Вибір раціональної технологічної схеми флотації залежить від таких чинників: вимог до якості продуктів флотації; зольності і ступеня метаморфізму вихідного вугілля, його гранулометричного складу, утримання проміжних фракцій, наявності розмокаємих порід і глини, петрографічного складу, флотаційної активності; характеристик флотаційних машин; продуктивності флотаційного відділення, техніко-економічних показників і ін.
Можливість одержання при флотації вугілля продуктів кондиційної якості в один прийом дозволяє застосовувати одностадійну пряму схему флотації (рис. 14-18, а). При такій схемі пінний продукт усіх камер (основної флотації) об'єднують у загальний концентрат, а відходи видаляють з останньої камери. Прості (прямі) схеми звичайно застосовують при зольності живлення не більш 20% і флотації розведених пульп.
Рис. 14‑18 – Технологічні схеми флотації вугілля:
а – пряма; б – з перечищуванням концентрату останніх камер; в – з перечищуванням концентрату основної флотації; 1 – 6 – флотаційні камери
Флотації шламів підвищеної зольності потребує застосування більш складних схем або простих схем із розведенням пульпи, що технологічно майже рівнозначно. Застосовують схеми з перечисткою концентрату в різноманітних варіантах. На рис. 14-18, б показана найбільше поширена схема флотації з перечисткою пінного продукту останніх камер машини в однієї з перших камер цієї ж машини.
Перечистна флотація дозволяє поліпшити якість концентрату. Проте застосування схем із декількома операціями в одній машині знижує її продуктивність.
Іноді при флотації дуже зольних і важкозбагатимих шламів необхідна перечистка всього пінного продукту. При великому обсязі концентрату його перечищають у самостійній машині (рис. 14-18, в).
Схеми з очисною флотацією, коли відходи основної флотації піддають перезбагаченню з метою зниження втрат цінних компонентів, при збагаченні вугілля не застосовують.