Читання тексту вчителем
2) Читання «ланцюжком»
— Перепишіть текст у зошити. Будьте уважні!
7 Р обота в парах. Гра « Р озсипане прислів’я»
— Візьміть конверт на парті й разом із сусідом розташуйте слова у правильній послідовності, щоб утворилось речення.
(Не борода робить чоловіка мудрим.)
— Як ви розумієте цю приказку?
— Як ви вважаєте, що може зробити людину мудрою?
— Отже, як людина може стати мудрою (розумною)?
8 Читання та запис слів чайка, гайка, лайка, байка, майка, зайка, поданих аналітико-синтетичним способом
— Прочитайте слова.
— Прочитайте спільну частину цих слів.
— Назвіть типи з’єднань.
— Прочитайте лише букви, якими відрізняються ці слова.
— Назвіть типи з’єднань.
V. П ідсумок уроку. К оментар учителя про роботу учнів та її результати
— Що робили сьогодні на уроці?
— Найкраще сьогодні працювали...
Урок 137 (читання)
Тема. Звук [х]. Позначення його буквами Х, х («ха»)
Мета: ознайомити учнів з буквами Х, х («ха»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання складів, слів з буквою х («ха»); розвивати увагу, фонематичний слух; виховувати наполегливість, бажання пізнавати нове.
Обладнання: таблиця для складання складів; фішки для складання звукових моделей слів; зразок друкованої букви Х; таблиці для вправ «Чарівні квадрати» та «Ланцюжки»; таблиця слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Виділення звуків з вірша
— Послухайте і скажіть, який звук найчастіше зустрічається у вірші.
Хом’ячок наш захворів —
Хтось холодним напоїв.
Хом’ячкові нудно в ліжку,
Ходить в гості сіра мишка.
2 Віднесення звука [х] до твердих приголосних
3 Вправи на впізнавання звука [х] у заданих учителем словах (на початку, в середині, у кінці слова). В иявлення слів, у яких відсутні ці звуки
— Приготуйте долоні, я називатиму слова. Якщо ви почуєте звук [х] на початку слова, то плескає перший ряд, якщо в середині слова — то другий ряд, а якщо в кінці — третій ряд.
Холод, муха, тепло, хліб, сміх, сніговик, Херсон, схема, горіх, голодний, хижак, гріх, вхід, ховрах.
4 Колективне складання звукових схем слів-відгадок
Заповзята трудівниця,
Вона праці не боїться.
Дуже сильна ця комаха
Називається... (мураха).
• Він такий гіркий один
На городі виріс... (хрін).
• Є у зайця і лисиці,
У корови і куниці,
Навіть у дворі кота
Не зустрінеш без... (хвоста).
5 Самостійне добирання учнями слів зі звуком [х] в різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви вивчите букву, яка позначає звук [х], читатимете слова з нею.
IV. Ознайомлення учнів з буквою Хх («ха»)
1 Учитель повідомляє, що звук [х] позначається на письмі буквою Х («ха»), показує велику і малу літери
2 Зіставлення малої і великої літер х, Х (за формою однакові, а за розміром різні)
Фізкультхвилинка
Хом’як тягнув пір’їну,
Хом’ячиха теж пушину.
Так по крихті позбирали
Та й на зиму ковдру мали.
V. В прави з читання
1 Читання складів з буквою х («ха»)
— Утворіть всі можливі склади із буквою х («ха»).
2 Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі
3 Вправа «Чарівні квадрати»
— Прочитайте чітко слова у стовпчиках та рядочках.
4 В права « Л анцюжки»
— Прочитайте слова, утворені з двох складів, ланцюжком.
VI. Р обота за Б укварем
1 Читання стовпчиків слів за Б укварем
Словникова робота
• Хоровий — виконаний групою співців.
• Хустка — шматок тканини, переважно квадратної форми, який пов’язують на голову, шию.
• Мухомор — отруйний гриб на високій тонкій ніжці, з великою червоною шапкою, вкритий білими цятками.
• Ховрах — невелика тварина з роду гризунів.
Фізкультхвилинка
Якось кухарю на вухо
В кухні шепотіла муха:
«Хоч з тобою не дружу,
Хліб спекти допоможу».
3 Читання «ланцюжком» (учні по черзі читають по одному слову)
4 Самостійне напівголосне читання
5 Вибіркове читання
— Прочитайте слово, яке є назвою грибочка.
— Знайдіть на сторінці звукову модель цього слова. Користуючись схемою, назвіть голосні звуки; приголосні звуки.
— Назвіть слова, якими можна замінити слово будинок.
— Чи є слова хата, хатина, хатинка, хатинонька словами-родичами?
— Чому? (Мають спільну частину і спільне значення.)
— Складіть речення про хатинку за такою схемою:
(У лісі стоїть хатинка. На хатині лелечине гніздо. Біля хати виросло дерево.)
— Чи є ще слова родичі?
— Прочитайте їх.
— Прочитайте слова, які є назвою тварин.
— Прочитайте «смачні» слова.
— Прочитайте імена хлопчиків.
— Прочитайте імена дівчаток.
VII. Підсумок уроку
— З якою літерою ознайомилися на уроці?
— Які звуки вона позначає на письмі?
— Які завдання ви виконували на уроці?
Урок 138 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви х («ха»), складів, слів з нею
Мета: вчити дітей правильно аналізувати структуру рядкової букви х («ха»), писати її та слова з нею в рядках зошита; розвивати вміння будувати звукові моделі; тренувати мислення та пам’ять учнів; виховувати шанобливе ставлення до хліба, охайність.
Обладнання: таблиця для вправи «Кут зору»; фішки для складання звукових моделей; каса букв; зразки друкованих та рукописних букв.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Звукові аналітичні і синтетичні вправи
1 Гра « В гадай звук»
— Приготуйте ваші долоні. Я читатиму вірш, якщо ви почуєте звук [х], плескайте у долоні.
Ховрашки хотіли хліба.
Ховрашкам давали рибу.
Ховрашки халви хотіли,
Та просити не уміли.
2 Утворення складів типу злиття
— Який звук позначає на письмі буква Х?
— Чи може ця буква позначати м’який звук?
— Я називатиму початок слова, ви повинні його продовжити. Підказка: у всіх словах є буква х.
Му... (ха), ти... (хо), дітла... (хи), кома... (ха), мура... (ха).
III. Повідомлення теми та мети уроку
— На цьому уроці ви будете вчитися писати малу рядкову букву х («ха») та слова з нею, дізнаєтесь, з яких елементів вона складається.
IV. Д емонстрація зразка рукописної літери у сітці зошита
— Подивіться на малу рукописну букву х («ха»), порівняйте її з друкованою (вони дуже схожі).
V. А наліз графічної будови з переліком елементів
— Рядкова буква х («ха») складається з двох півовалів — правого і лівого.
VI. Засвоєння конфігурації літери
1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів
Алгоритм написання рядкової букви х («ха») (див. с. 60)
2 «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя під рахунок і-раз-і, і-два-і (учитель стоїть спиною до класу)
3 Аналіз зразка букви в навчальному зошиті (з друкованою основою)
Алгоритм написання рядкової букви х («ха»)
VII. Вправи з письма
1 Обведення поданого у зошиті пунктирного зображенням літери
Пальчикова гімнастика
Руками імітуємо вимішування тіста.
Тісто узяли у мами,
Його жужмили і м’яли,
Пирогів напечемо,
Із сметаною з’їмо!
На перші рядки дуже енергійно стискаємо руки в кулачки та розтискаємо (одночасно і по черзі). Потім руками виконуємо рухи, наче ліпимо пироги.
2 П исьмо трьох літер (самостійно). П орівняння написаних літер зі зразком. Аналіз помилок
3 Дописування рядка літери
4 В права « К ут зору»
5 Аналіз слів хата (хліб, хор, хмара) з подальшим записом за зразком
— Скільки букв у слові?
— Скільки складів?
— Скільки у слові букв, що позначають голосні звуки?
— Назвіть їх.
— Скільки у слові букв, що позначають приголосні звуки?
— Назвіть їх.
— Назвіть типи з’єднань.
6 Робота над загадкою у зошиті
Читання загадки вчителем
— Чим особлива ця загадка? (З перших літер рядочка можна прочитати відповідь.)
— Як слід ставитись до хліба?
2) Запис звукової моделі слова хліб
Розфарбовування малюнка
Фізкультхвилинка
На городі у бабусі Рахувати я навчуся. Раз, два, три чотири, п’ять Буду квіти рахувать. Ось червоний гладіолус, | Ось волошка, ось жасмин, Ось ромашка, хризантема, Чотири, три, два, один. А троянда біла — п’ять, Буде в вазочці стоять. |
Письмо речень
8 Звуко-буквений аналіз слів-відгадок з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки
Щоб рудим волосся стало,
Фарбу дівчина достала.
Не зашкодить їй вона,
Це рослинна фарба... (хна).
Летіла птиця по синьому небі.
Розпустила крила і сонце закрила. (Хмара)
• Що над нами вверх ногами?
Влітку живе, на зиму вмирає.
Лазить над нами догори ногами.
Завжди мандрує, все покуштує. (Муха)
• Ні сучечок, ні листочок,
А на дереві росте. (Мох)