне поняття юридичних процесів, їх види і характеристика. Социльне призначення адміністративного процесуального права. Предмет адміністративного процесуального права, публічний та приватний його аспекти. Метод адміністративного процесуального права, його адміністративно-процесуальна форма. Принципи адміністративного процесуального права та адміністративного процесу. Верховенство права, презумпція правомірності дій і вимог суб'єкта звернення та заінтересованої
особи, верховенство закону, забезпечення охорони інтересів особи і держави — провідні принципи нормотворчої діяльності в сфері процесуальних відносин. Адміністративні процесуальні принципи, їх види та характеристика. Система адміністративного процесуального права, зміст її Загальної та Особливої частин. Взаємодія адміністративного процесуального права з іншими галузями права. Адміністративне процесуальне право як самостійна галузь у системі права України.
Тема 2. Норми адміністративного процесуального права
Поняття адміністративної процесуальної норми та державні гарантії її дії. Відмінності адміністративних процесуальних норм від норм інших галузей права. Структура адміністративної процесуальної норми. Гіпотеза та її види. Диспозиція та її особливості. Санкція. Класифікація адміністративних процесуальних норм. Адміністративно-управлінські, адміністративно-судочинні та адміністративно-деліктні процесуальні норми.
Джерела адміністративних процесуальних норм, їх зовнішні форми вираження. Форми систематизації адміністративних процесуальних норм. Адміністративне процесуальне законодавство. Міжнародні угоди, що містять адміністративні процесуальні норми як джерела адміністративного процесуального права. Рішення Конституційного Суду України, постанови Пленуму Верховного Суду України, постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України як джерела адміністративного процесуального права.
Тема 3. Адміністративні процесуальні правовідносини
Поняття та основні риси адміністративних процесуальних правовідносин. Специфічні ознаки процесуальних відносин. Структура адміністративних процесуальних відносин. Правова норма як юридична основа адміністративних процесуальних правовідносин. Суб'єкти, об'єкти та юридичні факти як елементи структури адміністративних процесуальних відносин. Зміст адміністративних процесуальних відносин. Види адміністративних процесуальних відносин, їх наукове обґрунтування та дискусійне обговорення.
Тема 4. Суб'єкти і учасники адміністративного процесуального права
Поняття та ознаки суб'єктів адміністративного процесуального права. Види суб'єктів адміністративного процесуального права. Особи, які регулюють і вирішують адміністративні справи. Особи, які обстоюють в адміністративному процесі особисті права та законні інтереси. Особи, які представляють та захищають інтереси інших осіб. Особи, які сприяють адміністративним провадженням та здійсненню адміністративного судочинства. Характеристика повноважень суб'єктів адміністративного процесуального права.
Тема 5. Сутність адміністративного процесу та його зміст
Поняття адміністративного процесу та його особливості. Форми адміністративного процесу. Ознаки адміністративного процесу: наявність однієюіз сторін суб'єкта владних повноважень; неслужбова сфера процесуальної діяльності; наявність адміністративної справи, чітка регламентація повноважень органів влади; строковість вирішення справи. Співвідношення адміністративного процесу та управлінської діяльності.
Структура адміністративного процесу, її поняття та елементи. Адміністративні провадження, стадії, етапи та дії (процедури) як елементи адміністративного процесу.
Адміністративні провадження та їх види. Поняття адміністративного провадження. Ознаки адміністративного провадження. Провадження у сфері управління, провадження з адміністративного судочинства та адміністративно-деліктні провадження як зміст адміністративного процесу.
Стадії адміністративних проваджень, їх характеристика. Адміністративні процедури (процесуальні дії), їх поняття, ознаки та види.
Адміністративна юрисдикція та адміністративна юстиція, їх поняття та співвідношення. Характеристика та ознаки адміністративної юрисдикції та адміністративної юстиції, їх спільні, загальні риси та особливості.
Тема 6. Доказування та докази в адміністративному процесі
Поняття адміністративного процесуального доказування. Поняття доказів, предмет доказування, обов'язок доказування. Джерела доказів. Пояснення сторін, третіх осіб та їх представників про відомі їм обставини. Визнання вимоги. Показання свідків про відомі їм обставини. Письмові докази, документи. Речові докази, предмети матеріального світу. Висновки експертів. Законність одержання доказів.
Дослідження доказів. Установлення фактів протиправних рішень, дій чи бездіяльності органу владних повноважень, наявності чи відсутності адміністративно-правового спору чи спору про право, наявності інтересів третіх осіб, наявності адміністративного правопорушення та його складу, обставин, що пом“якщують і обтяжують відповідальність, наявність майнової щкоди.
Преюдиційні факти, їх поняття і значення. Загальновідомі обставини та визнані факти, їх значення. Класифікація доказів. Прямі та непрямі докази. Обвинувальні докази, виправдувальні докази, первісні та похідні докази.
Заходи забезпечення доказів та адміністративних проваджень, їх нормативно-правове регулювання.
Тема 7. Процесуальні строки та витрати
Поняття процесуальних строків та їх значення в адміністративному процесі. Визначення процесуальних строків, порядок їх обчислення. Види процесуальних строків. Строки, встановлені законом. Строки, встановлені судом, органом владних повноважень (посадовою особою). Строки звернення за захистом порушених прав. Строки повідомлення про час і місце розгляду справи. Строки розгляду адміністративної справи. Строки оскарження постанов у справах та перегляду справ. Строки виконання постанов у справах. Строки, тривалість і межі яких визначаються судом, органом владних повноважень (посадовою особою).
Поняття та види витрат у адміністративному процесі. Судовий збір. Витрати на правову допомогу, витрати пов”язані із прибуттям до суду, витрати по залученню свідків, спеціалістів, перекладачів, проведенню суджових експертиз, витрати пов”язані із проведенням огляду доказів на місці.
Тема 8. Заходи процесуального примусу в адміністративному процесі
Поняття заходів адміністративного примусу. Підстави застосування заходів адміністративного примусу: протиправне перешкоджання особами здійсненню адміністративного провадження, порушення встановлених у суді правил; невиконання вимог щодо припинення протиправних дій осіб та фіксування вчиненого правопорушення. Види заходів примусу: попередження; видалення із зали судового засідання; тимчасове вилучення доказів для дослідження судом, органом владних повноважень (посадовою особою); привід. Нормативно-правове та процесуальне закріплення застосування заходів примусу. Особи, уповноважені застосовувати заходи процесуального примусу.
Змістовий модуль 2. Адміністративні провадження. Адміністративне судочинство.
Тема 9. Нормотворче провадження.
Поняття нормотворчого провадження як виду провадження у сфері управління. Види нормотворчих проваджень за сферами організуючого впливу розроблюваних нормативних актів.: провадження з прийняття постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України; провадження з видання наказів, інструкцій та інших актів міністерств, комітетів та інших центральних органів спеціальної компетенції; провадження з видання рішень місцевих державних адміністрацій, з видання локальних актів керівниками державних підприємств, установ, організацій; провадження з видання нормативних актів органами місцевого самоуправління. Структура нормотворчого провадження: підготовка нормативного акта, прийняття нормативного акта, реєстрація нормативного акта, вступ нормативного акта в дію, оскарження та опротестування. Зміст окремих стацій нормотворчого провадження.
Тема 10. Реєстраційно-дозвільне провадження.
Поняття дозвільної системи. Дозвільні документи: спеціальний дозвіл, ліцензія, сертифікат. Поняття та сутність дозвільного провадження. Класифікація дозвільних проваджень за цілями, за суб”єктами і за предметом. Стадії дозвільних проваджень: порушення дозвільного провадження; безпосереднє вивчення компетентним органом поданих документів або обстеження приміщень, речей щодо відповідності їх вимогам дозвільної системи; прийняття рішення; оскарження та опротестування прийнятих рішень; виконання прийнятого рішення (видача дозволу).
Поняття державної реєстрації. Групи об”єктів державної реєстрації. Поняття реєстраційного провадження. Стадії реєстраційного провадження: порушення і розгляд справи; прийняття решення щодо реєстрації або відмова у реєстрації; оскарження та опротестування прийнятого рішення; виконання прийнятого рішення. Специфіка проведення реєстраційного провадження для юридичних осіб, для транспортних засобів.
Тема 11. Дисциплінарне, атестаційне та контрольне провадження.
Поняття дисципілнарної відповідальності, її специфіка. Види дисциплінарних стягнень.
Поняття та стації дисциплінарного провадження у справах про адміністративні деліки, вчинені особами, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну. Поняття та структура дисциплінарного провадження у справах про порушення правил попереднього ув”язення, умов і порядку відбуття кримінального покарання. Поняття та стадії дисциплінарного провадження у справах про порушення правил внутрішнього розпорядку приймальників-розподільників для некповнолітніх та осіб, затриманих за бродяжництво.
Поняття атестаційної системи та об”єкти атестації. Поняття атестаційного провадєження та його стадії: підготовка справи про атестацію; розгляд атестаційнрої справи та прийняття рішення з атестації; оскарження та опротестування прийнятого рішення; виконання прийнятого рішення. Специфіка атестації фізичних осіб, навчальних закладів, робочих місць за умовами праці.
Поняття контролю та нагляду в адміністартивному процесі. Контролюючі суб’єкти та їх повноваження. Поняття контрольного провадження, його особливості. Стадії контрольних проваджень: інформаційна, аналітична, стадія коригування.