Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Режим і принципи міжнародної законності




У

науці міжнародного права висловлюються різні погля­ди на режим міжнародної законності: від ототожнення його із законністю в цілому (1. І. Лукашук та ін.) до ото­тожнення з реалізацією принципів і норм (К. К. Санд-ровський та ін.). Прихильники широкого погляду на між­народну законність убачають у ній «режим функціонуван­ня не тільки правової, а й міжнародної системи в ціло­му». Останнє, на "їхню думку, має діяти таким чином, щоб забезпечити ефективність міжнародного права, позаяк це є необхідною умовою для їх нормального функціонуван­ня. Тут ідеться вже не про ідеї та принципи, а про реаль­ності, втілені в інститутах і практиці міжнародної систе­ми. Режим законності, вважають вони, поширюється як на правотворчу, так і на правозастосовчу стадію. На пра-вотворчій стадії він зводиться до забезпечення станови­ща, за якого знову створені норми будуть правомірними стосовно їх прийняття та змісту. Особливо, наголошують вони, це актуально при створенні регіональних і локаль­них норм.

Важливе значення має забезпечення законності на ста­дії правозастосування, де є широкі можливості для неви­конання правових норм шляхом одностороннього тлума­чення і фактичного ухилення від них.

Законність покликана також забезпечити, щоб такий сильнодіючий засіб, як примус, здійснювався в рамках міжнародного права (І. 1. Лукашук).

Прихильники вузького тлумачення режиму вважають, що «здійснення політичних принципів» і правових норм


Режим і принципи міжнародної законності

створює режим міжнародної законності. На їхню думку (К. К. Сандровський), вимога дотримуватися певного, встановленого самими державами порядку в міжнародних відносинах, закріпленого в системі міжнародно-правових норм, і наявність зумовленої міжнародною правосвідо­містю морально-політичної атмосфери, ідеологічної і пси­хологічної позиції народів та їхніх урядів, яка сприяє до­триманню цих норм, покликані забезпечити в міжнарод­них відносинах особливий політико-правовий режим — режим міжнародної законності.

К. К. Сандровський обмежує режим міжнародної за­конності не стадією застосування норм міжнародного пра­ва, а тільки становленням загального розуміння такого застосування. «Міжнародна законність, — зазначає він, — це необхідний попередній щабель на шляху встановлення міжнародного правопорядку. Першоелементом є самі нор­ми міжнародного права як результат міжнародного пра-вотворчого процесу; потім настає черга двох сфер право-реалізації. Спочатку на першій з них потрібно досягти за­гального розуміння необхідності дотримання вже виробле­них міжнародно-правових норм, і на цій основі — фор­мулювання (як незаперечного принципу) чіткої вимоги їх виконання. Це й означає створення режиму міжнародної законності. А потім, на завершальному етапі, йдеться вже про ступінь реального виконання всіх вимог міжнародної законності, про встановлення міжнародного правопоряд­ку як такого, тобто системи фактичної врегульованості міжнародним правом різнобічних і складних відносин між державами»1.

Режим міжнародної законності — це такі міжнародні політичні, економічні, соціальні, моральні та інші обста­вини, за яких дотримання міжнародних зобов'язань юри­дичних прав та виконання обов'язків стає правилом по­ведінки учасника міжнародного співробітництва. Це — особлива цілісна система регулятивного впливу, яка ха­рактеризується специфічними засобами регулювання. Роз­різняють універсальні, видові та спеціальні режими між­народної законності. В універсальному режимі міжнарод­ної законності (наприклад, у праві міжнародних договорів)

1 Сандровский К. К. Проблемы законности и правопорядка в между­народных отношениях // Вестн. Киев, ун-та. Международные отноше­ния и международное право. К., 1986. Выи. 23. С. 17—18.


 




Глава XVIII
___________ Міжнародна законність та міжнародний правопорядок __________________

взаємодіють, як правило, норми всіх систем управління міжнародних відносин (політики, права, моралі та ін.). Коли йдеться про видовий режим міжнародної законності (наприклад, у праві міжнародної безпеки), то мається на увазі не тільки взаємодія норм окремих систем управлін­ня міжнародними відносинами (політики і права), а й особлива сукупність таких норм (для європейського регі­ону — одна, для азіатського — дещо інша, африканський регіон має певні свої особливості тощо).

Спеціальні режими міжнародної законності створю­ються у зв'язку з вирішенням певних проблем (як прави­ло, глобальних) міжнародних відносин (режим протекто­рату, опіки в міжнародному праві та ін.). Для спеціальних режимів характерна обмеженість у часі дії. Штучність про­довження його в часі веде до порушення міжнародної за­конності й міжнародного права (приклад — колоніальний режим).

Критерієм правомірності режиму міжнародної за­конності є відповідність його принципам міжнародної законності, які діють у певний період. Основними прин­ципами міжнародної законності на сучасному етапі роз­витку міжнародних відносин та міжнародного права є: 1) примат права в політиці; 2) верховенство Статуту ООН перед іншими міжнародними зобов'язаннями; 3) ре­альна можливість використання суб'єктивних прав і на­лежне виконання юридичних обов'язків; 4) рівність усіх суб'єктів перед нормою міжнародного права і загаль­ність вимоги дотримуватися її; 5) однакове розуміння і застосування міжнародно-правових актів усіма суб'єкта­ми міжнародного права; 6) своєчасне запобігання між­народним правопорушенням; 7) невідворотність відпо­відальності і санкцій за міжнародні правопорушення; 8) особлива роль ООН у підтримці міжнародного миру й безпеки; 9) принципи справедливості, гуманізму, де­мократії та ін.

Міжнародна законність не є статичною сталою сучас­них міжнародних відносин. Вона розвивається залежно від розвитку системи управління міжнародними відноси­нами й активно взаємодіє з доцільністю. Міжнародна до­цільність — це відповідність дій учасників міжнародних відносин у правовій сфері цілям зміцнення міжнародного миру, безпеки та співробітництва держав. У зв'язку з цим


Загальне і особливе міжнародної законності та міжнародного пра вопорядку

міжнародна законність і доцільність найкраще проявля­ють свою взаємодію і взаємозалежність на правотворчій і правозастосовчій стадіях.

Доцільність дає змогу встановити: 1) наскільки адек­ватно вимоги законності відображають потреби міжнарод­ного співтовариства; 2) найбільш прийнятний варіант по­ведінки; чи відповідає він цілям міжнародно-правового акта; 3) найефективніші заходи відновлення порушених міжнародних правовідносин тощо.

Своєю чергою, міжнародна законність дає можливість установити: 1) наскільки є правомірною вибрана ціль і засоби її досягнення (реалізації); 2) чи науково обгрун­тована доцільність, чи вона цілковито грунтується на су­б'єктивних уявленнях учасників міжнародних відносин; 3) чи відповідає ціль міжнародній законності тощо.

Для сучасного етапу розвитку міжнародної законності є характерним: а) ускладнення структури законності (під­ключення різних систем управління не тільки міжнарод­ної, а й внутрішньодержавної сфери); б) універсалізація вимог і розпоряджень; в) стандартизація норм, правил поведінки; г) посилення взаємопроникнення правових і неправових компонентів; д) посилення нормативності міжнародної законності тощо.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 316 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2268 - | 2092 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.