1) Робота в парах
Розгляд парою 1 ілюстрації рослин, тварин, людей, предметів неживої природи або предметів, зроблених руками людьми.
Висновок про те, до якої групи належить те, що зображено на малюнку.
Після цього діти об’єднуються в групи: 1 - тварини, 2 - рослини,3 - гриби, 4 - нежива природа, 5 - те, що зроблено руками людини.
Працюємо разом. Захищаємо думку кожної групи. Об’єднуємо ілюстрації в більші групи: жива + нежива природа = природа, і окремо, те, що зроблено руками людини.
Технологія «Дерево рішень»
Дерево рішень –діти об´єднуютьсяв 3 або 4 групи з однаковою кількістю учасників. Кожна група обговорює питання й робить записи на своєму «дереві» (аркуші ватману), потім групи міняються місцями і дописують на деревах сусідів свої ідеї.
Метод «Кубування»
На гранях куба, виготовленого з картону, записані запитання або завдання (по одному на гранях). Учням пропонується викласти на папері (або в усній формі) думки на запропоновану тему впродовж 2-4хв.
«Кубування» є методом навчання, який полегшує розгляд різних сторін теми і водночас допомагає охарактеризувати поняття різнобічно й вичерпно, використовуючи для цього глибинні знання. Метод «кубування» допомагає залучити до роботи всіх без винятку учнів.
Урок природознавства в 2 класі
Тема: Тварини
Вибрати серед ілюстрацій ту, яка підходить за ознаками.
Наприклад: проворна, хижа, руда, хитра, любить ласувати курочкою – хто це?
Або: вайлуватий, бурий або білий, косолапий, взимку спить у барлозі, всеїдний, любить мед – хто це?
Метод «Дискусія»
Метод допомагає виявити наявну різноманітність точок зору на питання чи проблему і при необхідності обговорити кожну з них. У процесі полеміки формуються вміння формулювати думки, аргументувати їх, виробляються навички критичного мислення.
Дискусія дає прекрасну нагоду виявити різні позиції з певної проблеми або з суперечливого питання. Для того, щоб дискусія була відвертою, необхідно створити в класі атмосферу довіри та взаємоповаги. Тому учням бажано знати правила культури ведення дискусії.
Пропонуються такі правила: Говоріть по черзі, а не всі одночасно. Не перебивайте того, хто говорить. Критикуйте ідеї, а не особу, що їх висловила. Поважайте всі висловлені думки (точки зору). Не смійтеся, коли хтось говорить, за винятком, якщо хтось жартує. Не змінюйте тему дискусії.
Урок природознавства в 2 класі
Тема: «Зима»
Ділова гра «За і проти».
- Які пори року ви знаєте?
- Які прикмети кожної з них?
- Чи любите ви зиму?
- Що ви знаєте про зиму?
- Спробуйте поглянути на зиму з двох боків: кому подобається вона і кому не подобається. Аргументуйте свої відповіді.
За: Кому зима подобається? Чому?
Проти: Кому не подобається зима? Чому?
- Що вам сподобалось у цій грі?
Метод «Передбачення»
Цей метод стимулює розвиток критичного мислення; дозволяє синтезувати думку, аналізувати інформацію, давати оцінку та зіставляти свої уявлення з розвитком подій.
Урок природознавства в 2 класі
Тема: «Зима»
- Які ви знаєте зимові місяці?
- Що ви очікуєте від кожного з них?
- Давайте пограємось у гру «Місяці говорять про себе». Уявіть себе на місці кожного місяця і почніть розповідь, наприклад, так: «Я – перший місяць зими…».
Урок «Я і Україна» в 3 класі
Тема уроку: Людські чесноти. Доброта.
- Як ви думаєте, про що ми сьогодні будемо говорити?
- Чи підійдуть до нашого уроку слова: «Добра не та людина, яка вміє робити добро, а та, яка не вміє робити зло»?
На кінці уроку провести читання учнями підготовлених творів на тему: «Чи можна вчитися добра?»
Технологія «Асоціативний кущ»
На початку роботи вчитель визначає одним словом тему, над якою буде проводитися робота, а учні згадують все, що виникає в пам'яті стосовно цього слова. Спочатку висловлюються найголовніші асоціації, потім — другорядні. Вчитель фіксує відповіді у вигляді своєрідного «куща», який поступово «розростається». Даний метод універсальний, бо може використовуватися під час вивчення будь-якої навчальної дисципліни і на всіх етапах уроку,спонукає думати вільно та відкрито стосовно певної теми.
Технологія «Перехресні групи»
Учні працюють у групах над виконанням певного завдання, потім по 2 учні з кожної групи переходять до інших груп і обмінюються результатами своєї роботи. Цей процес можна продовжувати, поки кожна група не скомплектується в первинному складі, або можна задовольнитися лише одним переходом.
Урок природознавствав 3 класі
Тема: Властивості води.
1.В кожній групі виконайте дослід № 1(у склянку з водою опустіть ложку.Чи добре її видно?) і зробіть висновок.
2.Тепер по 2 учні перейдіть в наступні групи і обміняйтесь власними висновками. (Вода — прозора.)
3.Займіть свої місця і виконайте дослід № 2(Подивіться, чи чиста вода має колір?). Обговоріть свої спостереження.
Обміняйтесь учасниками і результатами своїх досліджень. (Вода немає кольору.)
4.Займіть місця у своїх групах. Проведіть дослід № 3 (Визначте, чи чиста вода має запах?) і обговоріть свої спостереження.
5.Наступні 2 учні, перейдіть в іншу групу і поділіться своїми висновками. (Вода не має запаху.)
6.Всі поверніться в свої групи і проведіть дослід № 4 (У склянку з водою додайте ложку цукру та розмішайте. Що сталося?). Обговоріть свої спостереження.
7.Обміняйтесь членами групи і своїми висновками. (Вода — розчинник)
8.Тепер кожна група, маючи свої думки і висновки інших команд, презентує одну властивість води.
9. Підведемо підсумок нашої презентації. Які ж властивості має вода?
10.Останній дослід, який ви зараз виконаєте, буде таким. Перевірте, чи всі речовини розчиняються у воді. Роздивіться речовини, які лежать на парті та виберіть ті, які розчиняються у воді.
11.Обміняйтесь членами групи і своїми висновками. (Не всі. Цукор, сіль, кофе розчинний.)
12.Проведемо презентацію ваших досліджень. Назвіть ті речовини, які розчиняються у воді.
Технологія «Мозаїка»
Метод, що дозволяє учням працювати разом, щоб вивчити значну кількість інформації за короткий проміжок часу, а також заохочує учнів допомагати одне одному вчитися навчаючи. Кожен учень самостійно опрацьовує свою частину матеріалу і знайомить з нею свою групу. За допомогою товаришів дитина сприймає тему в цілому.
Учням пропонується самостійно опрацювати матеріал (кожному різний) і законспектувати його в один із розділів таблиці за певний час. Після цього діти по черзі знайомлять свою групу з конспектом, а члени групи повинні за ним записати в таблицю ті самі нотатки. На кінець спілкування у всіх членів групи повинна бути заповнена таблиця.
Урок природознавствав 3 класі
Тема: Корисні копалини
На одному уроці вивчаються такі корисні копалини як граніт, вапняк, пісок, глина. На початку уроку дітям треба чітко поставити завдання про те, що вони повинні занотувати: 1) властивості корисної копалини; 2) де її видобувають і як; 3) як її використовують.
Разом треба накреслити таблицю, яку діти будуть заповнювати підчас опрацювання матеріалу та обміну інформацією.
Кінцевий результат цього уроку — складена таблиця в кожної дитини. Вона має такий вигляд.
Граніт 1) Міцний важкий камінь; складається з різних зернинок; 2) здобувають у кар'єрах або горах; 3) використовують у будівництві: фундаменти, опори мостів, оздоблення стін будинків, станцій метро | Вапняки 1) Тверді; різні за кольором; під дією оцету виділяють газ; 2) здобувають у кар'єрах; 3) виготовляють вапно; мармуром оздоблюють будинки, станції метро, роблять пам'ятники; крейдою пишуть |
Пісок 1) Піщинки різної величини пов'язані між собою; сипкий, добре пропускає воду; за кольором жовтий, білий; 2) здобувають у кар'єрах; 3) використовують у будівництві, при виготовленні посуду, пластиліну, фарби, скла | Глина 1) Тверді частинки, з'єднані між собою; в'язка; добре ліпиться, погано пропускає воду; 2) здобувають у кар'єрах; 3) використовують у будівництві, при виготовленні посуду, цегли, фарби |
Технологія «Вузлики»
Основа цього методу - розв’язування завдань із логічним навантаженням. Розвиває кмітливість, увагу, спостережливість.
Метод «Стратегії невеличких груп»
Найсуттєвішим є розподіл ролей: "спікер" – керівник групи (слідкує за регламентом під час обговорення, зачитує завдання, визначає доповідача, заохочує групу до роботи), "секретар" (веде записи результатів роботи, допомагає при підведенні підсумків та їх виголошенні), "посередник" (стежить за часом, заохочує групу до роботи), "доповідач" (чітко висловлює думку групи, доповідає про результати роботи групи).
Можливим є виділення експертної групи з сильніших учнів. Вони працюють самостійно, а при оголошенні результатів рецензують та доповнюють інформацію
Урок основ здоров’я в 2 класі