Ћекции.ќрг


ѕоиск:
 атегории:

јстрономи€
Ѕиологи€
√еографи€
ƒругие €зыки
»нтернет
»нформатика
»стори€
 ультура
Ћитература
Ћогика
ћатематика
ћедицина
ћеханика
ќхрана труда
ѕедагогика
ѕолитика
ѕраво
ѕсихологи€
–елиги€
–иторика
—оциологи€
—порт
—троительство
“ехнологи€
“ранспорт
‘изика
‘илософи€
‘инансы
’ими€
Ёкологи€
Ёкономика
Ёлектроника

 

 

 

 


—екреторна д≥€льн≥сть шлункових залоз. —клад ≥ властивост≥ шлункового соку, регул€ц≥€ вид≥ленн€
Ўлунок Ч порожнистий м'€зовий орган, що складаЇтьс€ з дна, кард≥альноњ частини, т≥ла та п≥лоричного в≥дд≥лу, €кий з'ЇднуЇтьс€ з дванадц€типалою кишкою; Ї найширшою д≥л€нкою травного каналу, в €кому њжа затримуЇтьс€ на к≥лька годин. …ого м≥стк≥сть у дорослоњ людини становить в середньому 3 л. ” ньому њжа перем≥шуЇтьс€ ≥з шлунковим соком, €кий продукуЇтьс€ шлунковими залозами. ѕ≥д впливом фермент≥в шлункового соку починаЇтьс€ г≥дрол≥з б≥лк≥в, що значно п≥двищуЇ д≥ю протеол≥тичних фермент≥в у подальших в≥дд≥лах травного каналу. «авд€ки скороченн€м м'€з≥в шлунка х≥мус перем≥шуЇтьс€ ≥ поступово пересуваЇтьс€ в≥д кард≥ального до п≥лоричного в≥дд≥лу.

—екреторн≥ залози шлунка продукують за добу близько 2 л шлункового соку, завд€ки €кому продовжуЇтьс€ г≥дрол≥з харчових речовин, що над≥йшли у травний канал.

—екреторн≥ залози трубчаст≥ ≥ мають особливост≥ будови ≥ функц≥њ в р≥зних в≥дд≥лах шлунка. ¬ид≥л€ють так≥ секреторн≥ в≥дд≥ли шлунка:

 ард≥альний - це смужка розм≥ром 1-4 см, €ка розташована нижче стравоходу ≥ маЇ слизов≥ залози з численними протоками.

‘ундальний - основний секреторний в≥дд≥л шлунка, €кий займаЇ 3/4 % його поверхн≥. ƒо його складу належать т≥ло та дно шлунка, секреторн≥ залози цього в≥дд≥лу мають три види кл≥тин: пар≥Їнтальн≥, головн≥, слизов≥ (мукоцити).

головн≥ - секретують ферменти пепсиногени (неактивна форма протеол≥тичних фермент≥в пепсин≥в);

пар≥Їтальн≥ - секретують Ќ—≤, €ка перетворюЇ в порожнин≥ шлунка проферменти пепсиногени на фермент пепсин, що г≥дрол≥зуЇ б≥лки до коротколанцюгових пептид≥в. ѕар≥Їтальн≥ кл≥тини також продукують внутр≥шн≥й фактор  асла, що необх≥дний дл€ всмоктуванн€ в≥там≥ну ¬12, у дистальному в≥дд≥л≥ тонкоњ кишки; грел≥н - ≥нтестинальний гормон, що стимулюЇ центр голоду в г≥поталамус≥ ≥ п≥двищуЇ апетит;

слизов≥ (мукоцити) - знаход€тьс€ в кард≥альн≥й ≥ п≥лоричн≥й частин≥ шлунка. ÷е кл≥тини, €к≥ розташован≥ в шийках покривного еп≥тел≥ю ≥ слизових кл≥тинах шийки залоз мукоцит≥в та секрету-ють слиз разом з Ќ—≤. —лиз маЇ лужну реакц≥ю ≥ складаЇтьс€ з глюкопротењд≥в.

–озр≥зн€ють видимий та невидимий (розчинний) компоненти. ќсновна функц≥€ слизу - захисна. ¬≥н покриваЇ тонким шаром (близько 1 мм) слизову оболонку, захищаЇ њњ в≥д х≥м≥чних та механ≥чних ушкоджень: попереджуЇ зворотну дифуз≥ю ≥он≥в Ќ ≥з порожнини шлунка в його ст≥нку. —лиз адсорбуЇ Ќ+, частково нейтрал≥зуЇ кислотн≥сть соку. «авд€ки цьому шлунковий с≥к можна розд≥лити на дв≥ частини - кислий компонент (утворюЇтьс€ в пар≥Їтальних кл≥тинах) ≥ лужний компонент (формуЇтьс€ в кл≥тинах покривного еп≥тел≥ю, в мукоцитах шийки основних залоз), у кл≥тинах кард≥альних ≥ п≥лоричних залоз. ¬еличина рЌ соку залежить в≥д сп≥вв≥дношенн€ к≥лькост≥ цих компонент≥в.

¬ п≥лоричний - займаЇ 15-20% поверхн≥ слизовоњ оболонки шлунка, до його складу вход€ть преп≥-лоричний в≥дд≥л та п≥лоричний канал з п≥лоричним сф≥нктером. —екреторн≥ залози цього в≥дд≥лу продукують слиз ≥ в мал≥й к≥лькост≥ - пепсиногени. вони не мають пар≥Їтальних кл≥тин.

“аким чином, основний склад шлункового соку зумовлений секреторною функц≥Їю кл≥тин найб≥льшого секреторного пол€ Ч дна ≥ т≥ла шлунка. ¬с≥ кл≥тини слизовоњ оболонки шлунка вид≥л€ють воду Ч розчинник ≥ м≥неральн≥ речовини Ч ≥они (Na+,  +, —а2+, ћg2+, Ќ–ќ42-, Sќ42-).

 

ѕоделитьс€ с друзь€ми:


ƒата добавлени€: 2015-05-05; ћы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 886 | Ќарушение авторских прав


ѕоиск на сайте:

Ћучшие изречени€:

Ћучша€ месть Ц огромный успех. © ‘рэнк —инатра
==> читать все изречени€...

513 - | 492 -


© 2015-2023 lektsii.org -  онтакты - ѕоследнее добавление

√ен: 0.008 с.