Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Типологія шляхів професійного вдосконалення психолога.




Поняття про «модель фахівця»

Сама ідея «моделі» стосовно професії психолога викликає або може викликати певний сумнів. І все-таки корисно хоча б орієнтовно уявити, яким повинен бути психолог, беручи за основу так звану «модель фахівця».

До основних складових моделі фахівця А.К. Маркова (1996) відно­сить:

1) професіограму (опис діяльності фахівця, наприклад, психолога);

2)професійно-посадові вимоги (мінімально необхідні знання й уміння для виконання професійних задач);

3)кваліфікаційний профіль (знання й уміння фахівця відповідно до тарифних розрядів оплати праці).

Щодо роботи особи як психолога можна виділити наступні протипо­казання:

1. Ненависть до людей, прагнення «мстити» їм невідомо за що (такі люди самі потребують психологічної допомоги).

2. Відверте психічне нездоров'я (можуть бути особи, небезпечні для клієнтів);

3. Невміння спілкуватися, нездатність конструктивно будувати відно­сини з людьми (відсутність такту, маніпулятивність);

4. Лінощі, безініціативність, пасивна установка курсантів або студен­тів на те, що викладачі повинні їх інтригувати і розважати на своїх заняттях (утриманство).

 

Модель діяльності практичного психолога
за Аленом — Абрамовою

Своєрідна модель діяльності практичного психолога розроблена Е. Аленом(1987) і Г.С. Абрамовою(1994). В цій моделі автори описують осно­вні якості кваліфікованого і некваліфікованого практичного психолога від­носно різних аспектів його діяльності: 1) мети психологічної допомоги, 2) відгуків і реакцій у ситуації професійної діяльності, 3) світогляду (концеп­ції) практичного психолога й інше. Повна модель діяльності практичного психолога за Аленом - Абрамовою представлена у наступній таблиці:

 

Основні якості психолога
Кваліфікованого Некваліфікованого
1. Мета психологічної допомоги
Орієнтує клієнта в його цілях, про-поігуючи йому максимально мож­ливе число варіантів поведінки; своє завдання бачить у розширенні можливостей клієнта. Переслідує свої цілі, використовую­чи клієнта для реалізації власних схильностей, демонстрації своєї ви­нятковості або вирішення власних проблем.
2. Відгуки і реакції у ситуації професійної діяльності
Дає різноманітні вербальні і невер-бальні відгуки; уникаючи оціночних суджень, дає конструктивний зво­ротний зв'язок. Демонструє типовий, шаблоновий стиль спілкування, дає стереотипні оцінки.
3. Світогляд (концепція) практичного психолога
Розуміє складність дослідження людської індивідуальності і впливи на неї, усвідомлює неможливість ба-гатомірного її опису в рамках однієї концепції і тому прагне використо­вувати в роботі безліч концепцій. Не має ясної концепції або має одну, зміст і походження якої не рефлек-сує та ясно не усвідомлює.
4. Культурна продуктивність практичного психолога
Здатний до вироблення безлічі ідей і моделей поведінки, як у своїй культу­рі, так і в рамках інших культур, що дозволяє йому приєднатися до світу клієнта, знайти розуміння жгттєвого шляху, відмінного від власного. Діє тільки в рамках власної культу­ри, що він розуміє лише через зміст своєї Я-концепції (часто неадекват­ної).
5. Конфіденційність
Чітко рефлектує зміст отриманої | Порушує правила конфіденційності, психологічної інформації, уміє збе- 1 схильний до поширення конфіден-рігати професійну таємницю. і цінної інформації.
6. Обмеження у діяльності практичного психолога
Реально оцінює свої можливості і границі компетентності, готовий до співробітництва з представниками суміжних професій і колегами. Працює без обмежень, береться за будь-яку проблему, не бажає пра­цювати з іншими професіоналами, вважає усі свої дії правильними.
7. Міжособистісний вплив у р оботі практичного психолога
Усвідомлює і фіксує взаємовплив його і клієнта, постійно рефлектує свої почуття, думки, бажання; вра­ховує результати міжособистісного впливу. Не розуміє, не приймає і не врахо­вує міжособистісного впливу у вза­ємодії з клієнтом.

Продовження табли ці___________________________

і_________________ ОсновнОікості психолога

;_________ Кваліфікованого{ _______ Некваліфікованого

8. Людська гідність

і Повага гідності клієнта - це аксіо­ма. Зокрема, забезпечує адекват­ність (зрозумілість) для клієнта І використовуваного психологічно- 1 го словника. Може демонструвати неповажне або навіть образливе відношення до кліє­нта, надає найбільшого значення сво­їй професії, займає позицію «зверху», використовує псевдонауковий жар­гон, перевантажує мову спеціальною термінологією.
9. Узагальнена теорія
Активно рефлектує зміст узагальне-] ної теорії, постійно освоює нові те-і орії і підходи; іноді здатний до ви-. роблення власної концепції психо-! логічної допомоги, відкритий ддя сприйняття альтернативних точок 1 з°РУ- Прив'язаний до одного підходу, критично оцінює інші можливі точ­ки зору, приймає відомий йому під­хід за єдино вірний; не засвоює уза­гальнену теорію як особистий спо­сіб мислення. •
10. Відношення до узагальненої теорії
Бачить у теорії відображення реаль­ності, що може мінятися в залежно­сті від зміни психологічної реально­сті клієнтів, усвідомлює факт існу­вання в будь-якій теорії предмета і різних способів його опису. Ігнорує способи мислення авторів різних теорій, не виділяє предмета теорії і способів його опису, не спів­відносить свою теорію 3 іншими.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 384 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2412 - | 2331 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.