3.8.1 Загальні положення. Експертиза імпортних трикотажних виробів проводиться відповідно до технічних умов контрактів, Інструкції про порядок перевірки якості і кількості імпортних товарів, нормативних документів, що пропонуються Методикою проведення експертизи якості трикотажних виробів, а також зразками закупівель або дублікатами зразків. Експертиза якості вітчизняних трикотажних виробів здійснюється у відповідності з вимогами ДСТУ 3045-95 «Полотна та вироби трикотажнi, хутро штучне трикотажне. Класифiкацiя та номенклатура показникiв якостi», ГОСТ 9173-86 «Изделия трикотажные. Правила приемки», стандартами на сортність різних видів трикотажних виробів. ГОСТ 1115 «Изделия трикотажные верхние. Определение сортности», ГОСТ 1136-81 «Изделия трикотажные бельевые. Определение сортности», ГОСТ 1165-85 «Изделия трикотажные перчаточные. Определение сортности», ГОСТ 1164-86 «Головные уборы и шарфы трикотажные. Определение сортности». Залежно від кількості допустимих дефектів зовнішнього вигляду полотен і виробничо-швейних дефектів, їх розмірів і місця знаходження, ступеню впливу на якість, трикотажні вироби поділяють на два сорти.
Контроль правильності маркування, складання і пакування різних груп трикотажних товарів проводять відповідно до вимог ГОСТ 3897-87, який регламентує правила та порядок маркування, використовувані для цього матеріали, складання, первинне та вторинне пакування трикотажних виробів.
Ознайомившись з товаросупровідними документами, експерт приступає до перевірки усіх виробів пред'явленої партії. Вибіркова перевірка допускається тільки в тих випадках, коли це обумовлено в контракті. Вироби повинні цілком відповідати зразку-еталону за матеріалом верху і підкладки, моделлю, конструкцією, оздобленням, фурнітурою, технологією обробки й обмірним даними, зазначеними у додатку до контрактів. При відхиленні від зразка закупленого товару, що погіршує зовнішній вигляд і експлуатаційні властивості виробу, експерт робить в акті запис: «Виріб не відповідає зразку-еталону». У випадках, коли перевірені вироби мають незначні відхилення від зразка-еталона за моделлю, конструкцією, оздобленням і технологією обробки, що не впливають на їхній естетичний вигляд і експлуатаційні властивості, складається акт експертизи, у якому дається докладний опис зразка-еталона і виробів, що надійшли. У висновку акта необхідно зазначити, що виявлені невідповідності зразку закупівлі не впливають на естетичний вигляд виробів.
В окремих випадках, коли неможливо співставити виріб зі зразком або його дублікатом, експерт констатує виявлені дефекти, указує їхній характер, походження, вплив на якість товару.
Експертиза імпортних трикотажних виробів проводиться в приміщенні, що має звичайне або люмінесцентне освітлення; не допускається перевірка при недостатньому освітленні, а також при освітленні прямими сонячними променями. Перевірка якості виробів проводиться на столі світлого тону, що має гладку поверхню. Розмір столу повинен бути таким, щоб можна було розкласти на ньому виріб.
Виріб перевіряється і вимірюється в розкладеному вигляді, при цьому необхідно усунути нерівності і складки, не допускаючи розтягування полотна. Перевірка якості проводиться органолептичним методом.
Фізико-механічні показники (номер або текс пряжі, склад волокна, щільність полотна, стійкість полотна до стирання, стійкість фарбування до різноманітних впливів, стійкість полотна до утворення пілінгу, затягувань і ін.) повинні бути передбачені технічними умовами контрактів. Їх визначають лабораторним методом. [43]
3.8.2 Класифікація трикотажних виробів. За способом в'язання трикотажні вироби поділяють: на поперечнов'язані (кулірні) - виготовлені способом в'язання, при якому петлі або інші елементи переплетення утворені з однієї або системи ниток послідовно в напрямку рядів; повздовжнов'язані (основов’язані) - виготовлені способом в'язання, при якому петлі або інші елементи переплетення утворені із системи ниток одночасно в напрямку стовпчиків.
За способом виготовлення трикотажні вироби поділяють на:
- регулярні - виготовлені способом трикотажного виробництва, при якому виробляють виріб цілком або деталями, що не вимагають підкрою перед пошиттям;
- напіврегулярні - виготовлені способом трикотажного виробництва, при якому виробляють виріб цілком або деталями, що вимагають часткового підкрою перед пошиттям;
- кроєні - вироби, що пошиті з деталей, викроєних із трикотажної полотна;
- комбіновані - вироби, у яких сполучаться регулярні і напіврегулярні деталі з кроєними.
Трикотажні вироби за призначенням поділяються на верхній трикотаж, білизняний трикотаж, панчішно-шкарпеткові вироби, рукавичкові вироби. [16,17]
3.8.3 Порядок і методи перевірки якості. Перевірка якості трикотажних виробів за дефектами зовнішнього вигляду. Перевірку якості виробів за дефектами зовнішнього вигляду починають з загального огляду, що рекомендується проводити, починаючи з передньої сторони виробу, зліва праворуч, поверх униз.
Огляд виробів, що мають застібки, проводиться спочатку в застебнутому вигляді, після чого виріб розстібають і перевіряють ділянки, закриті застібками й окремими деталями: коміром, бортами, а також полотно підгону низу виробу.
Загальний огляд містить у собі зовнішній огляд виробів і вимір окремих деталей відносно конструктивних ліній.
Зовнішнім оглядом виявляють наявність різноманітних дефектів у полотні, що не повинна мати помітних дефектів структури, візерунка, кольору і відтінку, перевіряють якість волого-теплового обробки, що впливає на зовнішній вигляд і зносостійкість, визначають напрямок петельних рядів і стовпчиків трикотажної полотна.
Симетричність розташування парних деталей, складок, витачок і рельєфів правої і лівої сторін виробу перевіряють шляхом виміру відстані їх від краю виробу до його середини, від низу виробу до кута з'єднання плечового шва і горловини, від точки з'єднання бічних швів з проймами до низу виробу. Відповідність за розмірами і формою парних деталей визначається методом їх суміщення або їхнім виміром. Правильність добору деталей за відтінком, малюнком, щільністю в'язання перевіряють, розкладаючи виріб так, щоб шов, що з'єднує деталі знаходився в середині частини виробу, що переглядається.
Зовнішнім оглядом перевіряють якість швів, що повинні бути акуратними, з правильною рівною строчкою, без пропускань і обривів ниток, вільні кінці ниток швів повинні бути обрізані, у кеттельних швах не допускається дефект «нечиста обрізка при кетелюванні» і «витягнуті петлі краю бейок і планок», при підшиванні низу деталей виробу не повинні бути помітні нитки стібків потайного шва. Шви повинні бути міцними, мати розтяжність, що відповідає розтяжності полотна, що визначається легким розтягом шва руками в поздовжньому напрямку.
Розтягом швів у поперечному напрямку визначається закріплення кінців швів. Зовнішнім оглядом визначають наявність прорубки полотна, ступінь затягування швів, захоплення всіх петель країв деталей у кеттельний шов і захоплення крайових зрізів деталей у шов.
Частота швів перевіряється шляхом підрахунку кількості стібків на певній довжині. Зовнішнім оглядом на виворітній стороні перевіряється ширина захоплення крайових зрізів у шов, що повинна забезпечити міцність з'єднання деталей; у виробах, виготовлених із полотнин, що легко розпускаються, оцінюється обробка крайових зрізів краєобметочним швом, що повинні забезпечити закріплення петель краю, перешкоджаючи їхньому спуску.
Після загального огляду приступають до перевірки якості окремих деталей.
Визначення розмірів. Визначення розмірів проводиться за обмірними даними, передбаченими технічними умовами контрактів.
Виміри проводять нескладною лінійкою (для виробів із синтетичних волокон допускається вимір м'яким метром) з ціною поділки 0,1 см.
Виміри проводяться в такий спосіб:
Ø Жакет, джемпер, пуловер, блузка, куртка, жилет, сорочка чоловіча.
Довжина - по спинці від середини ростка виробу вздовж середньої ліній спинки до низу виробу.
Ширина виробу з рукавом вшивним і реглан - по прямій лінії на відстані 2 см нижче рівня пройм.
Ширина виробу з цільнокроєним рукавом - по прямій лінії на відстані 28 см від середини ростка.
Довжина вшивного рукава - від вищої точки оката рукава до низу, включаючи манжету або напульсник.
Довжина цільнокроєного рукава і рукава реглан - від точки з'єднання плеча з паростком до низу, включаючи манжету або напульсник.
Довжина рукава вимірюється з загорненим або відверненим напульсником у залежності від фасону.
Ширина рукава вшивного або реглан - по прямій лінії від нижнього краю пройми перпендикулярно до верхньої лінії рукава.
Ширина цільнокроєного рукава - перпендикулярно верхньої лінії рукава від точки, що знаходиться на відстані 35 см від місця з'єднання плеча з коміром.
Ширина ростка - по прямій лінії між верхніми точками плечових швів.
Ширина плеча - по прямій від ростка до місця пришивання рукава.
Довжина коміра без стійки - по лінії пришивання коміра.
Довжина коміра зі стійкою пришивною чи цільнокроєною - по прямій між центром гудзика і зовнішнього кінця петлі.
Розмір виробу визначається за трьома основними вимірами: довжина виробу, ширина і довжина рукава. У чоловічих сорочках, крім того, враховується довжина коміра.
Ø Сукня
Довжина сукні - по спинці від середини ростка до низу виробу. Ширина сукні з рукавами реглан і втачними - по прямій лінії між бічними згинами на 4 см нижче глибини пройм. Ширина сукні з цільнокроєними рукавами - по прямій лінії між бічними згинами на рівні, зазначеній в технічному описі моделі.
Ширина сукні на рівні стегон - по прямій лінії між бічними згинами на рівні, зазначеному в технічному описі моделі.
Довжина рукавів втачних - від вищої точки оката рукава уздовж верхньої лінії рукава до низу.
Довжина рукавів покрою реглан або цільнокроєних - від шва вшивання коміра або бейки уздовж верхньої лінії рукава до низу або до нижнього краю манжети або напульсника. Ширина рукавів - по прямій лінії від нижнього краю пройми перпендикулярно верхньої лінії рукавів.
Розмір виробу визначається за трьома вимірами: довжина, ширина виробу на рівні грудей і на рівні стегон.
Ø Спідниця
Довжина спідниці - по боку від верхнього краю до низу виробу. Ширина по лінії стегон - по прямій на відстані 20 см від нижнього краю пояса. Для дитячих спідниць розміром 28-30 ширина вимірюється по лінії стегон на відстані 10 см від верхнього краю пояса. Для спідниць розміром 32-42 - на відстані 15 см від верхнього краю виробу.
Ширина в поясі - по прямій на рівні верхнього краю. Розмір виробів установлюється по довжині боку, ширині і довжині переду і довжині сидіння.
Розмір виробу визначається по довжині і ширині лінії стегон.
Ø Штани, кальсони
Довжина по боку - по прямій від верхнього краю поясу до низу ніжки.
Ширина торсу - по прямій посередині довжини переду.
Довжина переду - від верхнього краю переду до крокового шва або до підстави ластовиці.
Довжина сидіння - від верхнього краю сидіння до крокового шва або до основи ластовиці.
Ширина пояса - по прямій на рівні верхнього краю пояса.
Ø Костюми купальні
1. Цільнокроєні
Загальна довжина - по прямій від пояса, або місця пришиву бретелей до основи ластовиці.
Ширина торса - по прямій посередині довжини сидіння.
Ширина костюма - по прямій на 2 см нижче рівня нижнього краю пройми.
Ширина по лінії талії - по прямій на відстані розміри довжини сидіння від основи ластовиці.
2. Роздільні двопредметні
Ø Труси
Ширина торса - по прямій посередині довжини сидіння.
Довжина переду - по прямій від верхнього краю переду до основи ластовиці або крокового шва.
Довжина сидіння трусів - по прямій від верхнього краю сидіння до основи ластовиці або крокового шва.
Довжина по боку - від верхнього краю трусів до низу ніжки.
Розмір виробу визначається по ширині торса й загальній довжині.
Ø Комбінації
Розмір визначається по загальному розмірі виробу і ширині верха.
Довжина загальна - по прямій від верха бретелі або плеча до нижнього краю виробу.
Ширина верха - по прямій між крайніми точками верху на відстані 2 см нижче рівня пройм.
Сорочки нічні, пеньюари
Довжина виробу - по спинці від вищої точки плеча до низу виробу.
Ширина виробу - по прямій на відстані 2 см нижче рівня пройм.
Довжина рукава - від вищої точки окату рукава до низу. Ширина рукава вшивного або реглан - по прямій від нижнього краю пройми перпендикулярно до верхньої лінії рукава. Ширина рукава цільнокроєного - по прямій від верхнього до нижнього краю рукава.
Ширина плеча - по лінії плеча від верхньої точки ростка до лінії пришивання рукава.
Розмір виробу визначається по довжині і ширині виробу.
Ø Колготки жіночі (рейтузи зі слідом)
Довжина загальна - по боку від середньої точки п’ятки рейтуз із слідом з в’язаною п'ятою до верхнього краю торса.
Довжина загальна рейтуз без слідів у вигляді трубки - від початку мису до верхнього краю торса.
Довжина торса - від нижньої частини точки шва торса до верхнього краю рейтуз.
Довжина ніжки з в’язаною п'ятою - від середини точки п’ятки до нижньої точки шва торса.
Довжина ніжки у вигляді трубки - від початку миска до нижньої точки шва торса.
Довжина сліду - від середньої точки п’ятки до кінця миска.
Ширина торса - по прямій посередині між верхнім краєм торса і початком ніжки.
Розмір визначається по загальній довжині, ширині торса і довжині сліду.
Ø Панчохи, напівпанчохи, шкарпетки
Загальна довжина - від точки п’ятки до кінця бортика або ластика. Довжина панчоха у вигляді трубки - від початку миска до кінця бортика. Ширина паголенку панчохи - по прямій на відстані 15 см від бортика, напівпанчохи - по прямій на відстані 5 см від бортика. Довжина сліду - від точки п’ятки до кінця миска. Ширина в підйомі - від точки п’ятки перпендикулярно лінії підйому.
Розмір виробу визначається за довжиною сліду.
Ø Рукавички, рукавиці
Виміри проводять по долонній стороні виробу. Довжина рукавичок загальна - по прямій від верхньої точки середнього пальця до краю подолика.
Довжина рукавиць загальна - по прямій від верха корпуса до краю подолика.
Ширина рукавичок - посередині між основами великого і вказівного пальців.
Ширина рукавиць - на відстані 1,5-2 см вище основи великого пальця.
Довжина пальців - посередині від основи до верхньої точки пальця. Ширина пальців - посередині довжини пальців.
Розмір установлюється по довжині і ширині виробу, а в рукавичках, крім того, по довжині середнього пальця.
Розмір виробів визначається в таких випадках:
1. Якщо замовником експертизи виявлена невідповідність фактичних обмірювань обмірним даним, передбаченим технічними умовами контракту.
2. Коли є розбіжність між контрольним маркіруванням розміру і позначенням розміру на підвісних маркувальних ярликах виробів.
3. Коли розмір виробу не зазначений. Визначення розміру виробів проводиться за обмірними даними, передбаченими технічними умовами контрактів.
Місця вимірів обумовлені в технічних умовах контрактів.
Перевірка якості трикотажних виробів з застосуванням лабораторного методу. В окремих випадках, коли необхідно перевірити якість полотна, із якого виготовлений виріб, проводиться лабораторне дослідження: визначення вологи, складу волокна, переплетення, номера (або текса) пряжі, щільності й інших фізико-механічних показників.
Методи відбору зразків, кількість виробів, направлених на дослідження в лабораторію, якщо це не передбачено контрактом, у кожному випадку вибираються окремо.
Підбір зразків для лабораторного дослідження проводиться безпосередньо експертом, після чого експерт складає акт відбору проб (зразків), у якому вказує кількість відібраних зразків, відтиски пломб або штампа і показники, по яким необхідно провести аналіз. Зразки пломбуються, або на них проставляється штамп експерта ТПП. Вироби направляються на лабораторне дослідження товароодержувачем.
Визначення артикулу виробу. Артикул виробів визначається в таких випадках:
- коли артикул, зазначений у маркувальних ярликах виробів, не відповідає артикулу, зазначеному в документах інофірми;
- якщо артикул, зазначений на маркувальних ярликах виробів, не збігається з маркуванням артикулу на відповідному зразку закупівлі;
- якщо вироби не мають маркуванням з вказівкою артикулу.
Артикули трикотажних виробів визначаються шляхом зовнішнього огляду виробів і співставлення їх з зразком закупленого товару. При цьому звертається увага на матеріал верху і підкладки, модель, конструктивні особливості, технологію обробки деталей, особливості оздоблення.
3.8.4 Визначення відсотку втрати якості імпортних трикотажних виробів. Процент втрати якості виробу, партії або окремих виробів установлюється тільки в тому випадку, коли це передбачено умовами контрактів або за узгодженням з зовнішньоторговельними організаціями.
Процент втрати якості визначається також у таких випадках:
а) якщо терміни пред'явлення претензій інопостачальникові минули;
б) якщо вартість товару, що перевіряється незначна (до 40 грн. у роздрібних цінах);
в) при експертизі ношених виробів, що повертаються покупцями магазинам;
г) якщо неможливо встановити місце і час утворення дефектів.
Таблиці визначення втрати якості (у %) імпортних трикотажних виробів приведені в Методиці проведення експертизи якості імпортних трикотажних виробів і є орієнтовними; в кожному окремому випадку при встановленні втрати якості виробу необхідно враховувати вигляд виробу, місце розташування дефекту, можливості його усунення й ін.
У таблицях даються відсотки втрати якості нових виробів з урахуванням впливу дефекту на зовнішній вигляд і експлуатаційні властивості виробу. Втрата якості на ношені вироби по дефектах відповідно збільшується на 20-50% у залежності від зовнішнього вигляду і ступеня зносу виробу. У акті експертизи на вироби, повернуті покупцями, експерт указує відсоток зносу.
Втрата якості виробу встановлюється за дефектами виробничого і невиробничого характеру (механічні ушкодження, обпалювання, пропалювання й ін.) окремо.
При наявності на виробі більше одного дефекту, втрата якості установлюється за найбільшим дефектом. При наявності на виробі понад двох дефектів, процент втрати якості виробу відповідно збільшується на 10-30% у залежності від кількості і характеру дефектів.
Дефекти, розташовані на закритих ділянках, а також з виворітної сторони, на підкладці і чохлах, враховуються лише в тих випадках, якщо вони впливають на зовнішній вигляд і експлуатаційні властивості виробу.
При визначенні дефектів, що характеризуються словами «малопомітні», «помітні», «різко виражені», варто користуватися еталонами, установленими на аналогічні вироби вітчизняного виробництва.
При перевірці виробів у комплектах процент втрати якості встановлюється спочатку на вироби з дефектами, а потім поширюється на весь комплект. Перерахунок проводиться, виходячи з таких співвідношень вартості виробів у комплекті (%):
Гарнітури білизни жіночої, що складаються із двох предметів:
Комбінація - 75, панталони - 25
Сорочка - 60, панталони - 40
Пеньюар - 55, сорочка нічна - 45
Кофточка - 40-60, штани - 60-40
Кофточка - 60, панталони - 40.
Гарнітури білизни чоловічої, що складається з двох предметів:
Фуфайка - 50, кальсони - 50
Майка - 50, труси - 50.
Костюми жіночі, що складаються із двох предметів:
Жакет - 60-50, спідниця - 40-50
Джемпер-50, спідниця - 50
Жилет-50, спідниця - 50
Жакет -50-60, штани -50-40
Джемпер -40-50, штани -60-50
Жилет -40-50, штани -60-50
Сукня - 70, джемпер - 30
Сукня - 60-70, жакет -40-30
Жакет - 50-60, джемпер - 50-40
Пальто -60-65, сукні -50-35.
Костюми, що складаються із трьох предметів:
Жилет - 40, спідниця - 30, джемпер - 30
Жакет - 45, спідниця - 30, джемпер - 25
Спідниця - 30, штани - 40, джемпер-30
Спідниця - 25, штани - 35, жакет - 40
Жакет - 40, джемпер-25, штани - 35
Жилет - 30, джемпер - 30, штани - 40.
При визначенні вартості виробів у комплекті необхідно враховувати особливості моделі, оздоблення кожного предмета.
На підвісних маркувальних ярликах оглянутих виробів, що мають дефекти, експерт зобов'язаний поставити особистий штамп, зазначити процент утрати якості (у тих випадках, коли він встановлювався) і зробити про це в акті відповідний запис.[]
Питання для самоконтролю
1. Як поділяють трикотажні вироби за способом виготовлення?
2. Які методи контролю застосовують при експертизі кількості і якості трикотажних виробів?
3. Порядок огляду трикотажних виробів різних видів.
4. Яким чином визначають розміри:
- верхніх трикотажних виробів;
- білизняних виробів
- шкарпеток;
- рукавичок?
5. Встановлення відсотку втрати якості трикотажних виррбів.