Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Взаємність в міжнародному приватному праві та її види




" Взаємність " означає, що особам (юридичним і фізичним) певної держави Б надаються такі самі права і на них покладаються такі самі обов'язки, як і на осіб держави А, за умови, що особи держави А матимуть аналогічні права і нестимуть такі самі обов'язки у країні Б, як і її власні особи.

У міжнародному приватному праві вирізняють два види взаємності – формальну і матеріальну. Формальна взаємність передбачає, що іноземцям надаються права, встановлені для них національним законом. Матеріальна взаємність означає ситуацію, за якої іноземцям надаються такі самі права, що й вітчизняним особам.

11. Реторсії в міжнародному приватному праві

У міжнародному приватному праві під " реторсією " розуміють правомірні примусові дії певної держави А, які вона вчиняє з огляду на недружній акт іншої держави Б, що ставить у дискримінаційні умови фізичні та юридичні особи держави А. Визнається, що дії у межах реторсії мають бути порівнянними з недружнім актом, що викликав їх.

Мета реторсії – відновити дію принципу взаємності у відносинах між відповідними державами. Реторсія припиняється з моменту відновлення попереднього становища і не передбачає застосування збройної сили.

Наведемо деякі приклади формулювань, що стосуються реторсії, у законодавстві нашої держави:

Ø ст. 16 " Про міжнародні договори України " від 22.12.1993 наголошує:

«1.У разі порушення зобов'язань за міжнародним договором України іншими учасниками Міністерство закордонних справ України, інші центральні органи державної виконавчої влади України, Уряду Республіки Крим за погодженням з Міністерством закордонних справ України подають Президентові України або Урядові України пропозиції про вжиття необхідних заходів відповідно до норм міжнародного права.

2. У разі суттєвого порушення міжнародного договору України іншими його учасниками, а також в інших випадках, передбачених нормами міжнародного права, такий договір може бути денонсовано у порядку, встановленому статтями 23 і 24 цього Закону».

Ø ст. 423 "Цивільні процесуальні права іноземних громадян, іноземних підприємств і організацій" Цивільного процесуального кодексу України від 18.07.1963:

«...Законодавством України можуть бути встановлені відповідні обмеження щодо громадян, підприємств і організацій тих держав, в яких допускаються спеціальні обмеження цивільних процесуальних прав громадян, підприємств або організацій України».

Ø ст. 425 Позови до іноземних держав. Дипломатичний імунітет Цивільного процесуального кодексу України;

«...В тих випадках, коли в іноземній державі не забезпечується Україні, її майну або представникам України така ж судова недоторканність, яка. згідно з цією статтею, забезпечується іноземним державам, їх майну або представникам іноземних держав в Україні, Кабінетом Міністрів України або іншим правомочним органом може бути приписано щодо цієї держави, її майна або представника цієї держави застосування відповідних заходів».

Ø ст. 2 Принципи правового статусу іноземців Закону України " Про правовий статус іноземців " від 04.02.1994;

«Якщо іноземною державою встановлено обмеження по реалізації прав і свобод громадянами України, Кабінет Міністрів України може прийняти рішення про встановлення відповідного порядку реалізації прав і свобод громадянами цієї держави на території України. Це рішення набирає чинності після його опублікування. Воно може бути скасоване, якщо відпадуть підстави, у зв'язку з якими воно було прийнято».

Прикладом реторсії, з певними застереженнями, може бути також постанова КМУ "Про застосування зворотних заходів щодо Арабської Республіки Єгипет та її майна в Україні" від 08.11.2000 № 1663, де зазначається: «У зв'язку з ухваленням судами Арабської Республіки Єгипет рішень щодо встановлення відповідальності України як держави за комерційну діяльність її окремих суб'єктів господарюванні, що порушує судовий імунітет України, загальновизнані норми і принципи міжнародного права з метою захисту прав та інтересів України та на підставі частини 3 статті 423 Цивільного процесуального кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє: Установити, що судова недоторканність щодо Арабської Республіки Єгипет та її майна в Україні, за винятком дипломатичних і консульських установ Арабської Республіки Єгипет, їх майна, не забезпечується»[8].






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 749 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2487 - | 2350 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.