Ф'ючерсний контракт (ф'ючерс) - контракт, аналогічний до форвардного, але здійснюється за стандартизованими умовами: тільки на біржах, під їх контролем, форма та умови контрактів уніфіковані, і розрахунки щодо купівлі-продажу ф'ючерсних контрактів здійснюються через розрахункову палату біржі, яка гарантує своєчасність і повноту платежів.
Ф'ючерсний контракт має такі основні характеристики:
- біржовий характер торгівлі;
- стандартні умови контрактів (крім ціни);
- гарантія клірингової палати виконання всіх контрактів;
- висока ліквідність, зумовлена існуванням активно діючого
вторинного ринку;
- низька вартість укладання угоди;
- доступність (саме цей принцип є основним при організації
біржі);
- можливість, але необов'язковість реальної поставки (прийняття) базових активів за укладеними угодами.
Особливості ф'ючерсних контрактів та організації ф'ючерсної торгівлі дозволяють легко ліквідувати зайняту на ринку позицію укладанням офсетної (зворотної) угоди.
Конкретні умови та правила здійснення торгівлі різними типами ф'ючерсних контрактів визначаються ф'ючерсною біржею. У брокерській фірмі клієнт відкриває депозитний рахунок, на якому розміщує деяку суму коштів як заставу - початкову маржу (гарантійний внесок). У середньому розмір початкової маржі становить 2-3% номінальної вартості одного контракту.
Початкова, або додаткова маржа, — гарантійний внесок учасника біржової торгівлі, який забезпечує можливість примусового закриття відкритої позиції на біржі.
Після закінчення торгового дня клірингова палата здійснює взаєморозрахунки (кліринг) за всіма відкритими позиціями.
Усі позиції умовно закриваються на основі розрахункової (котирувальної) ціни. Це означає, що припускається, ніби всі клієнти закрили позиції укладанням протилежної угоди за розрахунковою ціною.
Залежно від правил біржі розрахунковою ціною вважається ціна, зафіксована в останньому контракті торгового дня або середнє значення цін кількох контрактів перед закриттям торгівлі.
Варіаційна маржа - результат переоцінки біржового деривативу, який перераховується кліринговою палатою з рахунку сторони, що програла, на рахунок сторони, що виграла.
Сума нарахованої чи списаної варіаційної маржі за весь період дії контракту є справедливою вартістю ф'ючерса.
Отже, щодня учасники ф'ючерсних торгів отримують виграші чи зазнають програшу. Якщо сума на рахунку клієнта перевищує початкову маржу, то надлишок може бути знятий з рахунку. Водночас клієнт, який програв, оскільки сума коштів на його рахунку стала нижчою за встановлений мінімум, має зробити додатковий внесок (додаткова маржа).
Рівень початкової маржі встановлюється з урахуванням звичайних щоденних коливань цін за одним фінансовим ф'ючерсним контрактом. Початкова маржа може бути збільшена за рішенням біржі, якщо відсоткові ставки чи валютні курси почнуть непередбачувано змінюватися або біржа вирішить, що створюються значні спекулятивні позиції.
Головною метою встановлення всіх видів гарантійних внесків є захист розрахункової системи від невиконання зобов'язань з боку учасників угод.
Говорять, що покупець форвардного або ф'ючерсного контракту має довгу позицію у форварді чи ф'ючерсі, тоді як продавець - коротку. Покупець ф'ючерсу отримуватиме прибутки, якщо ф'ючерсний контракт закриється за ціною, вищою ніж та, яку він погодився сплатити. Однак продавець зазнає збитків на таку саму суму. Покупець ф'ючерсу зазнає збитків, якщо ф'ючерсний контракт закриється за ціною, нижчою ніж та, яку він погодився сплатити. При цьому продавець отримає прибуток у такій самій сумі.
Порівняльну характеристику ф'ючерсних та форвардних контрактів наведено в табл. 9.3.
Облік ф'ючерсних контрактів на дату операції (крім контрактів, що призначені для обліку хеджування). На дату операції
Таблиця 9.3. Порівняльна характеристика ф'ючерсних і форвардних контрактів | |
Ф'ючерси | Форварди |
Організовані, централізовані регульовані ринки Стандартний базовий актив Розрахункова палата гарантує поставку/розрахунок відповідно до встановлених вимог Система маржирування Щоденні виплати прибутку/збитку (вимоги щодо поповнення маржі) Висока ліквідність дозволяє здійснювати на ринку відповідні виконання заявок Відсутність бездоганного хеджування (стандартизація) | Позабіржовий ринок Індивідуальні умови Ризики контрагентів Система маржирування відсутня Прибуток/збиток виплачується лише в термін погашення Низька ліквідність, виконання заявок більш складне та уповільнене Можливість майже бездоганного хеджування |
справедливі вартості вимог та зобов'язань за ф'ючерсним контрактом завжди є рівними, а отже, чиста справедлива вартість контракту дорівнює нулю.
Операції з купівлі-продажу іноземної валюти та банківських металів за ф'ючерсними контрактами (відкриття позиції на біржі) у бухгалтерському обліку на дату операції відображаються за позабалансовими рахунками як вимоги щодо отримання однієї валюти та банківських металів і зобов'язання з поставки іншої валюти та банківських металів:
Дебет: 9207 — на суму вимог;
Кредит: 9217-на суму зобов'язань.
Операції з купівлі-продажу інших активів на дату операції відображаються в обліку за позабалансовими рахунками такими бухгалтерськими проведеннями:
Дебет: 9357-на суму вимог;
Кредит: 9367-на суму зобов'язань.
Якщо погашення контракту здійснюється на нетто-основі, або з базовим активом: курс, крос-курс, індекс тощо, то бухгалтерські проведення за позабалансовими рахунками не здійснюються, оскільки відсутні будь-які вимоги чи зобов'язання на дату операції.
Під час перерахування банком початкової та додаткової маржі в бухгалтерському обліку здійснюється таке проведення:
Дебет: 1502;
Кредит: 1200,1500.
Витрати на операції, пов'язані з придбанням або продажем ф'ючерсних контрактів, відображаються в обліку таким проведенням:
Дебет: 7108;
Кредит: 1200,1500.
Переоцінка ф'ючерсних контрактів. Переоцінка ф'ючерсних контрактів до їх справедливої вартості відображається на балансових рахунках з визнанням активу або зобов'язання за ф'ючерсними контрактами залежно від результату такої переоцінки.
У разі нарахування варіаційної маржі (позитивного результату переоцінки) на кліринговий рахунок банку визнається актив за ф'ючерсним контрактом шляхом здійснення такого бухгалтерського проведення:
Дебет 3042;
Кредит: 6209.
У разі списання варіаційної маржі (від'ємного результату переоцінки) з клірингового рахунку банку визнається зобов'язання за ф'ючерсним контрактом:
Дебет: 6209;
Кредит: 3352.
Переоцінка вимог і зобов'язань за ф'ючерсними контрактами за позабалансовими рахунками не відображається.
Погашення ф'ючерсних контрактів. Кожен учасник ф'ючерсної торгівлі має два шляхи виходу з ринку:
1) закриття позиції на біржі шляхом укладення офсетної угоди;
2) поставка або прийняття базового активу.
Сума загальної варіаційної маржі становить різницю між поточною ціною базового активу та ціною укладення контракту, яка є його справедливою вартістю на дату виконання.
На дату розрахунку за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти та банківських металів або інших активів за ф'ючерсними контрактами в бухгалтерському обліку здійснюються зворотні проведення за позабалансовими рахунками:
Дебет: 9217,9367;
Кредит: 9207,9357.
У разі закриття позиції на біржі, зумовленого з укладенням офсетної (зворотної) угоди чи розрахунків на нетто-основі, у бухгалтерському обліку відображається повернення початкової та додаткової маржі з виключенням списаної варіаційної маржі або з включенням нарахованої варіаційної маржі:
а) у разі повернення початкової, додаткової маржі та нарахованої варіаційної маржі (банк визнавав актив за ф'ючерсним контрактом):
Дебет: 1200,1500;
Кредит: 1502;
Кредит: 3042;
б) у разі повернення початкової, додаткової маржі з виключенням списаної варіаційної маржі (банк визнавав зобов'язання за ф'ючерсним контрактом):
Дебет: 1200,1500;
Дебет: 3352;
Кредит: 1502.
Виконання контракту з поставкою здійснюється окремо згідно з правилами біржі за поточною ціною. Така операція розглядається як купівля-продаж на спот ринку, а не як дериватив.
У разі поставки базового активу за ф'ючерсним контрактом бухгалтерський облік здійснюється відповідно до правил обліку з відповідним базовим активом.
Облік опціонів
Опціонний контракт (опціон) - контракт, який надає його покупцеві право, але не зобов'язання, придбати (опціон кол) або продати (опціон пут) певну кількість базового активу за певною ціною впродовж визначеного періоду (американський опціон) або на визначену наперед дату (європейський опціон) та встановлює зобов'язання продавця опціону виконати умови контракту, якщо покупець вирішить реалізувати своє право.
Продавець опціону (емітент) несе безумовне та безвідкличне зобов'язання щодо придбання/продажу базового активу на умовах укладеного опціонного контракту. Будь-який покупець опціону має право відмовитись у будь-який момент від придбання/ продажу таких цінних паперів (товарів, коштів). Претензії з приводу неналежного виконання або невиконання зобов'язань опціонного контракту можуть висуватися лише емітенту опціону. Опціон може бути проданий без обмежень іншим особам протягом строку його дії.
Права і зобов'язання сторін опціонного контракту наведені в табл. 9.4.
До основних характеристик опціону належать: базовий актив, дата закінчення строку дії, строк виконання (американський або європейський опціони), страйк (ціна виконання), вид опціону (кол або пут).
Таблиця 9.4. | Порівняльна характеристика прав і зобов'язань сторін опціону | |||||
Сторона опціону | Опціон на купівлю (опціон кол) | Опціон на продаж (опціон пут) | ||||
право купити | зобов'язання продати | платник премії | зобов'язання купити | право продати | платник премії | |
Покупець (держатель, власник) Продавець (підписувач, виписувач) | + - | - + | + - | - + | + - | + - |
Слід зазначити, що опціон може бути як стандартизованим (у разі якщо це біржовий опціон), так і визначатись угодами покупця і продавця (якщо це позабіржовий опціон).
Часова вартість опціону - це вартість права відкласти виплату ціни виконання до завершення строку дії опціону.
Часова вартість опціону на дату укладення дорівнює премії опціону.
Часова вартість на дату закінчення терміну його дії дорівнює нулю.
Премія опціону — ціна, що сплачується покупцем опціону його продавцю за набуте право скористатися опціоном.
Внутрішня вартість опціону кол - різниця між спотовою ціною базового активу та ціною виконання опціону.
Внутрішня вартість опціону пут — різниця між ціною виконання опціону та спотовою ціною базового активу.
Внутрішня вартість опціону вказує на можливість отримання прибутку для покупця в разі його негайного виконання. Якщо внутрішня вартість відсутня, то покупець не буде використовувати своє право.
Справедлива вартість опціону на дату операції складається тільки з часової вартості (премії опціону).
Справедлива вартість опціону на дату закінчення його терміну складається тільки з внутрішньої вартості (якщо така є).
Опціони обмежують ризик їх власників розміром опціонної премії, але не обмежують потенційних прибутків.
Покупець опціону може вийти з угоди трьома способами:
1) здійснити своє право і подати опціон до виконання;
2) продати опціон третій стороні;
3) знехтувати правом, наданим опціоном.
Опціон може бути виконаний лише за тією ціною, яка зафіксована при укладанні угоди. Ця ціна називається ціною виконання опціону, або ціною страйк.
Опціони є зручними й гнучкими фінансовими інструментами страхування від ризиків, але їхня вартість досить висока. Опціонна премія в середньому становить 3-5% суми угоди.
Облік опціонних контрактів на дату операції (крім контрактів, призначених для обліку хеджування). Справедлива вартість опціону складається з часової та внутрішньої вартості, якщо така є.
На дату операції опціон має нульову внутрішню вартість, а справедлива вартість складається тільки з часової вартості у вигляді сплаченої або отриманої премії опціону.
Операції з купівлі-продажу іноземної валюти та банківських металів за опціонними контрактами в обліку на дату операції відображаються за позабалансовими рахунками як вимоги щодо отримання однієї валюти або банківських металів та зобов'язання з поставки іншої валюти або банківських металів:
Дебет: 9204 - на суму вимог;
Кредит: 9214-на суму зобов'язань.
Операції з купівлі-продажу інших активів за опціонними контрактами, у т.ч. процентних ставок, на дату операції відображаються в обліку за позабалансовими рахунками такими бухгалтерськими проведеннями:
Дебет: 9354 — на суму вимог;
Кредит: 9364-на суму зобов'язань.
Якщо погашення контракту виконується на нетто-основі, то бухгалтерські проведення на дату операції за позабалансовими рахунками не здійснюються.
Перерахування та отримання премії опціону:
а) у разі придбання опціону:
Дебет: 3040;
Кредит: 1200,1500,1600,2600,2620,2650;
б) у разі продажу опціону:
Дебет: 1200,1500,1600,2600,2620, 2650;
Кредит: 3350.
Переоцінка опціонних контрактів. Переоцінка біржових опціонів здійснюється за результатами кожного біржового дня (торговельної сесії) за визначеною біржею котирувальною (розрахунковою) ціною.
Обов'язково на дату балансу результат переоцінки опціонних контрактів відображається такими бухгалтерськими проведеннями:
а) у разі нарахування варіаційної маржі на кліринговий рахунок покупця опціону (позитивного результату переоцінки внутрішньої вартості опціону) визнається актив за опціонним контрактом:
Дебет: 3040;
Кредит: 6209;
б) у разі списання варіаційної маржі з клірингового рахунку продавця опціону (від'ємного результату переоцінки внутрішньої вартості опціону) визнається зобов'язання за опціонним контрактом:
Дебет: 6209;
Кредит: 3350.
Відображення зміни часової вартості за біржовими опціонами:
а) за купленими опціонами:
Дебет: 6209;
Кредит: 3040;
б) за проданими опціонами:
Дебет: 3350;
Кредит: 6209.
Переоцінювання позабіржових опціонів здійснюється в разі зміни їхньої справедливої вартості. Обов'язково на дату балансу результат переоцінювання відображається бухгалтерськими проведеннями. Зміни внутрішньої та часової вартості банк може відображати загальною сумою.
Загальна сума переоцінки за придбаними позабіржовими контрактами відображається банком з урахуванням позитивного результату переоцінки внутрішньої вартості та від'ємного результату переоцінки часової вартості:
а) на суму позитивного результату переоцінки (у разі перевищення результату переоцінки внутрішньої вартості над результатом переоцінки часової вартості):
Дебет: 3040;
Кредит: 6209;
б) на суму від'ємного результату переоцінки (у разі перевищення результату переоцінки часової вартості над результатом
переоцінки внутрішньої вартості):
Дебет: 6209;
Кредит: 3040.
Переоцінка вимог і зобов'язань за опціонними контрактами за позабалансовими рахунками не відображається.
Погашення опціонних контрактів. На дату розрахунку або дату завершення строку дії опціону за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти та банківських металів або інших активів у бухгалтерському обліку здійснюються зворотні проведення за позабалансовими рахунками:
Дебет: 9214,9364;
Кредит: 9204,9354.
Продаж права за придбаним опціоном до завершення строку його дії відображається банком шляхом здійснення такого бухгалтерського проведення:
Дебет: 1200,1500,1600,2600, 2620, 2650;
Кредит: 3040.
У разі розрахунків на нетто-основі за придбаними опціонами банк здійснює таке бухгалтерське проведення:
Дебет: 1200,1500,1600,2600,2620,2650; Кредит: 3040.
У разі розрахунків на брутто-основі за придбаними позабіржовими опціонами банк здійснює такі проведення:
а) за опціоном кол:
Дебет: 3540, 3541, 3548 - на суму дебіторської заборгованості з придбання базового активу;
Кредит: 3040 - на суму визнаного активу за опціоном;
Кредит: 1200,1500,1600, 2600, 2620, 2650 - на суму перерахованих коштів за базовий актив;
б) за опціоном пут:
Дебет: 1200, 1500, 1600, 2600, 2620, 2650 - на суму отриманих коштів за базовий актив;
Кредит: 3040 - на суму визнаного активу за опціоном;
Кредит: 3640,3641,3648 — на суму кредиторської заборгованості з продажу базового активу.
Облік своп-контрактів
Своп-контракт - це угода між контрагентами про здійснення обміну потоками платежів (готівкових або безготівкових) чи іншими активами, розрахованими на підставі ціни (котирування) базового активу в межах суми, визначеної договором на конкретну дату платежів (дату проведення розрахунків) протягом дії контракту.
Свопи - це спеціально створені фінансові інструменти, які передбачають свободу у прийнятті рішень щодо: валюти, терміну погашення, дати оплати, характеру грошових потоків, які обмінюються, особливостей встановлення базових інструментів.
Термін «своп» (swap) у перекладі означає обмін.
Валютний своп - купівля-продаж однієї валюти за іншу на умовах зворотного викупу на певну дату в майбутньому за певним курсом.
Процентний своп — обмін процентними платежами, які розраховані за різними ставками, але виходячи з однієї умовної суми протягом строку дії контракту, за яким, як правило, один процентний платіж розраховується за фіксованою ставкою, інший - за плаваючою.
Своп-контракти мають позабіржовий характер, причому угоди укладаються індивідуально.
Типової схеми здійснення своп-контракту не існує, оскільки кожна угода має індивідуальний характер і відбиває потреби та можливості конкретних учасників. Основною особливістю свопів є взаємовигідність, коли завдяки проведенню операцій обміну обидві сторони досягають тієї мети, яку вони перед собою ставили. Угоди своп укладаються в разі, якщо потенційні учасники мають намір скористатися тими можливостями іншої сторони, яких самі вони не мають.
Операції з купівлі-продажу однієї валюти та банківських металів за іншу валюту і банківські метали на умовах зворотного викупу (валютний своп) у бухгалтерському обліку відображаються за позабалансовими рахунками як вимоги щодо отримання однієї валюти та банківських металів і зобов'язання з поставки іншої валюти та банківських металів.
Бухгалтерський облік валютного свопу здійснюється банками за позабалансовими рахунками залежно від умов їх укладення.
Якщо перша.конверсійна операція здійснюється банком за умовами спот, а друга - за умовами форвард, то на дату операції здійснюються такі бухгалтерські проведення:
а) за першою конверсійною операцією (операцією спот):
Дебет: 9200 - на суму вимог;
Кредит: 9210 — на суму зобов'язань;
б) за другою конверсійною операцією (операцією форвард):
Дебет: 9202 - на суму вимог;
Кредит: 9212-на суму зобов'язань.
Якщо перша і друга конверсійні операції здійснюються на умовах форвард, то на дату операції здійснюються такі бухгалтерські проведення:
а) за першою конверсійною операцією (операцією форвард):
Дебет: 9202 - на суму вимог;
Кредит: 9212 - на суму зобов'язань;
б) за другою конверсійною операцією (операцією форвард):
Дебет: 9202 - на суму зворотного викупу валюти та банківських металів;
Кредит: 9212 - на суму зворотного продажу валюти та банківських металів.
У разі здійснення розрахунків за першою конверсійною операцією банк одночасно виконує зворотні проведення за позабалансовими рахунками з обліку цієї конверсійної операції.
Облік за другою конверсійною операцією банк продовжує здійснювати за позабалансовими рахунками до повного виконання умов контракту.
Операції з обміну процентними платежами (процентний своп) у бухгалтерському обліку відображаються за позабалансовими рахунками як вимоги щодо отримання процентних платежів за однією ставкою та зобов'язання щодо сплати процентних платежів за іншою ставкою. У цьому разі на дату операції здійснюються такі бухгалтерські проведення:
а)якщо відносини хеджування відповідають вимогам Інструкції № 309:
Дебет: 9351 - на суму вимог щодо отримання процентних платежів;
Кредит: 9361 - на суму зобов'язань щодо сплати процентних платежів;
б) якщо відносини хеджування не відповідають вимогам Інструкції №309:
Дебет: 9352 - на суму вимог щодо отримання процентних платежів;
Кредит:9362 - на суму зобов'язань щодо сплати процентних платежів.
Якщо погашення своп-контрактів виконується на нетто-основі, то бухгалтерські проведення на дату операції не здійснюються.
Хеджування
Пошук шляхів мінімізації ризиків на фінансових ринках має багатовікову історію. Зростання ризиковості діяльності внаслідок інтенсифікації операцій та необхідність забезпечення належної ліквідності зумовили зародження та швидкий розвиток сучасних стратегій хеджування фінансових ризиків, що передбачають використання різних інструментів, які дають змогу перерозподіляти та обмежувати наявні ризики, переносити їх на інших учасників ринку і в такий спосіб виконувати функцію страхування.
Хеджування - застосування одного чи кількох інструментів хеджування з метою повної або часткової компенсації змін справедливої вартості об'єкта хеджування або пов'язаного з ним грошового потоку.
Інструмент хеджування - це призначений похідний фінансовий інструмент або призначений непохідний (лише для хеджування валютного ризику) фінансовий актив чи зобов'язання, справедлива вартість якого або грошові потоки від якого, за очікуванням, компенсуватимуть зміни справедливої вартості або грошових потоків об'єкта хеджування.
Об'єкт хеджування ~ це актив, зобов'язання, тверда угода, високоймовірна прогнозована операція або чиста інвестиція в господарську одиницю за межами України, що створює для банку ризик зміни справедливої вартості або майбутніх грошових потоків і визначається як хеджування.
Ефективність хеджування - це ступінь, до якого зміни справедливої вартості або грошових потоків від об'єкта хеджування, які можна віднести до хеджування ризику, згортаються внаслідок змін справедливої вартості або грошових потоків інструменту хеджування.
Суб'єкт господарювання окремо для кожного типу хеджування, описаного в МСБО 39 (тобто хеджування справедливої вартості, хеджування грошових потоків та хеджування чистих інвестицій в іноземні господарські одиниці) має надавати таку інформацію:
а) опис кожного типу хеджування;
б) опис фінансових інструментів, призначених інструментами хеджування, та їхню справедливу вартість на звітну дату;
в) характер ризиків, які хеджують.
Загальні принципи обліку хеджування. Облік хеджування відображає вплив згортання змін справедливої вартості інструменту хеджування та об'єкта хеджування на прибутки/збитки.
Відносини хеджування можуть бути трьох типів:
1) хеджування справедливої вартості;
2) хеджування грошових потоків;
3) хеджування чистих інвестицій.
Облік хеджування застосовується лише в тому разі, якщо відносини хеджування відповідають усім таким вимогам (МСБО 39):
1. На початку хеджування існує офіційне призначення та документація про відносини хеджування.
2. Очікується, що хеджування буде високоефективним у досягненні згортання змін справедливої вартості або грошових потоків, які належать до хеджованого ризику.
3. У разі хеджування грошових потоків імовірність прогнозованої операції, яка є об'єктом хеджування, має бути високою і відображати доступність змінам грошових потоків, які можуть зрештою впливати на прибуток або збиток.
4. Ефективність хеджування можна достовірно оцінити, тобто
можна достовірно оцінити справедливу вартість або грошові
потоки від об'єкта хеджування, які належать до хеджування
ризику, та справедливу вартість інструменту хеджування.
5. Хеджування оцінюється на безперервній основі, і визначається, що воно було високоефективним протягом тих звітних періодів, на які призначалося.
Офіційне призначення та документація про відносини хеджування мають містити:
- мету і стратегію банку щодо управління ризиком;
- ідентифікацію інструменту хеджування;
- відповідні об'єкти хеджування;
- характер ризику, що підлягає хеджуванню;
- метод оцінювання ефективності хеджування.
Облік хеджування можна застосовувати лише починаючи з дати, коли банк підготував усю необхідну документацію стосовно відносин хеджування.
Хеджування має бути пов'язане з конкретним ідентифікованим і визначеним ризиком, який можна достовірно оцінити.
Облік хеджування загальних ризиків бізнесу не здійснюється.
Облік хеджування між учасниками однієї групи консолідованої фінансової звітності не здійснюється.
Ефективність хеджування оцінюється шляхом порівняння зміни справедливої вартості або грошового потоку від інструменту хеджування та об'єкта хеджування.
Оцінка ефективності хеджування здійснюється як перспективно, так і ретроспективне. Перспективну оцінку ефективності хеджування банк здійснює на початку хеджування та на кожну подальшу звітну дату впродовж періоду хеджування. Ретроспективну оцінку ефективності хеджування банк здійснює на кожну звітну дату впродовж періоду хеджування відповідно до методики, визначеної банком у документації щодо хеджування.
Хеджування вважається високоефективним за таких умов:
• якщо на початку хеджування і протягом подальших періодів (перспективна перевірка) очікується, що хеджування буде високоефективним у досягненні змін справедливої вартості або грошових потоків, які належать до хеджованого ризику, протягом періоду, для якого призначено хеджування;
• якщо фактичні результати хеджування (ретроспективна перевірка) становлять 80-125 відсотків.
Метод оцінювання ефективності хеджування банк обирає самостійно залежно від його стратегії управління ризиками.
Відсотковий елемент за форвардним контрактом або часова вартість за опціоном можуть виключатися з оцінки ефективності хеджування.
Хеджування справедливої вартості - це хеджування доступності змінам справедливої вартості визнаного активу чи Зобов'язання або невизнаної твердої угоди (або ідентифікованої Частини такого активу, зобов'язання чи твердої угоди), що належать до конкретного ризику і можуть впливати на прибуток абозбиток.
Хеджування справедливої вартості обліковується таким чином:
а) результат переоцінки інструменту хеджування до його справедливої вартості визнається в прибутку або збитку;
б) результат переоцінки об'єкта хеджування, що оцінюється банком за собівартістю, коригує балансову вартість цього об'єкта
щодо хеджованого ризику і визнається в прибутку або збитку.
Результат переоцінки об'єкта хеджування, що обліковується банком у портфелі на продаж, також визнається в прибутку або збитку.
Результат переоцінки об'єкта хеджування щодо хеджованого,ризику відображається на рахунку 6391.
Аналітичний облік за цим рахунком здійснюється щодо реалізованого та нереалізованого результатів та за типами хеджування.
Хеджування грошових потоків — це хеджування доступності змінам грошових потоків за визнаним активом чи зобов'язанням або за високоймовірною прогнозованою операцією, що належать до конкретного ризику і можуть впливати на прибуток або збиток.
Хеджування грошових потоків, обліковується таким чином:
а) частина результату переоцінки інструменту хеджування, яка визначена як ефективне хеджування, визнається безпосередньо у власному капіталі банку;
б) неефективна частина результату переоцінки інструменту хеджування визнається в прибутках/збитках банку.
Якщо хеджування прогнозованої операції надалі спричиняє визнання фінансового активу чи фінансового зобов'язання, то сума, накопичена в капіталі на рахунку 5104, вилучається з капіталу і визнається в прибутках/збитках того періоду чи періодів, протягом якого (яких) придбаний актив або прийняте зобов'язання впливає на прибутки/збитки.
Хеджування чистих інвестицій — це хеджування валютних ризиків чистих інвестицій у господарську одиницю за межами України, у т.ч. монетарну статтю, яка є його довгостроковою дебіторською або кредиторською заборгованістю щодо цієї господарської одиниці.
Хеджування чистих інвестицій обліковується аналогічно до хеджування грошових потоків.
У разі вибуття господарської одиниці за межами України сума прибутку або збитку, накопичена в капіталі на рахунку 5104, вилучається з капіталу і визнається в прибутках/збитках банку.
Наразі фондовий ринок та ринок похідних фінансових інструментів України переживає період корекції. Світовий досвід показує, що саме на такі періоди здебільшого припадають структурні та інституційні зміни ринку. Пояснюється це досить просто: у період зростання ринку всіх учасників влаштовує і його інфраструктура, і набір інструментів, і схеми їх використання. За таких періодів збільшувати прибутки можна екстенсивним шляхом - за рахунок збільшення обсягів інвестицій та портфелів. Натомість на падінні ринку, коли норма прибутковості знижується, з'являється чіткий стимул до інтенсифікації роботи - вироблення нових продуктів, зміни та вдосконалення інфраструктури тощо. Більш того, похідні фінансові інструменти саме й створені для мінімізації ризиків та збитків від падіння ринку в діяльності банків та підвищення ефективності і фінансової стабільності банківської системи.
Таким чином, для розвитку ринку деривативів в Україні необхідно всебічно та глибоко проаналізувати уроки світової кризи фінансової системи, існуючі проблеми та недоліки розвитку похідних інструментів в Україні і максимально врахувати їх при здійсненні подальшої підтримки розвитку ринку похідних інструментів, а саме: ліквідувати законодавчі, інфраструктурні бар'єри, організовувати консультації, круглі столи з професійними учасниками ринку. Широке запровадження деривативів в Україні буде доцільним у середньостроковій перспективі після вирішення всіх проблем та при забезпеченні відповідних умов розвитку валютного, фондового ринків та економіки України в цілому.