Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Політична боротьба українського населення.




Дискримінаційна політика польського уряду зумовлювало посилення опозиційних настроїв в українському суспільстві.

На 1925 р. українці в Польщі мали 12 легальних політичних партій. Найбільш впливові серед них:

- Українське народ­но-демократичне об'єднання (УНДО). Лідери — Д. Левицький, В. Мудрий, С. Баран, О. Луцький.

- Українська соціал-радикальна партія (УСРП). Ліде­ри — Л. Бачинський, І. Макух. Програма: обмеження приват­ної власності, незалежність України.

- Комуністична партія Захід­ної України (КПЗУ). Лідери — Й. Крілик, Р. Кузьма. Програма: націоналізація землі і промисловості, об'єднання Західної України з Радянською Україною.

Українські землі у складі Румунії

В склад Румунії після розпаду Австроугорщини потрапили Північна Буковина, Хотинський, Аккерманський та Ізмаїльський повіти Бессарабії

1 період (1918— 1928 рр.) - період реакції. У провін­ції запроваджується воєнний стан, українські землі роздаються офіцерам румунської армії. Жорстоко придушується будь-які виступи проти влади (Татарбунарське повстанням, 1924 р.) Йде активна румунізація краю: закрито усі українські школи, переслідується українська церква. До 1927 р. Буковина втрачає автономію, якою володіла, перебуваючи під владою Австрії.Це спричинило хвилю розорень.

2 період (1928 -1937 рр.) - період відносної лібералізації. Політична криза, що охоплює румунську владу послаблює колоніальний тиск на українські землі. Проте вже в лютому 1933 р. тут відновлено надзвичайний стан.

3 період (1938 – 1939 рр.) – період тиску. У лютому 1938 р. встановлюється режим особистої диктатури Кароля II. Румунізація краю посилюється.

Політика влади викликала широкий опозиційний рух в українських землях. Найактивнішим він був на території Буковини, де діяли три основні політичні формування:

1. Комуністична партія Буковини. Ліде­ри – С. Канюк, В. Гаврилюк, Ф. Стасюк та ін. Програма: націоналізація земель і підприємств, возз'єд­нання з Радянською Україною.

2. Українська національна партія. Утворилася 1927 р. Лідер - В. Залозецький. Виступала за "органічну" роботу і компроміс з існуючим режимом.

3. "Революційний", або націоналістичний табір. Сформував­ся в середині 30-х років. Охоплював молодь і студентство (спортивне товариство "Мазепа", студентське товариство "Залізняк"). Лідери - О. Зибачинський, І. Григорович, Д. Квітковський.

Українські землі у складі Чехо-Словаччини

Закарпаття увійшло до складу Чехо-Словаччини. Приєднання відбулось за ініціативи Американської Народної Ради карпатських русинів, яку очолював Г. Жаткович. 12 листопадів 1918 р. на засіданні Ради в Скрентоні (США) було вирішено приєднати русинські землі на умовах автономії до Чехо-Словацької республіки.

Економіка Закарпаття від самого початку перетворилась на аграрно-сировинний придаток економічно високорозвинутих чеських земель. Водночас позиція властей Чехо-Словач­чини на українських землях у суспільно-політичній сфері була поміркованішою і виваженішою, ніж у Польщі та Румунії. В 30-х роках у Закарпатті вільно функціонує майже 30 політичних партій та організацій. Їх можна поділити на кілька напрямів:

- москвофіли, які розглядали населення Закарпаття як частину російського народу („Общество им. Духновича”);

- русини, які розглядали закарпатців як окремий народ;

- український рух, який прагнув забезпечити вільний розвиток української культури на Закарпатті (Християнсько-народна партія на чолі з А.Волошиним).

Однак в березні 1939 р. Німеччина приймає рішення про ліквідацію Чехо-Словаччини. Гітлер дає дозвіл Угорщині на окупацію Карпатської України. В умовах початку окупації сейм Карпатської України 15 березня 1939 р. проголосив незалежність і прийняв конституційний закон. 16 березня окупація Закарпаття Угорщиною закінчилась.

28. Етапи входження України до складу СРСР і втрата незалежності (1919-1925 рр.)

Передумови створення Союзу РСР:

1) Економічна єдність національних регіонів колишньої Російської імперії.

2) Необхідність воєнної консолідації в ході громадянської війни та інтервенції (воєнно-політичний союз), а також спільність зовнішньополітичних завдань після закінчення громадянської війни (дипломатичний союз під час Генуезької конференції).

3) Особливість політичної системи створеної більшовиками, зосередження всіх важелів влади в руках централізованої Комуністичної партії, керованої з Москви.

В процесі консолідації радянських республік у Союз РСР історики виокремлюють три етапи:

1 етап (червень 1919 – грудень 1920 р.)утворення воєнно-політичного союзу.

8 червня 1919 р. „на час війни” об'єднано 5 найголовніших наркоматів Російської Федерації та України при збереженням статусу незалежних дер­жав.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 263 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2206 - | 2159 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.