Лекции.Орг


Поиск:
В Євразії значні території з висотною поясністю!
 

ХАРАКТЕРИСТИКА НАЙВАЖЛИВІШИХ ПРИРОДНИХ ЗОН

ПРИРОДНА ЗОНА ГРУНТИ РОСЛИННІСТЬ ТВАРИННИЙ СВІТ
Арктичні пустелі Тундра Лісотундра   Ці природні зони в Євразії знаходяться набагато північніше, ніж аналогічні у Північній Америці. По мірі зростання суворості клімату, їх ширина збільшується від Європи до Азії. Природні умови, ґрунти, рослинність і тваринний світ здебільшого аналогічні таким же зонам у Північній Америці.  
Тайга Підзолисті ґрунти Рослинність по мірі руху на схід із-за посилення суворості клімату змінюється: на заході – ялина, сосна, далі – ялиця, кедр (сибірська сосна), у Східному Сибіру – модрина – єдине хвойне дерево, яке на зиму скидає хвою і має дуже міцну деревину, яка не гниє у воді сторіччями (на сваях з сибірської модрини побудована Венеція). Також у Євразійській тайзі дуже поширене листяне дерево – береза. Ссавці: лось, вовк, бурий ведмідь,лисиця, рись, зайці, білки, соболь, горностай, куниця, бурундук, бобер. Птахи: глухарі, тетеруки, рябчики, куріпки, сови, дятли, клести, кедровки. Плазуни: гадюки.
Мішаний ліс (не має суцільної смуги, є в Європі і на Далекому Сході) Дерново-підзолисті ґрунти Листяні – дуб, липа,клен, ясень; хвойні – ялина, сосна; на Далекому Сході – сибірська ялиця, корейський кедр. Ссавці: зайці, лисиці, дикі кабани, благородні олені, козулі, білки. В Японії на півночі водяться мавпи, а на Далекому Сході в уссурійській тайзі – уссурійський тигр.
Широколис-тяний ліс (поширенийв Європі і на Далекому Сході) Сірі та бурі лісові ґрунти На заході – бук, граб, в’яз; на сході – дуб, липа, клен; на Далекому Сході – амурський бархат (пробковий дуб), лавр, бамбук. Ссавці: ведмідь,олень, козуля, зайці, єноти, бобри, кроти, лісові хорі. Птахи: дятел,дрозд,соловей, іволга,синиця, на Далекому Сході – качка-мандаринка. Плазуни: полози,гадюки, лісові черепахи.
Степи Чорноземи, на півдні – каштанові ґрунти. Злакові рослини – ковила, тонконіг, бородач, типчак. Ссавці: багато гризунів – ховрахи, бабаки, степові хорі,польові миші. Птахи: жайворонки. Плазуни: степові ящірки і гадюки.
Пустелі (є в помірному, субтропічному і тропічному поясах) Бурі та сіро-бурі пустельні ґрунти в пустелях помірного поясу. Багато солонців та солончаків. Сіроземи у пустелях субтропіків і тропіків. Зима у пустелях помірного поясу Центральної Азії холодна(значна континентальність клімату), тому тут немає рослин-сукулентів,які накопичують вологу у своїх тканинах, бо мороз розірвав би тканини їх кліток мерзлою рідиною. Звичайно ростуть полин,солянки, саксаул,верблюжа колючка,курай,астрагал. В оазисах тропічних пустель вирощують цінну фінікову пальму. Ссавці: кулани,дикий верблюд, Кінь Пржевальського,тушканчики,миші-піщанки. Плазуни: варани,ящірки,ядовиті змії – ефа, гюрза.
Твердолистяні вічнозелені ліси і чагарники Середземно-мор”я Коричневі ґрунти. Вічнозелений дуб, маслина,оливкове дерево,благородний лавр, сосна-пінія, кипарис, миртове дерево,розмарин,суничне дерево. Ссавці: дикий кролик,дикі кози,гірські барани. Птахи: гриф,орел. Плазуни: ящірки,хамелеони,полози,змії.
Савани та рідколісся Червоні саванові ґрунти. Високі злакові трави, пальми, акації, тикове і салове дерева. Ссавці: індійський слон, індійський лев,бенгальський тигр, леопард, антилопи.
Мусонні перемінно-вологі субтропічні і тропічні ліси Червоноземи та жовтоземи Магнолія,камфорне дерево,камелія,бамбук,дуб,бук, граб,кипарис,ліани. Ссавці: бамбуковий ведмідь панда, леопард,мавпи-макаки, гібони. Птахи: фазани, папуги, сорні кури,пави. Плазуни та земноводні: пітони,крокодили.
Вологі вічнозелені екваторіальні ліси (ДЖУНГЛІ) Червоні та жовті фералітні ґрунти. Більше 300 видів пальм, безліч ліан,орхідей,бамбук,гевея – дерево-каучуконіс, сік якого має назву латекс, з якого отримують натуральний каучук. Ссавці: індійський слон, гібони, орангутанги,носоріг, ленивці, суматранський тигр, дикий бик. Птахи: папуги,пави. Плазуни та земноводні: пітони,крокодили.

ЦІКАВІ ФАКТИ ТА ВІДОМОСТІ

- Європа – єдина частина світу, де немає пустель;

- На річках сходу Азії, які розташовані у мусонному кліматі, повінь буває в кінці літа, коли випадає основна маса опадів;

- Узбережжя Баренцевого моря (порт Мурманськ) не замерзає взимку, завдяки наявності теплих вод Північно-Атлантичної течії;

- Острів Ісландія, який територіально відносять до Європи, має прізвисько “Країна вулканів, гейзерів і льоду” і є найбільшим в світі користувачем тепла гейзерів для енергетики і обігріву домівок і теплиць;

- На півострові Камчатка є унікальна Долина гейзерів, де створено природний заповідник;

- На більшій частині Півночі Євразії розповсюджена багаторічна мерзлота, де шар льоду має потужність від декількох метрів на Кольському півострові до 1,5 км на півострові Таймир;

- Найбільше в світі нагір’я Тибет має найбільші площі високогірних пустель. Клімат нагір’я різко-континентальний і дуже несприятливий для життя людей. Тут мешкає дивовижна тварина як - це бик з довгим густим хутром. Яків одомашнили і отримують від них молоко, вовну,м’ясо, використовують як в’ючну тварину у гірській місцевості;

- Євразіябатьківщина багатьох культурних рослин, тут розташовані 4 центри їх походження: Середземноморський (тверда пшениця, морква, капуста, ріпа, буряк, редька, цибуля, льон,

виноград);

Південно-Західноазіатський (м’яка пшениця, горох, овес, ячмінь, диня);

Південноазіатський (чай,рис, огірок, лимон, апельсин);

Східноазіатський (конопля, просо, соя, гаолян);

- На території Євразії спостерігається багато районів з небезпечними природними явищами:

- землетруси – найбільш активна сейсмічна зона – Альпійсько-Гімалайський пояс гір на півдні та Тихоокеанський геосинклінальний пояс на сході (Японія, Філіппіни та ін.);

- повені – найбільш значні в районах мусонного клімату на річках Амур,Хуанхе, Ганг;

- тайфуни – ураганні вітри, які налітають з океану, швидкість вітру в тайфунах може досягати 400 км/год. Більше за все від них страждають країни Індокитаю,Японія, Філіппіни.

 

СЛОВНИК ТЕРМІНІВ

 

Ендеміки – рослини чи тварини, які характерні лише для певних місцевостей і не зустрічаються більше у інших частинах планети (напр., колібрі в Південній Америці чи коала в Австралії).

Епіфіти – рослини, які оселяються на стовбурах, гілках та листі інших рослин. Вони не є паразитами, тому що не живляться за рахунок рослини-господаря. До таких рослин належать водорості, гриби, лишайники.

Ефемери – однорічні рослини, які мають короткий життєвий цикл (до 1,5 місяців). Розповсюджені у зоні тундри, пустель.

Ксерофіли – тварини, пристосовані до життя у посушливих кліматичних умовах (верблюд, черепаха,сайгак та ін.).

Ксерофіти – рослини, пристосовані до життя у посушливих кліматичних умовах (ковила, типчак,саксаул та ін.).

Релікти – рослини чи тварини, які збереглися з давніх геологічних епох (напр., вівцебик у Північній Америці).

Сукуленти – посухостійкі рослини, які переносять несприятливі умови за рахунок накопичених запасів вологи у своїх тканинах (напр., кактуси, алое, молочай, агава та ін.).

 

Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 413 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

620 - | 486 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.