Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Глуха кропива біла - Lamium album




Поширена в помірній зоні північної півкулі; росте розсіяно в західних і правобережних районах України як бур'ян на полях, по чагарниках і засмічених місцях.

Багаторічна, кореневищна, м'яко опушена рослина 15-50 см заввишки. Листки сіро-зелені, черешкові, яйцевидні, із загостреною верхівкою, крупнопилчастим краєм. Квітки в густих пазушних напівмутовках. Чашечка дзвоникувата, один із її зубців ланцетний, перевищує інші. Віночок білий або жовтувато-білий, двогубий, з короткою, вигнутою, волосистою трубкою і шоломовидною верхньою губою відгину. Бічні лопаті нижньої губи шиловидні. Тичинки і стовпчик злегка видаються з-під верхньої губи. Бічні тичинки довші від серединних. Лопаті приймочки майже однакові.

Використовують квітки, траву.

Хімічний склад: містять сапоніни, ефірну олію, цукор, аскорбінову кислоту, дубильні речовини, слиз, алкалоїд ламін тощо.

Дія: кровоспинна, в'яжуча, сечогінна, відхаркувальна, протизапальна, гіпотензивна, метаболічна, заспокійлива.

Застосування: в народній медицині настій квіток при носових, легеневих, ге­мороїдальних і маткових кровотечах, при захворюваннях горла і дихальних шляхів, гострих і хронічних запальних процесах у сечовивідних шляхах, при нефритах, циститах, диспепсичних розладах, безсонні, по­рушеннях обміну речовин, менструального циклу, артеріального тиску крові. Зовнішньо настій квіток - при алергічних дерматитах, екземі, свербінні, розтріскуванні шкіри, фурункулах, виразках, геморої тощо у вигляді полоскань, обмивань, місцевих ванн, компресів та спринцювань. Свіжий сік трави, прокип'ячений на водяній бані - при анемії, гепатиті та холециститі.

 

Материнка звичайна - Origanum vulgare

Росте по всій Україні в розріджених хвойних і березових лісах, на узліссях, серед чагарників, на степових і кам'янистих схилах.

Багаторічна трав'яниста рослина, медонос. Стебло прямостояче або висхідне, округло-чотиригранне, розгалужене, 30-90 см заввишки. Листки черешкові, супротивні, довгасто-яйцевидні, цілокраї або віддалено-дрібнозубчасті, тупі або загострені. Суцвіття - розлога щитковидна волоть. Квітки дрібні, двостатеві або маточкові, розміщені поодинці в пазухах маленьких, черепичастозближених, яйцевидно-еліптичних приквіток. Чашечка дзвоникувата, з майже однаковими зубцями, злегка зігнутими всередину, та волосистим кііьцем у зіві. Віночок світло-пурпурний або лілово-рожевий, рідше - білуватий, невиразно двогубий, з ви­щербленою верхньою губою і трилопатевою нижньою. Бічні тичинки довші від серединних і виступають із віночка. Горішки округлі.

Використовують обмолочену траву - верхівки квітучих пагонів.

Стан природних ресурсів сировини. В Україні високоврожайних масивів мало у зв'язку з високою чутливістю виду до антропогенного навантаження. Існує необхідність лімітування обсягів заготівлі сировини в кожній окремій області. У Миколаївській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях достатні для заготівлі ресурси відсутні. Потреба в сировині може бути задоволена шляхом вирощування материнки в спеціалізованих господарствах.

Хімічний склад: ефірна олія, флавоноїди, дубильні речовини, вітамін С тощо.

Дія: заспокійлива, спазмолітична, антимікробна, протизапальна, болетамувальна, відхаркувальна, апетитна, жовчо-, сечо-, глисто- і потогінна, стимулює секрецію залоз, тонізує мускулатуру матки.

Застосування: препарати при бронхіті, коклюші, порушеннях травлення та менструального циклу, холециститах і дискінезії жовчовивідних шляхів, шлунково-кишковому катарі, ентероколітах, запорах, метеоризмі, зниженому апетиті. Настій трави - при неврозах, безсонні, головних і зубних болях, підвищеній статевій збудливості, епілепсії. Трава входить до складу грудного, вітрогінного, потогінних чаїв, трав'яних сумішей для полоскання горла і ротової порожнини при ангінах, стоматитах, гінгівітах, для компресів на нариви, набряки, фурункули та висипи; для промивання ран, спринцювання, миття голови при випадінні волосся і лупі; для ванн при мігрені, безсонні, екземах, рахіті у дітей. З трави одержують ефірну олію. Порошок із трави материнки нюхають при нежиті і головному болі, знепритом-ненні. Екстракт трави входить до складу уролесану, який показаний при холециститі, жовчнокам'яній хворобі, пієлонефриті тощо. Трава використовується як пряність та засіб від молі.

Застереження. Протипоказано приймати настій трави при вагітності і підвищеній секреції жовчі.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 385 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2312 - | 2040 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.