Лекции.Орг


Поиск:
Кліматичні пояси наявність природних зон на материку
Північна – мис Рас-Енгела (Ель-Абяд) вулкан Кіліманджаро 5895 м

Південна – мис Голковий МІНІМАЛЬНА ВИСОТА

Західна – мис Альмаді рівень озера Ассаль - 153 м

Східна – мис Рас-Хафун

ПЛОЩА МАТЕРИКА 30,3 млн.км² (2 місце серед материків)

НАЗВА МАТЕРИКА, як вважають, походить від назви берберського племені “АФРІГІЇ”, яке мешкало на півночі материка. Інші автори пов’язують походження назви материка з латинським словом “АФРИКУС” – той, що не знає холоду і морозу.

 

ДОСЛІДЖЕННЯ МАТЕРИКА

 

1) ВАСКО да ГАМА – португальський мореплавець, у 1498 році обігнувши Африку на півдні, вперше перетнув Індійський океан і дістався берегів Індостану. Таким чином він першим визначив обриси материка на півдні.

2) ДЕВІД ЛІВІНГСТОН – англійський вчений, який досліджував центральну і південну Африку, африканські озера, річки Конго і Замбезі, на останній він відкрив водоспад Вікторія.

3) ВАСИЛЬ ВАСИЛЬОВИЧ ЮНКЕР – російський вчений, експедиція якого досліджувала цетральні та східні райони материка, проводила гідро- та метеорологічні спостереження.

4) МИКОЛА ІВАНОВИЧ ВАВІЛОВ –у 1926-27 р.р. очолював біолого-географічну експедицію у північно-східних районах Африки, де досліджувались райони виникнення культурних рослин.

 

НАЙГОЛОВНІШІ ОСОБЛИВОСТІ МАТЕРИКА

- екватор поділяє материк практично навпіл;

- слабка розчленованість берегової смуги;

- загальна припіднятість материка (у рельєфі переважають рівнини з висотами від 200 до 1000 м);

- зареєстровані найвищі температури повітря на Землі – біля міста Тріполі +58°С;

- тут знаходиться найбільша пустеля світу – Сахара;

- найдовша річка світу – Ніл;

- найдовше прісне озеро світу – Танганьїка;

- найповноводніша річка східної півкулі і самого материка Африка – Конго (Заїр).

КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ НАЯВНІСТЬ ПРИРОДНИХ ЗОН НА МАТЕРИКУ

(з півночі на південь) -твердолистяні вічнозелені ліси і чагарники;

- субтропічний; - напівпустелі;

- тропічний; - пустелі;

- субекваторіальний; - савани та рідколісся;

- екваторіальний; - перемінно-вологі ліси;

- субекваторіальний; - вологі вічнозелені екваторіальні ліси.

- тропічний;

- субтропічний.

ХАРАКТЕРИСТИКА НАЙВАЖЛИВІШИХ ПРИРОДНИХ ЗОН

ПРИРОДНА ЗОНА ГРУНТИ РОСЛИННІСТЬ ТВАРИННИЙ СВІТ
Вологі вічнозелені екваторіальні ліси (ГІЛЕЯ) Червоні та жовті фералітні ґрунти. Яскраво виражена ярусність лісу. Багато епіфітів – рослин, що оселяються на стовбурах і гілках дерев (мохи, лишайники,папороті, ліани). Верхній ярус – пальми, фікуси, сейба – найвище дерево в африканській гілеї (до 80 м висоти). Нижні яруси – банани (найбільша в світі трава), деревоподібні папороті, ліани. Батьківщина олійної пальми. Багато цінних порід дерев, які використовують для виготовлення дорогих меблів – ебенове (чорне), червоне, залізне, сандалове дерева.   Багато тварин мешкає на деревах. Ссавці: леопард, окапі (родичка жирафа), африканські оленці, китицевухі свині, карликовий бегемот, носороги, мавпимартишки, шимпанзе, горили – найбільші людиноподібні мавпи. Птахи: безліч видів папуг. Плазуни та земноводні: пітони, змії, ящірки, землерийки, крокодили. Комахи: мурахи, терміти, муха це-це – укус якої у людини викликає небезпечну сонну хворобу, а для великої рогатої худоби він смертельний.  
Савани та рідколісся Червоні та червоно-бурі саванові ґрунти. Яскраво виражена сезонність життя в савані: період буйного розквіту та зелений вигляд у сезон дощів, і сіро-бурий та жовтий вигляд із-за вигорілих трав та дерев, які скинули листя, у сухий сезон. Ближче до екватора знаходиться зона вологих саван, а ближче до зони пустель – зона сухих саван, які відрізняються тривалістю сезону дощів. На межі між опустеленими саванами і напівпустелями знаходиться природна область Сахель – що з арабської означає “ берег, край пустелі”. Ростуть безліч трав, баобаби (дерева з величезними стовбурами, де накопичуються поживні елементи і вода на сухий сезон, живуть 4-5 тис. років), зонтичні акації, алое, молочаї, мімози. Ссавці: антилопи, зебри, жирафи, африканські слони, буйволи, носороги, бегемоти, леви, гепарди (найпрудкіші серед тварин), шакали, гієни. Птахи: африканський страус – найбільший птах Землі, лелека - марабу (трапляється тільки в Африці), птах-секретар, фламінго. Плазуни та земноводні: змії, хамелеони, черепахи, тритони, ящірки, нільський крокодил. Комахи: терміти, муха це-це.
Пустелі Пустельні тропічні ґрунти. Рослинність дуже бідна, а у центральних частинах пустель її зовсім немає. У рослин листя трансформоване в колючки, вони мають довгі коріння, щоб добиратися до глибоких водних горизонтів. Ростуть верблюжа колючка, солянки. У пустелі Наміб зустрічається унікальна квітка – вельвічія, яка має два щільні листки близько 3 метрів завдовжки, які безперервно ростуть, відмираючи на кінцях. Вік цієї рослини може перевищувати 150 років. У пустелі Калахарі зустрічаються дикі кавуни. Біля джерел і в долинах річок, де ґрунтові води виходять на поверхню, розвивається багата рослинність. Такі місця називають оазисами. Основна рослина оазисів – фінікова пальма (Африка дає 40 % світового збору фініків). Ссавці: антилопи, гієни, лисиця-фенек. Птахи: страуси,дрофи. Плазуни та земноводні: змії, ящірки, черепахи, хамелеони, варани. Комахи: павуки, скорпіони, сарана.

 

ЦІКАВІ ФАКТИ ТА ВІДОМОСТІ

- Африка дає більше 2/3 світового видобутку алмазів;

- Озеро Чадзмінює свої обриси в залежності від сезону (вологого чи сухого) і у вологий сезон збільшує свою площу в 3 рази;

- Добові амплітуди температур на ґрунті у Сахарі можуть перевищувати 70°С;

- Ваді – пересихаючі русла річок у тропічній зоні Африки;

- Галерейні ліси – вузькі смуги тропічного лісу вздовж річок у саванах, напівпустелях і пустелях;

- Мангрові ліси (мангри) – вічнозелені, низькостовбурні (до 10 м) ліси і чагарники морських тропічних узбереж, захищених від прибою, але затоплюваних під час припливу. Мають рослини з повітряними коріннями, які витримують тривале засолення. Найбільш розповсюджені вздовж узбережжя Атлантичного океану від Сенегалу до Анголи;

- східна Африка – батьківщина кави – провінція Кафа у Ефіопії;

- південна Африка – батьківщина кавунів;

- у екваторіальній Африці мешкають пігмеї – найбільш низькорослі люди планети (середній зріст – 140-150 см).

 

 

АВСТРАЛІЯ

КРАЙНІ ТОЧКИ МАКСИМАЛЬНА ВИСОТА

Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 449 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

570 - | 575 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.