Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сторонні тіла дихальних шляхів




Сторонні тіла (копійки, ґудзики, кульки, кісточки та ін.) в дихальні шля­хи можуть потрапити під час їди, при чханні, сміху, іграх і ін.

Клінічні ознаки. Закупорення дихальних шляхів може бути частко­вим і повним. Часткова непрохідність дихальних шляхів розвивається при неповному закупоренні стороннім тілом гортані, трахеї або одного з головних бронхів.

У випадку часткового закупорення дихальних шляхів у потерпілого виникає сильний кашель, який супроводжується свистячими звуками (особ­ливо під час вдиху). У цих випадках потерпілий повинен кашляти до тих пір, поки дихальні шляхи не звільняться від стороннього тіла і не відновиться нормальне дихання.

При повному закупоренні дихальних шляхів людина не може ні дихати, ні кашляти, ні говорити, хапається за горло однією або обома рука­ми, і цей жест є однією із основних ознак ядухи, спричиненої повним заку-поренням дихальних шляхів.

Лікування розпочинають з надання невідкладної допомоги. Сторонні тіла, що викликають раптове закупорення дихальних шляхів, видаляють за допомогою методу черевних або грудних поштовхів (див. розділ "Прове­дення реанімаційних заходів").

Сторонні тіла з дихальних шляхів у стаціонарних умовах видаляють спеціальними щипцями за допомогою бронхоскопа. При неможливості та­кого видалення проводять торакотомію.


Сторонні тіла стравоходу

Сторонні тіла стравоходу здебільшого трапляються у маленьких дітей і психічнохворих, які нерідко проковтують виделки, цвяхи, ключі та ін.

Клінічні ознаки. Сторонні тіла найчастіше затримуються у місцях фізіо­логічних звужень стравоходу. Гострі предмети можуть перфорувати його стінку і викликати медіастиніт. При тривалому перебуванні сторонніх тіл у стравоході можуть виникати пролежні з наступним розвитком флегмони і гнійного медіастиніту. Основні клінічні ознаки стороннього тіла стравоходу залежать від величини, форми і локалізації предмета. У хворих виникає біль, утруднення ковтання, зригування свіжою їжею, може виникати слинотеча. Діагноз ставлять на підставі езофагоскопії, під час якої можна видалити стороннє тіло, й рентгенологічного дослідження.

Лікування. У більшості випадків сторонні тіла стравоходу видаляють спеціальними щипцями при езофагоскопії. У тих випадках, коли стороннє тіло неможливо видалити вказаним методом, проводять оперативне втручан­ня. При розташуванні стороннього тіла в грудному відділі стравоходу про­водять торакотомію, в черевному - лапаротомію.

Опіки стравоходу

Опіки стравоходу виникають при випадковому або умисному проков­туванні лугів (їдкого калію, натрію, каустичної соди та ін.) або кислот (сірчаної, соляної, азотної, оцтової та ін.). Хімічні опіки найчастіше трапляються у дітей і психічнохворих, що вживають ці речовини з метою самогубства. Луги і кислоти, діючи на слизову оболонку стравоходу, викликають його виражену деструкцію. При опіках лугами внаслідок омилення жирів і розп-лавлення тканин настає глибоке пошкодження стінки стравоходу (коліква-ційний некроз), яке може викликати її некроз і перфорацію. При ушкод­женнях кислотами виникає коагуляція білків поверхневих шарів слизової оболонки, внаслідок чого утворюється струп (коагуляційний опік).

Клінічні ознаки. Ступінь пошкодження стінки стравоходу залежить від концентрації, кількості та тривалості дії розчину. В клінічному перебізі опіків стравоходу виділяють чотири періоди: 1) гострий, який триває 3-5 днів і ха­рактеризується вираженим больовим синдромом, блюванням, дисфагією і не­кротичними змінами стінки стравоходу; 2) період позірного покращення ста­ну хворого (7-10 днів) - зникає біль, нудота, блювання, спостерігають відход-ження некротизованих ділянок слизової стравоходу; 3) період формування рубцевих звужень (стриктур) (з 3-4 тижня), в цей час відбувається розвиток грануляцій і розпочинається процес епітелізації; 4) період сформованої руб­цевої стриктури (від 2 до 6 місяців). Лише в 25 % хімічні опіки стравоходу закінчуються самовиліковуванням, у 75 % формуються стійкі рубці.

Лікування. При наданні першої допомоги потерпілим з опіками стра­воходу дають випити слабкий розчин лугу (натрію гідрокарбонату) для ней-


тралізації кислоти. При опіках лугами дають випити слабкий розчин оцту або лимонної кис­лоти, які завжди є в домогосподарок. Якщо немає цих засобів, дають пити молоко, сирі яйця, проводять промивання шлунка. Щоб зняти біль, хворим вводять болезаспокійливі (анальгін, фентаніл, дроперидол). При сильному болю за­стосовують наркотики (омнопон, промедол). Для зменшення болю рекомендують прийня­ти вершкове масло, соняшникову олію, дають випити 0,5 % розчин новокаїну. При сприят­ливому перебізі опіків з 10-14-го дня необхід­но проводити бужування (розширення) стра­воходу спеціальними бужами. Для профілак­тики рубцювання призначають лідазу, гідрокортизон, преднізолон та ін. У хворих з тяжкими і глибокими опіками накладають шлункову фістулу, яку використовують для харчування хворих і одночасно для бужуван­ня стравоходу. При відсутності ефекту від бу­жування і розвитку рубцевої стриктури стравоходу проводять оперативне лікування - створення штучного стравоходу. Штучний стравохід створю­ють за допомогою тонкої або товстої кишки (рис. 184, 185), проведеної під шкірою передньої грудної стінки або через грудну порожнину, з'єднавши один кінець кишки з шийним відділом стравоходу, а другий - із шлунком.


Дивертикули стравоходу

Дивертикули стравоходу - це мішкоподібні випинання його стінки, в яких можуть затримуватись слиз, залишки їжі.

Основними причинами дивертикулів є: 1) підвищення внутрішньостраво-хідного тиску над м'язовими сфінктерами, що поступово призводить до випи­нання в слабких ділянках стінки стравоходу (таке випинання називається пульсійним дивертикулом); 2) запальні процеси бронхів, лімфатичних вузлів

середостіння, що спаюються зі стінкою стравоходу і на­тягують її (тракційні дивер­тикули) (рис. 186).

Особливим видом ди­вертикулів стравоходу є Ценкерівські дивертикули, що виникають внаслідок не-зрощення глотково-стравох­ідного трикутника.

Клінічні ознаки. Ос­новними ознаками диверти­кулів є надмірне виділення слини - салівація, незруч­ності при ковтанні - дисфа­гія. Хворі, щоб проковтну­ти їжу, виконують незвичні рухи шиєю, натискують на випинання. У них може ви­никати неприємний запах із рота внаслідок застою та загнивання їжі - кокосмія. У тяжких випадках можуть виникати ускладнення у вигляді запалення дивертикулу - диверти-куліт, перфорація, кровотеча, переродження в рак - малігнізація.

Вирішальне значення у встановленні діагнозу має рентгенологічне дос­лідження із суспензією сульфату барію, езофагоскопія.

Лікування. Наявність дивертикулу є показанням до оперативного втру­чання. Хворим з Ценкерівськими дивертикулами проводять розріз у ділянці шиї, паралельно до груднино-ключично-соскоподібного м'яза, інші диверти­кули видаляють при торакотомії. Суть операції полягає в дивертикулек-томії або резекції зміненої частини стравоходу. Консервативну терапію про­водять лише тоді, коли є тяжка супровідна патологія або хворий відмов­ляється від операції.







Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 949 | Нарушение авторских прав


Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2419 - | 2131 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.