Лекции.Орг

Поиск:


Лабораторна робота №7
Системне адміністрування Linux

Мета роботи: освоєння програмного забезпечення, призначеного для заведення і видалення користувача і групи користувачів, зміни пароля користувача, зміни облікових записів про користувача і групу. Пакет sudo. Монтування файлових систем.

7.1 Стислі теоретичні відомості

Основними задачами системного адміністрування є:

- підключення і видалення користувачів;

- підключення і видалення апаратних засобів;

- резервне копіювання;

- установка нового програмного забезпечення;

- моніторинг системи;

- пошук несправностей;

- ведення локальної документації;

- контроль захисту;

- надання допомоги користувачам.

В даній лабораторній роботі будуть частково розглянуті пункти 1, 2 і 8 даного списку.

7.1.1 Заведення і видалення користувачів

Інформація про всіх користувачів системи Unix зберігається в файлі /etc/passwd. Детально структура цього файлу описана в секції 5 розділу passwd "оперативної інструкції користувача". Заведення нового користувача зводиться до внесення нового запису в цей файл. Однак, ідея самостійного внесення реєстраційного запису в цей файл за допомогою якого-небудь текстового редактора, не дивлячись на досить прозору структуру цього файлу, не є плідною. Не будемо зупинятися на можливості внесення простих синтаксичних помилок (людині властиво помилятися), через які даний обліковий запис буде просто ігноруватися. Також можливо вас не зупинить і те, що ви не бажаючи того порушите логічну цілісність даного файлу, що призведе до дірок в захисті вашої системи. Просто подумайте над тим, що станеться, якщо два адміністратори одночасно почнуть редагувати цей файл, внесуть зміни і доповнення, але ваш колега збережеться на пару секунд пізніше.

Для заведення нового користувача в Linux призначені наступні утиліти:

- useradd (пакетна утиліта);

- adduser (інтерактивна утиліта).Програма призначена для роботи на алфавітно-цифрових терміналах. В режимі діалогу запитується вся необхідна інформація, після чого викликається утиліта useradd;

- glint (графічна утиліта), аналог User Manager Windows NT. В кінцевому підсумку також звертається до useradd.

Для видалення користувача призначена утиліта userdel. Для заведення і видалення груп користувачів призначені утиліти groupadd і groupdel. Змінити обліковий запис користувача можна утилітою usermod, для групи користувача існує утиліта groupmod. Всі ці утиліти, а також деякі інші, входять в пакет shadow.

7.1.2 Утіліта useradd

Розглянемо детальніше утіліту useradd:

USERADD

Section: Maintenance Commands (8)

NAME

useradd - створення нового користувача або зміна інформації для заведення нового користувача


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 402 | Нарушение авторских прав | Изречения для студентов


Читайте также:

Поиск на сайте:

Рекомендуемый контект:
© 2015-2021 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.002 с.