Конкуренція – основа ринкової економіки, потужний стимул економічного зростання, покращення якості продукції, прискорення науково-технічного прогресу та зниження витрат виробництва і цін.
Спонукаючи підприємства знижувати свої виробничі витрати, приводячи до ліквідації збиткових підприємств, конкуренція сприяє інтенсифікації, підвищенню ефективності суспільного виробництва. Орієнтуючи виробника на потреби ринку, конкуренція створює можливості найбільш широкого вибору товарів і послуг, найбільш повного задоволення виробничих потреб.
Створення конкуренції товаровиробників – найважливіша умова переходу до ефективної ринкової економіки.
Найбільш важлива галузь суперництва виробників – ринки збуту та споживання. Поряд з боротьбою за ринки збуту зростає конкуренція за сировинні ринки, трудові ресурси, капітал, право використання науково-технічних відкриттів. Останнім часом особливо загострилася конкуренція в галузі трудових ресурсів та науково-технічних нововведень. Це пов’язано з наукоємністю виробництва, що значно зросла, вимогами його подальшої модернізації.
Національні системи освіти розвинених країн не можуть задовольнити повною мірою зростаючі потреби фірм у висококваліфікованих кадрах. Для вирішення цієї проблеми компанії звертаються до різноманітних способів – від створення власних вищих навчальних закладів (особливо в Японії) до переманювання кадрів з інших компаній або інших країн.
Панування монополій не тільки обмежило свободу конкуренції, але й зробило жорсткішим її характер. У останні десятиліття значні технологічні зрушення у виробництві зменшили переваги великого виробництва, а рентабельність дрібного підприємства зросла за рахунок його гнучкості та пристосованості до мінливого ринку. У результаті цього на світовому капіталістичному ринку суперництво між великими монополіями сусідує з боротьбою середніх та дрібних фірм.
Зростає роль конкуренції і в інвестиційній діяльності. Тут важливу роль буде відігравати антимонопольна експертиза великих інвестиційних проектів.
Висока якість і швидке оновлення асортименту продукції, що виробляється, стають в умовах ринкової економіки найважливішим фактором конкурентоспроможності підприємств незалежно від форм власності.
Суть конкуренції як економічної категорії, полягає в тому, що конкуруючі сторони ведуть між собою боротьбу за привласнення найбільших прибутків. Отже, вони тим самим збільшують обсяги виробництва, поліпшують якість продукції, збільшують тривалість її використання, знижують витрати на виробництво. А цього можна досягти, впроваджуючи нову техніку, технологію, методи організації праці тощо.
Таким чином конкуренція позитивно впливає на якість підприємницької діяльності. Але для цього мають бути створені умови – забезпеченість ринку товаром і платоспроможність попиту. Без цього позитивний вплив конкуренції на підприємницьку діяльність неможливий.
Висновки
Ключовим елементом конструкції «ринкова економіка» виступає ринок. Ринок – це складне та різнобічне явище. Ринкові відносини дуже різняться в різних країнах за рівнем розвитку, особливостями модифікації, рівнем зрілості, історичними, соціальними та іншими ознаками.
Конкуренція – це боротьба між виробниками чи постачальниками, підприємствами, фірмами за найбільш вигідні умови виробництва та збуту з метою досягнення кращих результатів своєї підприємницької діяльності.
У ринковій системі основний зміст конкуренції – боротьба за споживача, повне задоволення його потреб. Це боротьба за частку на ринку, успіх якої залежить від дешевизни та якості товарів.
Розвиток конкуренції відбувається паралельно з розвитком товарного виробництва: від стадії вільної, або чистої конкуренції до стадії конкуренції монопольної, яка в 30-50 роках ХХ століття набула найбільшого розвитку. Стадії розвитку ринкової конкуренції збігаються зі стадіями ринкової економіки взагалі.
Підприємницька таємниця – це захищене законодавством право підприємця на засекречення відомостей про діяльність фірми, розповсюдження яких могло б завдати шкоди її інтересам. Підприємство й підприємці мають право тримати в таємниці інформацію про всі напрямки своєї діяльності, розповсюдження якої послаблює їхні позиції на ринку та яка становить інтерес для конкурентів.
Контрольні запитання
1. Дайте визначення поняттю «ринок».
2. Охарактеризуйте характерні ознаки ринку.
3. Поясніть сутність конкуренції та її об’єктивну необхідність у ринкових економічних умовах господарювання.
4. Виявіть різницю між формами, видами, та методами конкуренції.
5. Який вплив конкуренція чинить на розвиток підприємницької діяльності?
6. Які основні позитивні та негативні сторони конкуренції?
7. Чим відрізняється внутрішньогалузева конкуренція від міжгалузевої?
8. Які методи суперництва використовують за умов вільної конкуренції?
9. Чим відрізняється монополістична конкуренція від олігополічтичної?
10. Чим відрізняється цінова конкуренція від нецінової?
11. У чому полягає сутність недобросовісної конкуренції?
12. Поясніть сутність підприємницької таємниці.
13. Що може служити підставою для віднесення тих чи інших відомостей до розряду комерційної таємниці?
14. Які найбільш вірогідні канали просочування інформації?
15. Які галузі найбільш важливі для суперництва товаровиробників?
16. Назвіть основні шляхи удосконалення конкуренції.
Розділ 6
ПІДПРИЄМНИЦЬКИЙ РИЗИК
6.1 Сутність та функції ризику
6.2 Види ризиків
6.3 Способи оцінки ризиків підприємства
6.4 Стратегія управління ризиком
6.5 Шляхи та методи зниження ризику у підприємницькій діяльності