Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Індустріалізація – політика, спрямована на прискорений розвиток промисловості.




Причини проведення індустріалізації Особливості індустріалізації
Необхідність: 1) технічного переоснащення економіки; 2) створення воєнно-промислового комплексу; 3) забезпечення економічної самостійності країни в умовах ворожого капіталістичного оточення; 4) збільшення чисельності робітничого класу. 1) Почалася з важкої, а не з легкої промисловості. 2) Форсовані темпи здійснення, постановка дуже високих, часто нереальних завдань. 3) Використанні лише внутрішніх ресурсів країни (відсутність кредитів, позик з за кордону). 4) Проведення за планом.

 

1925 р. – на ХІV з’їзді ВКП(б) було проголошено курс на індустріалізацію, у 1926 р. І Всеукраїнська партійна конференція ухвалила це рішення ХІV з’їзду ВКП(б)

1926 – 1928 рр. – політична боротьба в керівництві ВКП(б) з питань: продовження або згортання НЕПу; темпів індустріалізації; джерел, з яких взяти кошти на її проведення та ін. Головна причина – не різні погляди лідерів ВКП(б) на економіку, а прагнення захопити владу в партії після смерті Леніна (помер у 1924 р.). Перемагає - Сталін (усуває Зинов’єва, Каменєва, Троцького, Бухаріна, Рикова, Томського).

1927 р. - ХV з’їзд ВКП(б). Рішення: 1) прискорення темпів розвитку народного господарства при збереженні елементів НЕПу (госпрозрахунок та ін.); 2) Л. Троцького виключено з партії; 3) ухвалено директиви зі складання І п’ятирічного плану (2 варіанти: а) відправний – приріст промислової продукції 18 %; б) оптимальний - приріст промислової продукції – 20 - 22 %))

Зима 1927 – 1928 рр. – початок згортання НЕПу. Привід – хлібозаготівельна криза 1927 р. (невеликий врожай – селян не задовольнили державні закупівельні ціни на зерно – відмовляються здавати хліб на державні заготівельні пункти - хлібозаготівлю проводять примусово: під загрозою штрафів, конфіскації майна, а 33 000 селян були засуджені за спекуляцію). Проти цієї політики у ЦК ВКП(б) – М. Бухарін. 1928 – 1929 рр. – ситуація з хлібозаготівлею повторюється, вона знов проводиться примусово.

1929 р.партійне керівництво остаточно відмовляється від НЕПу і переходить до політики примусової продрозкладки, заборони приватної торгівлі, карткової системи на продукти для міського населення, політики колективізації і розкуркулення. Листопад 1929 р.М. Бухаріна виключили з ЦК ВКП(б).

1929 р. – ХVІ партійна конференція ВКП(б) ухвалила оптимальний варіант, на основі якого і було розроблено І п’ятирічний план розвитку СРСР і УРСР. Але навіть відправний варіант був нереальним.

Етапи індустріалізації: 1925 – жовтень 1926 рр. – початок та підготовка до форсованої індустріалізації

Жовтень 1928 – 1932 рр. - І п’ятирічка (початок форсованої індустріалізації (встановлені темпи – 20 – 22 %))

1933 – 1937 рр.ІІ п’ятирічка (заплановані темпи знижені (13 - 14 %); збільшено увагу легкій та харчовій промисловості)

1938 - 1941 рр. - ІІІ п’ятирічка (передвоєнні роки - швидкий розвиток воєнно-промислових галузей, збільшення державних витрат на оборону).

Результати індустріалізації в Україні: 1) Україна з агарної перетворилася на індустріально-аграрну країну. З запланованих в СРСР 35 заводів-гігантів 12 планувалося збудувати в Україні (7 новобудов і 5 реконструйованих підприємств). В Україні було збудовано: Запоріжсталь, Криворіжсталь, Азовсталь, Дніпроалюмінійбуд, Краммашбуд, ХТЗ та Дніпрогес. Реконструйовано: Луганський паровозобудівний завод, металургійні заводи у Макіівці, Дніпродзержинську, Дніпропетровську, Комунарську та ін.

На Сумщині (до 1939 р. входила до складу Харківської, Чернігівської та Полтавської областей) Реконструйовано: Сумський машинобудівний завод ім. Фрунзе (став випускати обладнання не тільки для цукрової, а й для хімічної промисловості; перетворився на значне підприємство хімічного машинобудування), Конотопський машинобудівний завод «Червоний металіст» (розпочав виробництво цілого ряду електромеханізмів - електробурів, електричної пили та ін.).

Нові підприємства: Шосткінська фабрика кіноплівки (1931 р.), Конотопський паровозоремонтний завод, плодоконсервні заводи в Ромнах та Путивлі, взуттєва фабрика в Охтирці та ін.

2) Україна зайняла ІІ місце в Європі (після Німеччини) за виплавкою чавуну, ІV місце в світі – за видобутком вугілля. За виробництвом металу і машин Україна випередила Францію та Італію, майже наздогнала Велику Британію.

3) Відбулися зміни у структурі промисловості - більшість стала складати важка промисловість. Розвиток легкої і харчової промисловості відставав від важкої.

4) Ліквідовано безробіття, але рівень життя населення залишався низьким.

5) Згортання НЕПу та встановлення командної системи з пануванням державної власності, відсутністю конкуренції та матеріальної зацікавленості працівників.

Штурмівщина. Керівники новобудов стикалися в своїй роботі з численними труднощами: нестача коштів, обладнання, кваліфікованих кадрів, загальна техніко-економічна відсталість країни. Обладнання, металоконструкції поставлялися неритмічно. Плани і технічна документація часто переглядалися, приходили із запізненням – тому будівництво великих промислових об’єктів нагадувало постійну лихоманку. Наприклад, на Дніпровському металургійному заводі план капітального будівництва змінювався 13 разів, на заводі у Дніпродзержинську – 10 разів і 10-й варіант майже повністю збігся з першим. Ціною надзвичайних зусиль робітників та інженерно-технічних спеціалістів в таких умовах будувалися і реконструювалися підприємства. Наприклад, ХТЗ дав перші трактори вже через 18 місяців після прийняття рішення про його будівництво. Це виглядало надзвичайно, грандіозно і красиво у звітах, але насправді мало зворотній бік. При такій штурмівщині не можливо було уникнути низької якості будівельних робіт, певних прорахунків – які виявлялися при подальшій роботі підприємств. І саме ці прорахунки і використовувало НКВС для звинуваченні у «шкідництві».

 

Виконання п’ятирічних планів. Плани І п’ятирічки були настільки нереальними, що виконати їх ціною навіть надзвичайних зусиль не вдалося. Але влада не повідомила про це громадянам – адже потрібна була пропаганда могутньої радянської держави, керівництво якої не може помилятися. У лютому 1933 р. всім відомствам було заборонено друкувати будь-які цифрові дані про підсумки І п’ятирічки. Країні було запропоновано версію, сформульовану Сталіним – промисловість виконала І п’ятирічку за 4 роки і 3 місяці – по випуску валової продукції (для такої підтасовки було використано умови інфляції – а, значить зростання цін; збільшення показників валової продукції за рахунок виникнення нових виробництв.

Заплановані темпи на ІІ п’ятирічку було суттєво знижено. Але і її результати владі прийшлося фальсифікувати – знову було оголошено, що ІІ п’ятирічку було виконано за 4 р. 3 місяці. Насправді ж плани ІІ п’ятирічки було виконано на 70 - 77 %.

 

Стаханівський рух. Поставлені нереальні плани приросту промислової продукції потрібно було виконувати. Але при низькій заробітній платні, картковій системі матеріальна зацікавленість робітників у підвищенні результатів своєї праці була відсутня. партійно державне керівництво СРСР та України, а також керівники на місцях організовували так звані «соціалістичні змагання», залучали до них працівників як одного підприємства, так і різних – масштабах всієї республіки або Союзу. Але серед робітників були також і патріоти, які вірили в комуністичні ідеї, намагалися зробити все, що якнайскоріше домогтися процвітання країни та кращого життя людей.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 444 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2285 - | 2212 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.