Подовження тривалості свіжості хлібних виробів є однією з актуальних проблем хлібопечення. Причини черствіння хлібних виробів та основні технологічні заходи, спрямовані на подовження тривалості збереження хлібними виробами свіжості, викладені в розділі 9. Всі вони не досить ефективні.
На цей час з метою забезпечення населення свіжим хлібом набуває все більшого поширення виготовлення заморожених тістових заготовок і випікання їх у місцях споживання, збереження випеченого хліба в замороженому стані та розморожування (дефростація) його перед відправленням споживачу, пакування виробів у плівки, що затримують усихання виробів, організація магазинів з продажу хлібних виробів при хлібопекарських підприємствах, пекарнях.
У новому баченні представляється роль ферментів нового покоління в збереженні хлібом свіжості.
Заморожування хліба. Одним із ефективних способів збереження свіжості виробів тривалий час є їх заморожування. Для заморожування і зберігання виробів на хлібозаводах встановлюють холодильні камери. Охолоджені після випікання вироби укладають в лотки на вагонетки і направляють у холодильну камеру. Заморожування здійснюють при температурі від -20 до -ЗО °С. Заморожені вироби зберігають при температурі від -15 до -20 °С. При цій температурі добре зберігається свіжість хліба.
Розморожують вироби у хлібосховищі при температурі оточуючого середовища або гарячим повітрям у спеціальних шафах, хлібопекарських печах, струмами високої частоти та іншими засобами. Вважається, що оптимальною температурою для розморожування хліба є 50 °С. При цій температурі не відбувається відчутних змін у м'якушці хліба.
При зберіганні хліба в замороженому стані значно зменшуються втрати на усихання. Щоб запобігти глибоким змінам у біополімерах хліба, його не рекомендується зберігати в замороженому стані довше 10 діб. Розморожені вироби практично зберігають якості свіжих.
За кордоном частіше використовується заморожування дрібноштучних булочних і здобних виробів, які швидше, ніж хліб, черствіють.
Заморожування хлібних виробів пов'язане із значними капітальними затратами і характеризується суттєвою енергоємкістю.
Виготовлення хлібобулочних виробів із заморожених тістових заготовок. У країнах з розвиненими технікою і технологією в хлібопекарській промисловості широко впроваджується технологія виготовлення виробів із попередньо заморожених тістових заготовок. Ця технологія базується на уповільненні чи тимчасовому припиненні життєдіяльності мікроорганізмів у тісті при його охолодженні, що обумовлює можливість зберігання тістових заготовок від кількох днів або тижнів до 3-5 місяців. За цією технологією виготовляють в основному дрібноштучні булочні та здобні вироби.
Заморожені тістові заготовки випускають спеціалізовані хлібозаводи. Перед відправленням до пекарні чи іншого споживача їх упаковують у поліетиленові пакети, після чого — в картонні коробки і завантажують у холодильну камеру машини для транспортування до споживача. Спеціальними машинами з холодильниками їх постачають до пекарень, ресторанів, кафе, шкільних буфетів, де вони розморожуються і випікаються. Так, у Канаді із заморожених тістових заготовок виробляють більше 120 видів хлібобулочних виробів. Біля 63 % всіх пекарень працюють на замороженому тісті. Вони обладнані морозильними камерами для зберігання запасу заморожених тістових заготовок на 5-7 днів, електрошафами для їх вистоювання і випікання. Заморожені тістові заготовки поставляються на відстані до 6 тис. км у пекарні або спеціалізовані магазини, універсами тощо. При цьому ефективніше використовуються транспорті засоби, бо об'єм заморожених тістових заготовок утричі менший за об'єм готових виробів.
За даними канадських спеціалістів збільшення витрат при виготовленні виробів із замороженого тіста складає 12-15 % вартості аналогічної продукції хлібозаводів.
В Україні впровадження виготовлення заморожених тістових заготовок затримується з причини відсутності вітчизняної морозильної техніки та іншого обладнання, необхідного для цього.
Пакування хлібних виробів є найбільш економічним заходом подовження тривалості збереження хлібом свіжості, зменшення затрат на усихання, поліпшення санітарно-гігієнічних умов зберігання і транспортування продукції.
Для пакування використовують папір або полімерні плівки. Вибір пакувального матеріалу залежить від виду виробів, тривалості та умов зберігання. Пакувальний матеріал має відповідати санітарно-гігієнічним вимогам, бути технологічним, стійким до дії мікроорганізмів.
З паперів для пакування здебільшого застосовується пергамент, підперга-мент і пергамін, що мають властивості водо- і жиронепроникливості. Ці папери застосовують в основному при пакуванні здобних сухарів, соломки, хлібних паличок.
Целофан використовують для пакування виробів з вологістю не більше 15 % (печиво, пряники, кукурудзяні палички тощо). Цей пакувальний матеріал стійкий до жирів, має низьку газопроникливість, але високу гігроскопічність, тому упаковані в нього вироби з підвищеною вологістю висихають, а сухі при збереженні в умовах підвищеної вологості повітря зволожуються. Целофан не підлягає тер-мозварюванню.
Плівки з поліетилену низької щільності мають високу еластичність, морозостійкість (до -70 °С), термостійкість (до 60 °С), водостійкі, паронепроникливі, легко термозварюються. Але ці плівки мають низьку міцність, проникливі до повітря, тому при пакуванні виробів з високим вмістом жиру останній швидко окислюється, продукт псується. Ця плівка широко застосовується для пакування хлібних виробів, харчових концентратів тощо.
Плівки з поліетилену високої щільності, а також плівки з поліпропілену мають кращу міцність, меншу газопроникливість порівняно з плівкою з поліетилену низької щільності. Ці плівки більш термостійкі, але плівку з поліпропілену не можна використовувати при виготовленні замороженого тіста. Вона морозостійка лише до температури біля мінус 15 °С.
Для пакування виробів під вакуумом рекомендується плівка типу САРАН —сополімер полівінілхлориду з сполукою — вініліденом. Вона водо— і ароматоне-прониклива. Застосовуються й інші види плівок, а також фольга, фольга в комбінації з папером, плівкою.
Для склеювання пакувальної тари використовують клеї природного походження — казеїновий, альбуміновий, крохмальний, декстриновий та інші, а також мінерального чи хімічного походження — силікатний, з синтетичних смол, целюлози та інші. Всі пакувальні матеріали та клеї, що використовуються у хлібопекарській промисловості, повинні відповідати основним гігієнічним вимогам, бути непроникливими для парів і газів, безпечними для здоров'я людини.
Пакуванню можуть підлягати формові та подові вироби з житнього, житньо-пшеничного або всіх сортів пшеничного борошна, а також булочні, здобні вироби, якщо за якістю відповідають вимогам нормативної документації.
Але вироби з пшеничного борошна з терміном зберігання 5-7 діб повинні мати кислотність не нижчу за 2,5 град, а з терміном зберігання 2-4 доби — не нижчу за 2,0 град для зменшення ризику захворювання на картопляну хворобу.
Вироби, що пакуються, можуть бути нарізані на шматки.
Перед пакуванням вироби мають бути охолоджені, але пакування зовсім холодного хліба, який вже втратив значну кількість вологи при остиганні, недоцільне, бо такий хліб швидко черствіє.
Експериментальним шляхом встановлені та рекомендовані такі оптимальні терміни витримки при пакуванні для виробів з житнього і житньо-пшеничного борошна масою 0,7-1,0 кг — 90-120 хв для фермового хліба і 80-100 хв для подових виробів; для булочних виробів масою 0,3-0,5 кг — 60-70 хв.
Дрібноштучні вироби масою 0,05-0,2 кг остигають протягом 20-40 хв після виходу з печі. Організувати їх пакування в оптимальний термін не завжди можливо. Тому перед пакуванням рекомендується їх витримувати у невеликих камерах для охолодження або в лотках, накритих плівкою.
На ділянці цеху, де проводиться пакування виробів, доцільно встановити бактерицидні лампи для зменшення інфікованості повітря плісеневими грибами. Опромінення необхідно проводити кожну добу протягом 1-2 год.