Поряд з агротехнічним способом боротьби з бур'янами останнім часом у колгоспах і радгоспах застосовують хімічний, який дозволяє значно підвищити продуктивність праці знизити затрати на догляд за посівами сільськогосподарських культур.
Хімічна промисловість випускає ряд препаратів (гербіцидів), за допормогою яких можна знищити переважну більшість бур'янів у посівах льону, злакових, бобових, овочевих та інших культур.
До гербіцидів, що виготовлені на основі 2,4 - Дихлорфеноксіоцтової кислоти (2,4 - Д) належать натрієва сіль 2,4 - Д, що являє собою сірий або рожево - сірий порошок, добре розчинний у воді, містить 70 - 75% діючої речовини: аміачна сіль 2.4 - Д - рідина бурого кольору, добре розчинна у воді,містить 40 - 45% діючої речовини, фізіологічно активніша, ніж натрієва сіль 2.4 - Д; ефіри 2.4 - Д (бутиловий, октиловий, хлор - кротиловий та інші на суміші ефірів С7С9 - рідини темно-коричневого кольору, легко утворюють емульсії з водою, містять 32 - 80% діючої речовини. Усі ефіри в два - три рази фізіологічно активніші, ніж натрієва сіль 2,4 - Д.
Натрієва сіль 2 – метнл – 4 - хлорфеноксіоцтової кислоти (2М - 4Х чи дикотекс) – темно - сірий порошок, легко розчинний у воді, містить 40 - 80% діючої речовини. За своїми властивостями ці гербіциди подібні до гербіцидів типу – 2,4 – Д, але дія їх на деякі бур'яни й культурні рослини більш м'яка. Чутливішими до цих гербіцидів, ніж до 2,4 - Д, виявились жабрій звичайний, рутка лікарська, шпергель звичайний, глуха кропива стеблообгортна, хвощ польовий з культурних - кукурудза, а стійкішими серед бур'янів - березка польова, осоти та різні види гірчаків, а серед культурних рослин - овес, просо, льон. Найбільш широко застосовують препарат на посівах льону, зернових колосових та картоплі.
На основі хлорфеноксимасляних кислот хімічна промисловість випускає водорозчинні натрієві та амінні солі 2,4 - ДМ та 2М - 4ХМ. 2,4 - ДМ містить 150 г діючої речовини в літрі, а 2М - 4ХМ - 40%. Ці речовини фізіологічно неактивні, але в тканинах деяких рослин, які мають певні ферменти, перетворюються в гербіциди типу 2,4 - Д і 2М - 4Х. Стійкими проти цих гербіцидів серед культурних рослин виявились зернові колосові, горох, конюшина, люцерна, еспарцет, льон та інші, а серед бур'янів - редька дика, зірочник середній.
Гербіцид зберігає токсичність у ґрунті до одного року. Малотоксичний для людей і тварин.
Існують також гербіциди, за допомогою яких можна знищувати не тільки двосім'ядольні бур'яни в посівах злакових культур, а й злакові та деякі двосім'ядольні в посівах двосім'ядольних культур - буряків, соняшника, картоплі, льону, моркви, коріандру, овочевих і в садах. Це гербіциди виготовлені на основі хлор - аліфатичнних кислот.
Дихлоральсечовина (ДХС) - порошок ясно-сірого кольору, не розчинний у воді, але утворює суспензію з водою, містить 50 - 73% діючої сечовини, знищує односім'ядольні бур'яни в посівах картоплі, буряків, помідорів. У рослини потрапляє через проростки. Зберігає токсичність у ґрунті 1 - 2 місяці. Інші похідні сечовини по-різному зберігають токсичність ґрунті.
Препарати карбаиінової кислоти. ІФК (ізопропіл – ІЧ - фенілкарбамат) – 50 -процентний змочуваний порошок сірого кольору, в ґрунті зберігає токсичність 4 - 6 тижнів. Застосовують у боротьбі з однорічними односім'ядольними бур'янами та зірочником середнім. Це гербіциди системної дії. Проникають у рослини через проростки, зберігають токсичність у ґрунті 4 - 6 тижнів.
З групи карбонових кислот на посівах рису в боротьбі з однорічними одно- і двосім'ядольними бур'янами використовують пропанід (3,4 – дихлор - пропіопанід), що випускається хімічною промисловістю у формі 25 – 40 - процентного концентрату емульсії. Поступає в рослини через листки й частково коріння. Зберігає токсичність у ґрунті до 4 місяців.
Гербіциди на основі похідних фенолу. ДНОК (динітроортокрезол) - порошок жовтого кольору, містить 50% діючої речовини, добре розчинний у воді, застосовують їх для знищення повитиць на посівах багаторічних трав та в боротьбі з бур'янами на необроблюваних землях. Зберігають токсичність у ґрунті до 6 місяців.
Проти двосім'ядольних однорічних бур'янів у посівах зонтичних культур (морква, петрушка) застосовують тракторний гас або солярове масло, у боротьбі з двосім'ядольними однорічними у посівах цибулі-сіянки, картоплі - діанамід кальцію - сірий порошок (для спилювання). Крім перелічених, у виробництво надходять багато нових гербіцидів, які дають змогу боротись з одно- й двосім'ядольними бур'янами в посівах різних сільськогосподарських культур.
Усі гербіциди застосовують у вигляді розчинів, суспензій, емульсій, виняток - ціанамід - кальцію, яким обпилюють рослини й тракторний гас чи солярове масло, які використовують у чистому вигляді.
Для обприскування застосовують наземні обприскувачі, що обладнані горизонтальною штангою: ОНК - А, ОНК - Б, ОНК - 100, ГАН - 8, ГАН - 15, ПОУ. Обприскувачі ОКС, ОВТ - 1А та інші, які не мають горизонтальної штанги для внесення гербіцидів, застосовувати не можна. Вносять гербіциди також літаками ЯК-12, АН 2 і вертольотами МІ - 1, КА - 15, КА - 26. Під час такої обробки потрібно слідкувати, щоб гербіциди не потрапляли на чутливі до них культури, та дотримуватись загальноприйнятих правил безпеки.