Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Метод Ньютона (метод дотичних). Геометричний зміст методу Ньютона полягає в тому (рис




 
 

Геометричний зміст методу Ньютона полягає в тому (рис. 11), що дуга кривої замінюється дотичною до цієї кривої (звідси і друга назва: метод дотичних).

Припустимо, що відділенням коренів знайдено початкове наближення х 0 до кореню. В точці х 0 розраховують ліву частину розв’язуваного рівняння , а також похідну в цій точці Наступне наближення до кореню знайдемо в точці х 1, де дотична до функції , що проведена із точки , перетинає вісь абсцис. Отриману точку х 1 приймають за начальну і продовжують далі ітераційний процес. З рис. 11 видно, що таким способом можна наближатися до кореню х *. При цьому з кожною ітерацією відстань між черговим xn +1 і попереднім xn наближеннями до кореню буде зменшуватися. Процес уточнення кореню закінчується, коли виконується умова

де ε – допустима похибка визначення кореню.

З геометричних співвідношень (див. рис. 11) отримують основну формулу методу Ньютона

У загальному вигляді для n -го кроку ітераційного процесу це співвідношення запишеться наступним чином

Отже, на кожному кроці ітерації відбувається заміна графіка функції дотичною до нього.

Методу Ньютона притаманна висока швидкість збіжності ітераційного процесу (достатньо 5 – 6 ітерацій для досягнення абсолютної точності рішення 10–5 – 10–6.

Недоліком методу Ньютона є необхідність розрахунку на кожній ітерації не тільки лівої частини рівняння, але й її похідної.

Можна, дещо знизивши швидкість збіжності, обмежитися розрахунком похідної тільки на першій ітерації, а потім обчислювати лише значення , не змінюючи похідну . Цей алгоритм називають модифікованим методом Ньютона

 
 

Геометричний зміст модифікованого методу Ньютона продемонстровано на рис. 12.

Метод Ньютона можна застосовувати для уточнення коренів в області комплексних значень х, що необхідно при розв’язанні багатьох прикладних задач.

Метод січних

У методі Ньютона треба розраховувати похідну функції, що не завжди зручно. Якщо ітерації xn і xn +1 розташовані достатньо близько одна до одної, то похідну в алгоритмі Ньютона можна замінити її наближеним значенням у вигляді відношення приросту функції і приросту аргументу . Отже, можна записати формулу методу січних

Для того щоб почати ітераційний процес, необхідно задати два початкових наближення х 0 і х 1. Потім кожне нове наближення до кореню отримують за вище написаною формулою. Процес уточнення кореню закінчується при виконанні умови

де ε – задана абсолютна похибка визначення кореню.

Ітераційні процеси, в яких для розрахунку чергового наближення потрібно знати два попередніх, називають двокроковими. Ця, нібито, невелика зміна в алгоритмі сильно впливає на характер ітерацій, тому метод січних дещо уступає методу Ньютона в швидкості збіжності, але він не вимагає обчислення похідної лівої частини рівняння.

 
 

Зазначимо, що геометричний зміст змін, внесених до алгоритму Ньютона, полягає в тому, що від апроксимації функції дотичною зроблено перехід до січної (рис. 13).

За алгоритмом метод січних близький до алгоритму методу хорд, але на відміну від методу хорд початкові наближення в методі січних можуть розташовуватися як з різних боків від кореню, так і з одного боку; крім того, при уточненні кореню не повторюються знаки функції .

Метод простих ітерацій

Замінимо рівняння рівносильним рівнянням . Цього можна досягти багатьма способами, наприклад, поклавши де – довільна неперервна знакопостійна функція.

Нехай ξ – корінь цього рівняння, а х 0 – отримане якимось способом нульове наближення до кореню ξ. Підставимо х 0 в праву частину записаного вище рівняння, отримаємо деяке число Виконаємо те ж саме з х 1, отримаємо і т. д. Застосовуючи крок за кроком співвідношення для n = 1, 2, …, утворюємо числову послідовність х 0, х 1, …, хn, яку називають послідовністю наближень або ітераційною послідовністю.

 
 

Процес побудови ітераційної послідовності має просту геометричну інтерпретацію (рис. 14).

Якщо ітераційна послідовність збігається, а функція неперервна, то ліміт послідовності є шуканим коренем рівняння.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 501 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2780 - | 2342 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.