Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття методів навчання. Структура обєкта методу навчання.




Лекція 3-4. МЕТОДИ НАВЧАННЯ ІСТОРІЇ У ВИЩІЙ ШКОЛІ (4 год.).

План:

1. Поняття методів навчання. Структура об’єкта методу навчання.

2. Класифікації методів навчання.

3. Інтерактивні методи навчання історїі.

4. Методи та технології інноваційного навчання історії у вищій школі.

 

Література:

Баханов К. Написані з власного погляду (перше покоління українських підручників: основні напрями модернізації) // Історія в школах України. - 2004. - № 5.

Бобильова С. До питання про шкільний і вузівський підручник із всесвітньої історії // Історія та правознавство. – 2005. – № 34-36.

Винник Р.Н., Мешкунов В.С. Учебное телевидение в вузе. – Киев-Одесса, 1989.

Вища освіта в Україні: Навчальний посібник / В.Г. Кремень, С.М. Ніколаєнко, М.Ф. Степко та ін.; за ред. В.Г. Кременя, С.М. Ніколаєнка. – Київ, 2005.

Гаврилів Б.М., Грабовецький В. Кабінет історії України в навчальному закладі (Методичні рекомендації). – Івано-Франківськ, 1992.

Гирич І. Нове бачення історії України в сучасних українських підручниках // Історія України. – 1999. –№ 25-28.

Дрібниця В. Електронний підручник – сучасний засіб навчання // Історія в школі. – 2004. - № 2.

Жданов С.А. Современные средства визуальной информации на вузовской лекции. –Киев, 1989.

Історична освіта і сучасність. Як викладати історію школярам і студентам / За ред. Б. Кубіс. – Київ, 2004.

Комаров В.О. Методика навчання історії в школі: Навчальний посібник для студентів історичної спеціальності педагогічних університетів. – Кривий Ріг, 2003.

Миронюк С. Використання технічних засобів навчання в теорії і практиці викладання історії // Історія в школі. – 2000. – № 2.

Петренко В.И. Экранные и звуковые пособия в учебном процессе вуза. - Киев-Донецк, 1986.

Пометун О. Методика викладання історії в школі / О.І. Пометун, Г.О. Фрейман. – Київ, 2006.

Судакова І.Є. Комп'ютерні технології навчання та їх вплив на психічні стани студента // Проблеми освіти: Науковий збірник / Кол. авт. – Київ, 2008. – Вип. 56.

Фоменко А. Деякі підходи до розробки і створення навчальних комп'ютерних програм (комп'ютерних посібників) з історії // Історія в школах України. – 2003. – № 1.

Черниш Л.І. Сучасні інформаційні технології як засіб модернізації вищої школи // Проблеми освіти: Науковий збірник / Кол. авт. – Київ, 2008. – Вип. 55.

 

Поняття методів навчання. Структура обєкта методу навчання.

Методи навчання мають дуже широку сферу застосування у галузі як професійної, так і непрофесійної педагогіки. Навчають і навчаються усі і завжди. При цьому свідомо або несвідомо застосовуються' найрізноманітніші методи навчання. Свідомо і цілеспрямовано це відбувається у навчальних закладах, у тому числі вищих. Методи навчання мають велику історію Метод навчання - багатоякісне і багатовимірне педагогічне явище. Визначаючи його, доцільно використовувати чимало дефініцій, бо ж багато сторін у розглядуваному предметі.

Щоб розкрити суть методів навчання, а також визначити, які закони діють у галузі методів навчання, необхідно піддати аналізу сам об"єкт розгляду. Пізнані нами закони і стануть знанням методів навчання конкретизованих у проблемах, застосовуваних на практиці. Ці закони поки що розкриті незначною мірою, через що педагогіка як наука і педагогічна практика конструюють свої уявлення про методи і прийоми переважно інтуїтивно – на основі емпіричних даних процесу навчання у вищій школі.

Складність питання полягає, очевидно, ще й у тому, що методи і проблеми навчання перебувають в опосередкованому зв’язку з законами через принципи і правила навчання. Логіка розглядуваного питання коже бути представлена у такий спосіб: пізнання законів процесу навчання –піднесення пізнаних законів до рангу науково-педагогічних дидактичних принципів і правил навчання у їх регулятивній функції – визначення методів і прийомів навчання. У цьому розумінні навчання визначення дидактичних методів є стійкішим, ніж завдання розкриття законів навчання. Для розкриття законів навчання досить проаналізувати динамічну структуру об"єкта дослідження і визначити функціональні залежності між структурними компонентами об"єкта. Останні й стануть основою для визначення діючих в об"єкті законів. Для визначення методів навчання необхідно, крім того, теоретично переосмислити відкриті закони в процесі їх застосування у педагогічній практиці.

Аналіз структури об’єкта методів навчання з метою виявлення постійно діючих у ньому зв'язків і застосування одержуваних знань про закони (закономірності) процесу навчання забезпечують ту чи іншу міру трансформації знань від рівня інтуїції до рівня теоретичного пізнання і принципів, і правил навчання. Особливістю аналізу об"єкта методів навчання є те, що при цьому об"єктом нашого пізнання стає сам процес людського пізнання. Рівень розгляду методів навчання передбачає виокремлення його формальної і змістової, зовнішньої і внутрішньої сторін, сутності й явища. Це має концептуальне значення, бо прийняття цієї концепції передбачає, в свою чергу, необхідність виявлення структурних елементів, їх звиязків і відношень, взаємодії у кожній з виокремлених сторін. З огляду на це ш тільки й зможемо вийти на відображення методів навчання як цілого у єдності його багатоякісних елементів і сторін.

У структурі обєкта методів навчання виокремлюються такі сторони, кожна з яких забезпечує певні функціональні залежності між компонентами об"єкта. З точки зору внутрішнього прояснення методів виокремлюються: розвиток змісту знання, що набувається; логіко-операціональна сторона мисленнєвої діяльності; пізнавальна діяльність тих, хто навчається, певного виду й рівня (репродуктивна, евристична, дослідницька); мотиваційно-стимулююча діяльність; діяльність навчаючих і тих, хто навчається, скерована на досягнення мети.

З точки зору зовнішнього прояву методів навчання виокремлюються наступні форми: словесно-слухові; словесно-зорова; навчально-практична;. педагогічні техніка і мистецтво.

Іншими словами, метод навчання виступає не тільки формою руху пізнавальної діяльності студентів, а й формою руху їх творчої діяльності, пов"язаної з управлінням пізнавальної діяльності студентів з боку викладачів і кафедр.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 737 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2299 - | 2051 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.