Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 5. Предмет, структура і функції методології науки




 

Загальне поняття про методологію науки, її предметне поле, призначення та функції. Методологія як спосіб формування самосві­домості науки. Методологія науки як самосвідомість науки в контексті співвідношення знання і дійсності, структури і організації, способів отримання і способів обгрунтування знань. Демаркація понять „логіка", „методологія", „метод", „методика". Співвідношення онтологічного, гносеологічного, епістемологічного та методологічного аспектів наукового знання.

Природа методологічного знання: методологія в широкому смислі; методологія наукового пізнання; методологія наукового дослідження.

Рівні сучасної методології: загальнонаукові концепції, філософська методологія (принципи і категорії"); загальнонаукові принципи і форми дослідження; конкретнонаукова методологія (методи, прийоми і процедури); методика і техніка дослідження.

Структура наукового дослідження: пізнавальна ситуація, об'єкт дослідження, предмет дослідження, засоби дослідження.

Методологія наукового дослідження: постановка проблеми, побудова і обгрунтування предмета дослідження, побудова теорії, перевірка отриманого результату.

Методологічне значення системного підходу у науковому пізнанні як необхідна умова істинності знання. Два підходи в методології науки: позиція теоретика і підхід експериментатора. Синергетичний підхід в методології науки.

Три стадії наукового дослідження (конкретна, конкретно-абстрактна, абстрактна) і три етапи розвитку науки: переднауковий як дифузія емпірії і теорії (до XVIII ст.), класичний науковий як диференціація емпірії і теорії (ХУШ-ХІХ ст.), новітній як інтеграція емпірії і теорії (ХХ-ХХІ ст.). Методологічний аспект онтології сучасної науки - зняття суперечностей між суб'єктом і об'єктом, між емпірією і теорією.

Методологічна культура науки як метадискурс (дискурс про науковий дискурс). Науковий дискурс як нетрадиційний тип дослідження науки та її методології. Поняття про дискурс та дискурс-аналіз та їх типи. Дискурс і деконструкція. Проблема суб'єкта та інтерсуб'єктивності в сучасному науковому дискурсі. Діалог як форма реалізації ідеї інтерсуб'єктивності.

Методологія науки про наукове пізнання і його специфічні ознаки, особливості предмета, цілей, засобів, методів; про специфіку суб'єкта наукової діяльності і методологічний зміст відношення „суб'єкт-об'єкт". Емпіричний і теоретичний рівні наукового пізнання, методологічний критерій їх розмежування. Методи і форми наукового пізнання. Науковий метод і методологія науки. Методологічне забезпечення істини як ідеалу наукового пізнання і методології науки. Науковий факт, проблема, гіпотеза і теорія як основні форми наукового пізнання. Спостереження, вимірювання, опис, експеримент, моделювання як основні методи емпіричного рівня наукового пізнання. Абстрагування, ідеалізація, аналіз і синтез, індукція і дедукція, аналогія як основні методи теоретичного рівня наукового пізнання.

Методологічна рефлексія над наукою як пізнавальним відношенням до світу. Роль методології у виявленні та визначенні умов і норм пізнавальної діяльності суб'єкта. Методологія емпіричного і теоретичного наукового дослідження: емпіричний рівень дослідження як здобуття нових експериментальних фактів і теоретичний рівень дослідження як інтерпретація експериментальних (наукових) фактів. Методологічне визначення співвідношення емпіричної і теоретичної підсистем наукового знання, можливостей і меж наукової раціональності та розмежування наукового і псевдонаукового знання. Методологічне дослідження форм буття знання як змісту і структури наявного знання, як змісту і формальної структури наукових текстів.

Методологічний аспект поділу наук на фундаментальні і прикладні: методологічне забезпечення цілей фундаментальної науки - формування об'єктивної картини світу та цілей прикладної науки формування ефективних рекомендацій для технологічної діяльності людини. Сутність опозиції „методологія фундаментальних наук - методологія прикладних наук".

Основні методи наукового дослідження: аксіоматичний (визнання аксіоми як основи наукової теорії"), конструктивістський (побудова символічного конструкту складного теоретичного концепту), гіпотетико-дедуктивний (зіставлення гіпотез з експериментальними фактами для редукування нових знань), прагматичний (досягнення мети відповідно до визнаних цінностей). Сутність, особливості та роль в науковому дослідженні методологічних опозицій „логіка - інтуїція", „індукція - дедукція", „аналіз - синтез", „емпірія - теорія", „концептуальне - актуальне", „контекст відкриття - контекст обґрунтування".

Методологічне забезпечення контролю і свідомої орієнтації у сфері наукового пізнання і формування узагальненого уявлення про його нормативну структуру. Роль методології науки у формуванні адекватних дійсності знань та уявлень про світ та в осмисленні й тлумаченні наукових текстів, що містять такі знання й уявлення. Методологічний аспект опозиції „осмислення наукових знань осмислення наукових текстів". Методологія науки і мова науки.

Роль наукового дослідження в теоретичній і практичній діяльності людини. Роль методології науки у формуванні культури інтелектуальної творчості, в забезпеченні професіоналізму наукової діяльності. Евристичний потенціал методології науки. Методологія науки і етика науки.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 712 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2216 - | 2176 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.