Вирішальними у боротьбі з бур'янами в агротехнічні заходи, в основу яких покладено біологічні властивості дикорослих і культурних рослин. Серед цих заходів найбільшого значення набули: правильне чергування культур у сівозміні, своєчасний і високоякісний обробіток ґрунту, добрий догляд за посівами.
За правильного чергування культур у польових, овочевих, кормових та інших сівозмінах умови для різних видів бур'янів складаються неоднакові. Це пояснюється тим, що значна частина бур'янів біологічно пристосувалась до росту разом з культурними рослинам* і є постійним супутником окремих культур. Так, у постах озимих ростуть озимі й зимуючі бур'яни: бромус житній, метлюг звичайний, грицики звичайні, сухоребрики, волошка синя, у посівах ранніх ярих зернових - ранні ярі бур'яни: редька дика, вівсюг звичайний; у посівах пізніх ярих зернових - пізні ярі бур'яни: мишій зелений, мишій сизий та інші.
Якщо на тому самому полі декілька років підряд висівається культура або культури з подібними біологічними властивостями, які потребують однакових заходів щодо догляду, то за таких умов на полі буде збільшуватись кількість видів бур'янів, пристосованих до особливостей вирощування цих культур, наприклад, плоскуха звичайна в посівах проса.
Чергування різних за біологічними властивостями. й потребами до заходів їх вирощування культур створює можливість здійснювати диференційовану агротехніку в різні періоди року: ранній і пізній обробітки під ярі культури, літній обробіток під озимину, догляд за посівами просапних культур, післяжнивний обробіток ґрунту після збирання врожаю озимих і ярих, ранній і пізній осінній обробітки тощо. Все це дозволяє вести З спішну боротьбу з бур'янами протягом усього вегетаційного періоду.
Високу ефективність у боротьбі з бур'янами в сівозміні дає основний обробіток ґрунту, який складається з лущення стерні та оранки на зяб. Під пас післяжнивного лущення знищують бур'яни, що знаходились у посівах колосових культур у пригніченому стані (мишії, курай руський тощо), а - також розетки дворічників. Крім того, насіння багатьох видів бур'янів гірчиці польової, редьки дикої, гречки татарської та інших), що.заходиться на поверхні ґрунту, після випадання дощів потрапляє в сприятливі для проростання умови, і сходи їх знищуються наступною зяблевою оранкою.
Лущення створює також необхідні передумови для боротьби з дворічними й багаторічними бур'янами – кореневищними та коренепаростковими. Своєчасне підрізування і відокремлення надземної частини цих бур'янів від коріння припиняє нагромадження в них поживних речовин і сприяє їх виснаженню.
Найвищої ефективності в боротьбі з бур'янами досягають лущенням, яке провадиться одночасно із збиранням урожаю або відразу ж після цього. За таких умов ґрунт не встигає висохнути й ущільнитися, завдяки чому можна домогтися доброго підрізування ростучих бур'янів і створити сприятливі умови для масового проростання їх насіння та знищення сходів наступним обробітком.
Важливе значення має правильний вибір ґрунтообробного знаряддя, глибина та кількість лущень, що залежить від ступеня забур'янення та видів бур'янів, які треба знищити.
У боротьбі з багаторічними коренепаростковими бур'янами (осоти, степовий гірчак звичайний, березка польова) обов'язковим в дворазове лущення стерні полицевими знаряддями. Перший раз лущать одночасно або вслід за збиранням попередньої культури на глибину 6 - 8 см а боронуванням або коткуванням в агрегаті, другий - після відростання розеток бур'янів на глибину 12 - 14 см.
На полях, засмічених кореневищними бур'янами, зокрема пирієм повзучим, під час лущення треба домогтися доброго подрібнення кореневищ і швидкого проростання їх. З цією метою поле дискують у двох взаємно перпендикулярних напрямках на глибину залягання кореневищ з тим, щоб у період з'явлення сходів у вигляді «шилець» глибоко переорати плугами з передплужниками та знищити бур'яни.
Велика роль у боротьбі з бур'янами, особливо багаторічними, належать зяблевій оранці, під час якої повністю знищують сходи бур'янів, що з являються на злущеному полі, глибше підрізують коріння багаторічників, а насіння бур'янів та інші органи розмноження загортають у ґрунт на таку глибину, де вони втрачають здатність проростати або й зовсім гинуть.
На полях, засмічених осотами, березкою польовою, пирієм повзучим та іншими багаторічними бур'янами, під час підготовки ґрунту під ярі й озимі культури глибину оранки доцільно збільшувати до 25 - 27, а під просапні - до 30 - 32 см.
На полях, засмічених степовим гірчаком звичайним, глибину зяблевої оранки доводять до 35 і більше сантиметрів.
Правильне визначення строку зяблевої оранки також має важливе значення. Після стерньових попередників ранній зяб дав кращі результати в очищенні полів від однорічних і багаторічних бур'янів. За дуже пізнього підняття зябу ґрунт мало очищається від бур'янів, бо їх насіння в цей час майже не проростає. Тому після пізніх попередників, у тому числі й просапних, орати доцільно слідом за збиранням урожаю на повну глибину орного шару плугами з передплужниками. У районах з тривалим теплим осіннім періодом на полях, засмічених багаторічними бур'янами, перед оранкою потрібно провести лущення.
У районах достатнього зволоження, де після оранки випадають дощі, додатковий осінній обробіток раннього зябу (боронування, культивація) стимулює проростання насіння бур'янів, після чого їх знищують.
Боротьба з бур'янами на чистих та зайнятих парах. Добрих результатів у боротьбі з бур'янами можна досягти в чистому (чорному) пару, тобто в полі сівозміні, яке протягом усього вегетаційного періоду не займають під посів.
Обробіток чорного пару розпочинають слідом за збиранням попередника. Після зернових культур суцільного посіву поле лущать, а після з'явлення масових сходів бур'янів - орють, після пізніх просапних - орють слідом за їх збиранням. На полях, де був посіяний соняшник, для знищення його падалиці краще спочатку провести лущення. Лущити поле треба після ранніх просапних.
Па парах, дуже засмічених насінням бур'янів, ефективнішим є пошаровий обробіток ґрунту, який складається з ранньовесняного боронування та декількох культивацій, першу з яких провадять на глибину 10 - 12 см, а наступні - мілкіше. Щоб запобігти надмірному висушуванню ґрунту, пар інтенсивніше обробляють у першу половину вегетаційного періоду. Культивувати перед сівбою потрібно на глибину загортання насіння культур, які висівають.
Щоб досягти високої ефективності в боротьбі з коренепаростковими бур'янами, молоді пагони їх систематично й своєчасно підрізують у міру з'явлення, використовуючи для цього знаряддя з підрізувальними робочими органами.
Обробіток зайнятих парів починають негайно за збиранням парозаймаючої культури. Основним способом тут в двофазний обробіток, який складається з лущення слідом за збиранням попередника й наступної оранки, яку провадять не пізніше як через 7 - 8 днів після лущення. Після цього парове поле боронують і культивують у міру потреби для повного знищення сходів бур'янів і утримують ґрунт у розпущеному стані. Коли озимина розміщена після стерньового попередника, запроваджують такий самий спосіб підготовки ґрунту, як і на зайнятих парах.
Боротьба з бур'янами в посівах озимих культур. Восени в посівах озимих культур проростав насіння багатьох озимих та зимуючих бур'янів - талабану польового, грициків звичайних, кудрявця Софії, сухоребрика волохатого та інших. Саме проти цих, а також ранніх весняних сходів бур'янів весною, коли ґрунт підсохне й добре розпушується, боронують озимину.
Боротьба з бур'янами в посівах ярих зернових культур. Основні заходи боротьби з бур'янами на полях, відведених під ці культури, здійснюють до сівби.
У систему заходів до посівного обробітку ґрунту під ранні ярі культури входять боронування зябу й культивація. Під час боронування розпушують фунт, що сприяє кращому проростанню насіння бур'янів, а під час культивації знищують осінні сходи бур'янів, які залишилися після боронування, а також проростки бур'янів. Останню краще провадити за один-два дні до сівби.
Боротьба з бур'янами в посівах просапних культур. Важливе значення в боротьбі з бур'янами має просапний клин, який у цьому відношенні поступається лише перед чорним паром. Очистити ґрунт від насіння бур'янів можна лише при високоякісній підготовці ґрунту під посіви просапних культур та дуже старанному й своєчасному догляді за їх посівами протягом усього вегетаційного періоду. Якщо ж ці умови порушені, просапні посіви можуть перетворюватись у розсадник бур'янів, тому що саме в необроблюваному просапному клину створюються сприятливі умови для росту й розвитку бур'янів.
Боротьбу з бур'янами на посівах просапних культур треба починати з основного обробітку ґрунту. Просапні культури найбільш чутливі до глибокої оранки, яка в той же час важлива як захід у боротьбі з бур'янами. Тому під посіви просапних культур залежно від товщини гумусового шару необхідно орати на глибину не менше 27 - 30 см.
Весняний передпосівний обробіток ґрунту під просапні культури залежить від строків їх сівби. Особливо велике значення в боротьбі з бур'янами має догляд за посівами просапних культур, зокрема боронування до і після з'явлення сходів.
Боронування є високоефективним агротехнічним заходом боротьби з бур'янами й на посівах цукрових та кормових буряків. Перший раз посіви буряків треба боронувати за 3 - 4 дні до з'явлення сходів, а другий голи виросте перша пара листків.
Картоплю потрібно боронувати середніми боронами, а кукурудзу та буряки - легкими або сітчастими.
У дальшому боротьба з бур'янами на посівах просапних культур полягає в обробітку міжрядь культиваторами та у виполюванні бур'янів у ні з дах і рядках.
На посівах цукрових буряків, кукурудзи, соняшника та інших просапних культур поздовжні розпушування ґрунту провадять у міру з’явлення бур'янів і залежно від росту й розвитку рослин, ущільнення та зволоження ґрунту. На посівах буряків ґрунт розпушують, як правило, 3 - 4 рази вздовж і 2 - 3 впоперек.
Обробіток посівів просапних культур культиваторами, обладнаними такими робочими органами, дозволяє знищувати значну кількість бур'янів у захисних смугах біля рядків та гнізд.
Якщо посіви просапних культур значно засмічені, особливо багаторічними бур'янами, які майже не знищуються під час боронування, необхідне ручне виполювання цих бур'янів у рядках та гніздах.
Щоб використати переваги посіву просапних культур усівозміні для боротьби з бур'янами та досягти в цьому найвищої ефективності, такі посіви треба обробляти старанно, своєчасно й систематично протягом усього вегетаційного періоду. Тільки за таких умов просапний клин виправдає себе як засіб, що очищав від бур'янів земельні площі в сівозміні.
Боротьба з бур'янами в посіві ярих зернових культур. З усіх основних польових культур посіви ярих зернових суцільного стеблостою найбільше засмічуються бур'янами. У зв'язку з дим заходи боротьби з бур'янами на полях, призначених під посіви таких культур, треба здійснювати в попосівний період, який у свою чергу залежить від строків сівби.
Система весняного допосівного обробітку під ранні ярі культури складається звичайно з дворазового боронування зябу та наступної культивації.