Найсерйознішою проблемою є нестача грошей у населення. Якщо ж говорити про суто внутрішні проблеми, то одна з головних – це брак необхідної кількості холодильних установок для збереження продукції. Це призводить до того, що фабрика весь час працює так би мовити «з коліс»: виробляє рівно стільки, скільки може продати завтра. А менеджери «ПолФоруму» регулярно визирають у вікно – чи не збираються хмари.
Залежність від погоди – безпосередня: як тільки починається дощ, підприємство різко скидає оберти, розуміючи, що споживчий попит буде низьким. Ще одна проблема: чим займатися в міжсезоння, коли попиту на морозиво майже немає, коли обсяги виробництва спадають до 200&300 кілограмів за добу, хоча працювати без збитку фабрика може, випускаючи щонайменше 1,5&2 тонн морозива за добу. Торік намагалися взимку випускати пельмені, але «прогоріли», оскільки ринок виявився заповненим. Подумують над придбанням обладнання для виготовлення заморожених фруктів і овочів.
Нарешті, є суто економічна проблема – підвищення рентабельності, що дало б «ПолФоруму» можливість для нормального фінансового маневру. На одній порції морозива підприємство, за твердженням пана Філатова, заробляє в середньому 2&3 к. Рентабельність виробництва, відповідно, не перевищує 10 %. Таким чином, прибуток виробника значно нижчий, ніж прибуток торгівлі: морозиво з відпускною ціною 0,27 грн продається вроздріб у середньому за 0,5 грн, а морозиво з відпускною ціною 0,5 грн – по 0,8 грн. Проте, за планами керівника фірми пана Філатова, «ПолФорум» не має наміру розгортати власну торговельну мережу і демпінгувати. На думку директора, кожен повинен займатися своєю справою: виробник – виробляти, торговець – продавати. Тому його пропозиції залишаються незмінними – пошук нових технологічних розробок, можливо, навіть і не зовсім пов’язаних з існуючою технологією виробництва.
Із цією думкою не зовсім погоджуються його менеджери. Заступник директора пан Хоменко кілька разів подавав пропозиції щодо відкриття власних торговельних точок, а саме – кафе «Морозиво» і декількох кіосків та лотків. Л. В. Луценко, інший заступник директора (з маркетингу), вважає за доцільне серйозніше поставитися до питання розвитку оптової торгівлі за рахунок створення мережі дилерів. Отже, є над чим подумати керівництву фірми.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ
1. У чому полягає місія підприємства, його основні цілі, яку ринкову нішу воно займає?
2. До якого типу організацій належить фірма «ПолФорум», у чому полягають її недоліки та переваги?
3. Який тип стратегії пропонують використовувати її директор і його заступники?
4. У чому полягають переваги та недоліки запропонованих ними стратегій розвитку фірми?
5. Охарактеризуйте детальніше можливості і загрози, з якими може зустрітися підприємство на шляху реалізації ініціативи щодо створення власної торговельної мережі, і визначте, яким чином воно може скористатися можливостями або подолати загрози.
6. Опишіть, які основні переваги матимуть споживачі і підприємство у випадку впровадження цієї ініціативи, чи є спільні риси між запропонованою ініціативою і тим, що пропонують інші суб’єкти на ринку, в чому полягають завдання запропонованої ініціативи.
7. Які організаційні зміни слід здійснити в діяльності фірми для реалізації стратегії щодо формування власної торговельної мережі?
Загальна організаційна структура фірми «ПолФорум»
Скільки коштують безкоштовні вхідні,