План.
1. Навколишнє, виробниче і побутове середовище,
2. Проблема безпеки людини в системі "людна-машина-середовище (проживання, виробниче)". Система людина-життєве середовище.
1. Навколишнє середовище - це сукупність природних, природно-антропогенних і соціальних факторів, які чинять безпосередній вплив на рівень життя населення і економічні показники функціонування народного господарства, на кожну людину окремо.
Природне середовище - це постійна взаємодія і взаємопроникнення чотирьох оболонок землі, а саме:
- Атмосфера - зовнішня газова оболонка землі, товщиною приблизно 3000 км; її склад: азот – 78%, кисень – 21 %, вуглекислий газ, озон, водяна пара, інертні та інші гази і домішки – 1%
- Літосфера - зовнішня тверда оболонка землі, що включає земну кору з частиною верхньої мантії Землі. Земна кора має товщину близько 80 км, складається на 99,5% з кисню, кремнію, водню, алюмінію, залаза, магнію, натрію, кальцію, а інші елементи – 0,5%.
- Гідросфера - водяна сфера планети, сукупність океанів, морів, вод континентів, льодових покровів, що складає 16 млрд. м3 води і становить 0,25% маси планети.
- Біосфера - сфера існування живих організмів, включає частину атмосфери, літосфери та гідросфери. Верхня межа біосфери сягає 85 км, нижня 2 км в літосфері, та до 11 км в гідросфері.
- Ноосфера – сфера розуму, буквально "мисляча оболонка" – фаза розвитку біосфери, у ході якої розумна діяльність людства стає головним визначальним фактором її функціонування.
Навколишнє, виробниче і побутове середовище - це середовище проживання людини, яке включає:
1. Природньо-екологічне середовище температура повітря і води, вологість, атмосферний тиск, сила і швидкість вітру, -освітлення, хімічний склад повітря і води, радіаційний фон.
2. Екологія і практика адаптація людини до навколишнього середовища (температура повітря +50 С, нестача води, пустелі, гірські райони, забрудненні території і т. д.)
3. Посилення негативного впливу людини на природу і екологію, відходи промисловості і людства: енергетика (АЕС), транспорт, сільське господарство, космічні розробки, добування енергоресурсів і т.д.
4. Охорона навколишнього середовища: законодавчі акти, екологічні служби (поліції), міжнародні угоди, громадські "зелені" організації (GREEN РЕАСЕ) і т.д.
5. Побутові умови проживання людини (погіршуються в теперішній час).
Взаємодія людини з природним середовищем поділяється на наступні періоди:
Перший період від 2 млн, років до 8-4 тис, років тому. Характеризується накопиченням знань про природу, пристосуванням до неї.
Другий період - рабовласницький лад і феодалізм. Період активного використання людиною природних ресурсів.
Третій період (18ст.- перша половина 20ст.) - період активного розвитку локальних і регіональних екологічних криз, протистояння людини і природи.
Четвертий період (останнє 40-50 років) - розвиток глобальної кризи, парниковий ефект, озонові дари, кислотні дощі, забруднення усіх сфер.
2. Розвиток науково-технічного прогресу, поява нових складних машин, посилення впливу людини на середовище через машини призвело до появи системи "людина-машина-середовище" і пов'язаних з цією системою небезпечних для людини факторів. Включає в себе побутове та виробниче середовище.
Виробниче середовище – це середовище, в якому людина здійснює свою трудову діяльність (містить комплекс підприємств, організацій, установ, транспортних засобів, комунікацій тощо)
Побутове середовище – це середовище проживання людини, що містить сукупність житлових будівель, споруд спортивного і культурного призначення, комунально-побутових організацій і установ.
ЛЮДИНА | ||
Органи чуття | Центральна нервова система | Органи управління |
МАШИНА | ||
Засіб відображення інформації | Інформаційні та обчислювальні прилади | Органи управління |
СЕРЕДОВИЩЕ | ||
До об’єкту |
Приведемо узагальнену модель системи "людина-життєве середовище" та її складові елементи:
- Людина – основний елемент даної системи, в якій під терміном "людина" розуміється не лише одна істота, індивід, а й група людей, колектив, мешканці населеного пункту, регіону, країни, суспільство, людство загалом.
- Життєве середовище - другий елемент цієї системи, є частиною Всесвіту, де перебуває або може перебувати в даний час людина і функціонують системи її життєзабезпечення. Складається з трьох компонентів: природного, соціального (соціально-політичного) і техногенного середовищ.
Тема: Небезпека і її джерела.
План
1. Поняття небезпеки, класифікація і номенклатура небезпек.
2. Класифікація небезпечних та шкідливих факторів.
1. На здоров'я людини, і її життєдіяльність великий вплив мають небезпеки.
Небезпека – це стан оточуючих умов, за якими на людину діють з певним ступенем імовірності небезпечні та шкідливі фактори.
Небезпечний фактор – це фактор життєвого середовища, дія якого за певних умов веде до травм чи до іншого різкого погіршення стану здоров'я.
Шкідливий фактор – це фактор життєвого середовища, дія якого на людину за певних умов веде до захворювання або зниження працездатності, тобто негативно впливає на стан здоров'я.
Небезпечна ситуація – це стан умов за якими є велика імовірність виникнення небажаних наслідків.
Простір, в якому постійно діють або періодично виникають небезпечні та шкідливі виробничі фактори називають небезпечною зоною. Небезпечна зона може бути локальною і розгорнутою.
Умови, за якими створюється можливість впливу на людину шкідливих і небезпечних факторів визначають небезпечну ситуацію (небезпечний момент).
Джерелами небезпеки є:
P Природні процеси і явища
P Елементи техногенного середовища
P Людські дії, що криють у собі загрозу небезпеки
Ідентифікація небезпек – знаходження типу небезпеки та встановлення її характеристик, необхідних для розробки заходів щодо її усунення чи ліквідації наслідків.
Квантифікація небезпек – введення кількісних характеристик для оцінки ступеня (рівня) небезпеки. Найпоширенішою кількісною оцінкою небезпеки є ступінь ризику.
Ризик – це відношення числа тих чи інших фактичних проявів небезпеки до їх можливого теоретичного числа за певний період часу.
Номенклатура небезпек – це перелік назв, термінів, систематизованих за певними ознаками. В номенклатуру небезпек для людини включають весь вплив зовнішнього світу на живі об'єкти, вона налічує понад 150 найменувань і не вважається повною. Наводимо деякі найменування з неї:
1. Алкоголь;
2.Аномальна температура повітря;
3. Аномальний тиск повітря;
4. Аномальна вологість повітря;
5. Аномальне освітлення;
6. Аномальна іонізація;
7. Блискавка;
8. Вибух;
9. Висота;
10. Вібрація;
11. Вогонь;
12. Вогненебезпечні речовини
13. Вода;
14. Втома;
15. Вулкани;
16. Гази.
17.Гіподинамія;
18. Глибина;
19. Гострі предмети;
20. Дим;
21. Дощ;
22. Електричне поле;
23. Електричний струм;
24. Емоційне перевантаження;
25. Захворювання;
26. 3емлетрус;
27. Інфразвук;
28. Клаустрофобія;
29.Кримінальна злочинність;
30.Лавини;
31.Магнітні поля;
32. Макроорганізми;
33. Мікроорганізми;
34. Монотонність;
35. Наркоманія;
36. Ожеледь;
37. Отруйні речовини;
38. Пил;
39. Повінь;
40. Психологічна несумісність;
41. Радіація;
42. Розумове перевантаження;
43. Селі;
44. Снігопад;
45. Спрага;
46. Тайфуни;
47. Токсикоманія;
48. Туман;
49. Ударна хвиля;
50. Ураган;
51. Циклон;
52. Цунамі;
53. Шум.
Небезпеки класифікують за такими ознаками:
За походженням: природні, техногенні, антропогенні, екологічні, змішані. Згідно офіційних стандартів: фізичні, хімічні, біологічні, психофізіологічні.
За часом дії негативних наслідків: імпульсні і кумулятивні
За локалізацією: пов'язані з літосферою, гідросферою, атмосферою, космосом
За наслідками: втома, захворювання, травми, аварії, пожежі, смертельні випадки
За збитками, які можуть бути соціальними, технічними, екологічними тощо
За сферою прояву: побутові, спортивні, дорожньо-транспортні, виробничі, військові тощо
За структурою: прості і похідні
За характером дії на людину: активні і пасивні
Дещо інша класифікація небезпек наведена на схемі:
2. Існуюча класифікація небезпечних та шкідливих факторів розроблена для виробничих умов, але вона повністю прийнятна для будь–якої сфери життєдіяльності людини.
Згідно з цією класифікацією небезпечні та шкідливі фактори за природою дії поділяються на 4 групи: фізичні; хімічні; біологічні; психофізіологічні.
Фізичні фактори – це:
z Підвищена швидкість руху повітря
z Підвищена запиленість та загазованість повітря;,
z Недостатня освітленість.
z Підвищений або понижений атмосферний тиск
z Конструкції, що руйнуються;
z Підвищений рівень статичної електрики та ін.
Хімічні фактори – це:
z Хімічні елементи, речовини та сполуки, які перебувають у різних агрегатних станах
z Які різними шляхами проникають в організм
o Через органи дихання
o Через шлунково-кишковий тракт
o Через шкірні покриви та слизові оболонки
z Які за характером дії виділяють такі речовини:
o Токсичні
o Наркотичні
o Подразнюючі
o Задушливі
o Сенсибілізуючі
o Канцерогенні
o Мутагенні
o Такі, що впливають на репродуктивну функцію
Біологічні фактори – це:
z Вплив хвороботворних мікроорганізмів (бактерії, віруси, грибки, тощо).
z Вплив макроорганізмів і рослин.
Психофізіологічні фактори – це:
z Фізичні перевантаження (статичні, динамічні)
z Нервово-психічні перевантаження (емоції, монотонність праці, перенапруження).
Перелічені фактори характеризуються потенціалом, якістю, часом існування або дії на організм людини, розмірами зони дії.
Потенціал - вираз кількісної сторони фактора (рівень шуму; загазованість повітря; сила струму, тощо).
Якість фактора виражає його специфічні особливості, які впливають на організм (дисперсність пилу, рід випромінювання, частотний склад шуму, тощо)