Після розкриття шахтного поля приступають до наступного етапу його розробки – підготовки.
Підготовкою називають проведення виробок після розкриття шахтного поля з метою поділу його на частини, зручні для розміщення очисних вибоїв.
Способом підготовки називають комплекс підготовчих виробок, які забезпечують поділ шахтного поля на частини і служать для транспортних, вентиляційних та інших технологічних зв'язків між очисними вибоями і виробками, що розкривають родовище.
До виробок, що підготовлюють, відносять: капітальні і панельні бремсберґи, похили з ходками; головні, магістральні, поверхові і ярусні штреки; флангові вентиляційні та повітряподавальні виробки. Виробки, що підготовлюють, можуть проводитись по пласту або на деякій відстані від нього по пустим породам.
До вибору способу підготовки висувають наступні вимоги:
Забезпечення можливості розташування запланованого фронту очисних вибоїв
Можливість використання прогресивних систем розробки
Мінімальний обсяг виробок, що підготовлюють
Мінімальні первісні витрати на підготовку
Швидкий ввід шахти у експлуатацію
Простота і надійність роботи транспорту і вентиляції
Перші два пункти є основними.
На вибір способу підготовки шахтного поля впливають наступні фактори:
Горно-геологічні (потужність і кут падіння пласту, наявність крупних геологічних порушень, напрям основної системи тріщин у породах покрівлі пласту, його обводненість).
Горно-технічні (розмір шахтного поля по простяганню, кількість очисних вибоїв, які потрібно розташувати у пласті, технологія проведення очисних і підготовчих робіт)
За основу класифікації способів підготовки взятий поділ шахтного поля на частини. За цією ознакою розрізнюють п'ять способів підготовки шахтних полів:
1) Поверховий
2) Панельний
3) Погоризонтний
4) Головними штреками
5) Комбінований