Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Інші способи підвищення продуктивності праці.




За умоввідсутності матеріальної зацікавленості владою активно використовувалися засоби примусу: створення атмосфери заляканості в суспільстві (звинувачення у шкідництві, шпигунстві на виробництві).

Також було прийнято ряд рішень партійно-державного керівництва щодо встановлення надзвичайно жорстких норм трудової дисципліни. В роки І та ІІ п’ятиричок робітникам забороняли залишати підприємства до кінця п’ятиричок. А у червні 1940 р. Верховна Рада СРСР прийняла указ «Про перехід на 8-годинний робочий день, на семиденний робочий тиждень і заборону самовільного залишення робітниками і службовцями підприємств і установ». Цей указ фактично поставив радянських робітників у становище кріпаків.

 

 

Приклад трудового героїзму надав вибійник шахти в Кадіївці Олексій Стаханов. У серпні 1935 р. він застосував новий метод роботи, заснований на розподілі операцій між вибійником і кріпильниками. В результаті за зміну було вирубано 102 т вугілля – у 14,5 разів більше норми (на той час була 7 т). Стаханову допомагали 2 кріпильники, прізвища яких залишилися невідомими. Преса підхопила і «розрекламувала» почин Стаханова. У вугільній та інших галузях (верстатобудування, автомобілебудування, залізничний транспорт) з’являються послідовники стаханівського методу роботи.Влада також скористалася досягненням Стаханова – виробничі норми працівників та планові завдання підприємств були переглянуті і збільшені – на 35 - 45 %. При чому далеко не скрізь це робилося достатньо обґрунтовано. У багатьох випадках підвищення норм призводило до перенапруження виробничого процесу, незадоволення і критику з боку робітників та інженерів. А НКВС, в свою чергу, у всіх зривах на виробництві вбачав роботу «класових ворогів», шкідників, диверсантів та шпигунів.

Результати українізації

1) На українську мову навчання переведено 4/5 шкіл, 2/3 технікумів, 1/3 ВУЗів.

2) Наприкінці 1920-х рр. на українській мові видавалося 90% газет, 50% книжок, йшла радіотрансляція.

3) Діловодство у 2/3 установ було переведено на українську мову

4) Піднесення у розвитку української літератури і мистецтва. 1920-ті рр. називають періодом «відродження» української культури. Вільно розвиваються різні напрямки літератури і мистецтва, виникають і діють різноманітні літературно-художні об’єднання («Гарт», «Плуг», «Авангард» та ін.). Активно веде творчу діяльність. приймає участь у літературних дискусіях письменник М. Хвильовий (лідер літературного об’єднання ВАПЛІТЕ (Вільна академія пролетарської культури). В театральному мистецтві найбільш відомим стає театр «Березіль» (м. Київ), який очолював Лесь Курбас. Грали в цьому тетрі такі відомі українські актори, як П. Саксаганський, М. Крушельницький та ін. З художників найбільш яскраво виділялася творчість С. Їжакевича. Ф. Кричевського та ін.

5) Відбувається українізація церковного життя. (дозволена діяльність Української автокефальної (незалежної) православної церкви (УАПЦ), в якій богослужіння велося українською мовою.

Але кінець 1920 - початок 1930–х рр. – починається згортання українізації. Поширюється сталінська боротьба з так званими «національними ухилами», в ході якої провідні діячі «українізації» були репресовані. Наприклад, зі створеної у 1923 р. комісії по українізації (В. Затонський, В. Чубар. М. Скрипник, О. Шумський, Л. Каганович та ін.) вціліли тільки 2 чол. – Каганович та письменник О. Бойченко.

Шумський Олександр - відомий український партійний та радянський діяч. 1924 - 1927 рр. – нарком освіти УСРР. У лютому березні на пленумі ЦК КП(б)У звинувачений у «націоналістичному ухилі» («шумськізм») та направлений у розпорядження ЦК ВКП(б). 1931 -1933 рр. – голова ЦК профспілок працівників освіти. У 1933 р. засуджений до 10 років виправно-трудових таборів, з 1935 р. – на засланні (до смерті у 1946 р).

Микола Скрипник – відомий український партійний та радянський діяч. З липня 1921 р. – народний комісар внутрішніх справ УСРР, 1922 -1927 рр. – нарком юстиції та генеральний прокурор УСРР, у 1927 – 1933 рр. – нарком освіти УСРР. З лютого 1933 р. – заступник голови РНК УСРР і голова держплану УСРР. У червні 1933 р. на пленумі ЦК КП(б)У звинувачений у «націоналістичних збоченнях» і помилках, що підштовхнуло його до самогубства (1933 р.).

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 499 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2358 - | 2156 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.